Anika Cetina – Anna, balla
Mjesto: Zagrebački plesni centar, Ilica 10
Vrijeme: 30. 10., 20:00 h
Trajanje: 30′
Koreografija i izvedba: Anika Cetina
Zahvale: Irmi Omerzo i Valentini Miloš
Ulaznice: Anika Cetina – Anna, balla & Koraljka Begović, Nastja Štefanić – Together we sound 2
Rad Anna, balla, plesne umjetnice Anike Cetine pokrenut je sjećanjem, osjećajem odgovornosti i potrebom za odgovorom na tragično preminulog Vitomira Jovičića Simkea, 2009. u Rijeci. Tijekom večernjeg izlaska, nakon prisile na break dance i rap, gurnut je u rijeku gdje se je, pred mnoštvom okupljenih, ugušio utapanjem.
Koreografija se temelji na pojedinačnim i zamišljenim iskustvima žrtve, počinitelja i svjedoka koje održavam u jednom izvođačkom tijelu. Afektivno izvođačko stanje koreografski razvijam u izvedbeni modalitet koji radi kao obrambeni mehanizam za suočavanje s uvjetima koreografije, izvedbe i sebe same. Anna, balla je rad vlastite tuge, frustracije i boli.
U koreografiji se koriste motivi dramskog djela 4.48 Psychosis autorice Sarah Kane te pjesma Schiccherie autorice Madame.
Rad je nastao za vrijeme akademske godine 2020./2021., u produkciji Akademije dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu, tijekom studija Suvremenog plesa, izvedbenog smjera, prilikom kolegija Istraživački projekt 1 i 2, pod mentorstvom doc. art. Irme Omerzo.
Anika Cetina je plesna umjetnica koja djeluje u Zagrebu i Rijeci. Prva plesna znanja stječe u području urbanih plesova, 2013. upisuje Školu za klasični balet i suvremeni ples u Rijeci te 2018. upisuje preddiplomski studij Suvremenog plesa na Akademiji dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu. Surađuje s Ansamblom slobodnog plesa Liberdance i Rajkom Pavlićem na predstavama Plesna sudbo (2021.) i Mala plesna priredba (2020.) te s Tijen Goosen Lawton (Needcompany) u predstavi Re-Rögeszme/Obsession (2019.). Sudjeluje u studentskom projektu i performansu Žrtva mode na otvorenju izložbe Ljubav i otpor Ivane Popović (2019.) u MSU, Zagreb te na projektu Improspekcije pozivaju: Kazalište na otvorenom – Kamenjak na Savskom nasipu (2020.) Sonje Pregrad i Zrinke Šimičić Mihanović na festivalu Improspekcije. Od 2016. suradnica je inkluzivnog kolektiva Plesna skupina Magija gdje osim domaćih produkcija predstava poput: U slobodnom prijevodu (2021.) Sanje Josipović i Refleksije (2018.) Sanje Josipović i Maše Drndić, i radionica, ostvaruje suradnju s BewegGrund kompanijom u predstavi One at a time (2019.) Alessandra Schiattarelle te sudjeluje u međunarodnom projektu inkluzivnih plesnih kompanija Spark Lab 2019. (Italija, Rovereto) i 2021. (Vara, Švedska).
Sufinancirano sredstvima programa Kreativna Europa Europske unije u okviru projekta Be SpectACTive!