1.12.2023. / 19:30
Muzej grada Zagreba, Opatička ul. 20
“Rest in Power” je multimedijalni performans Arijane Lekić-Fridrih i Marka Markovića koji se fokusira na osvještavanje problema femicida i nasilja unutar obitelji. Performans istražuje suptilne i složene nijanse tih tema, osobito njihov prikaz u javnom diskursu.
Hrvatska je treća po redu po broju femicida u Europskoj Uniji, nakon Malte i Portugala. Prema istraživanju Dunje Skenderović Bonacci od 2020. godine do rujna ove godine u Republici Hrvatskoj su ubijene 43 žene, a najveći broj se odnosi na intimni partnerski femicid, čak 25 slučajeva. Femicid gdje je sin ubio majku se dogodio u 15 slučajeva. U čak 81% slučajeva femicid je izvršen u domu žrtve što još jednom potvrđuje da dom nije sigurno mjesto za ženu koja je izložena nekom od oblika obiteljskog nasilja.
Izostanak reakcije od strane donositelja odluka, bijedne kazne za zlostavljače i ubojice, ali i nedostatak kontinuiranog medijskog praćenja koji nasilje i ubojstva često relativiziraju u relevantnim medijima i prepoznaju kao vijest čije je trajanje ograničeno na dan kad se zločin dogodio, potiču mistifikaciju nasilja koje je potrebno ogoliti i nazvati pravim imenom – sistemsko nasilje nad ženama.
Kroz kombinaciju vizualnih elemenata, zvuka, pokreta i teksta, “Rest in Power” oživljava duboko emocionalno iskustvo koje proizlazi iz patnje žrtava, ali i ističe važnost solidarnosti i podrške žrtvama nasilja. Performans ne samo da naglašava tešku stvarnost femicida i obiteljskog nasilja, već potiče publiku na dublje promišljanje o ovim temama koje su često tabuizirane ili nedovoljno obrađene u javnom prostoru. “Rest in Power” poziva publiku da se suoči sa stvarnošću žrtava i potiče na djelovanje, tražeći solidarnost i podršku kako bi se stvorilo društvo gdje se nasilje ne tolerira.
Arijana Lekić-Fridrih rođena je u Zagrebu gdje živi i radi. Završila je studij Filma i videa na Umjetničkoj akademiji u Splitu te studij Filmske i TV režije na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu. U svom aktivističkom i umjetničkom radu bavi se položajem marginaliziranih skupina i ulogom odgovornog građanstva, njezini radovi žive i nastaju u javnom prostoru i kao zajednički cilj uvijek imaju promjenu – u društvu, u javnom mišljenju, u svakom pojedincu. Redovito izlaže u Hrvatskoj i inozemstvu.
Marko Marković je izvođač. Diplomirao je na Umjetničkoj akademiji u Splitu. Sudjelovao je na brojnim izložbama, radionicama i festivalima diljem svijeta. Godine 2011. dobio je nagradu Radoslav Putar za najboljeg mladog likovnog umjetnika u Hrvatskoj. Vodio je dane otvorenih predstava u Splitu. Od 2012. do 2014. radio je u studiju Matthewa Barneya u New Yorku. Njegov je rad predstavljen u hrvatskom paviljonu na Venecijanskom arhitektonskom bijenalu 2016., a iste je godine kurirao izložbu o bečkom akcionizmu iz arhiva MUMOK-a. Godine 2019. bio je programski koordinator suradnje Akademije primijenjenih umjetnosti u Beču i programa Europske prijestolnice kulture u Rijeci. U svom radu kritički propituje političke i društvene strukture. Njegov umjetnički interes prvenstveno su transformacijski procesi koji se odvijaju između pojedinca i društva. U svom radu ispituje odnos inferiornosti i superiornosti kao i poziciju moći u različitim geopolitičkim sustavima.
Program se odvija u okviru konferencije Ženske politike – Budućnost feminističke borbe 1. – 2.12.2023.