Bojan Đorđev – Seks – umetnost – komunizam
Tekst: Tamara Antonijević, Bojan Đorđev i Tanja Šljivar
Režija: Bojan Đorđev
Glumci: Vladislava Đorđević, Slaven Došlo, Miloš Timotijević, Tamara Pjević i Đorđe Galić
Prostor izvedbe: Siniša Ilić
Kostim: Maja Mirković
Muzika: Luka Papić
Scenski pokret: Čarni Đerić
Scenski govor: Dijana Marojević
Fotografija: Aleksandar Danguzov
Izvršna produkcija: Sanja Ljumović
Koprodukcija: Dragana Jovović
Organizacija: Katarina Vojnović
Asistent organizacije: Igor Milakov
Asistentica reditelja: Milana Matejić
Grafički dizajn: Katarina Popović
Majstor muških kostima: Drena Drinić
Majstor ženskih kostima: Radmila Marković
PR: Slavica Hinić
Šef tehnike: Ljubomir Radivojević
Inspicijent: Maja Jovanović
Majstori svjetla: Dragan Đurković, Igor Milenković
Majstori tona: Miroljub Vladić, Jugoslav Hadžić
Garderobijerka: Marta Narančić
Dekorateri: Goran Gavrančić, Aleksandar Marinković, Vladan Milošević
Produkcija: Bitef teatar i Udruženi umetnički rad u okviru projekta Create to Connect – Create to Impact
Uz podršku: Fond Kreativna Evropa Evropske Unije
Bojan Đorđev je kazališni je redatelj i performer koji je aktivan u institucionalnom i nezavisnom kazalištu. Njegovi interesi u izvedbi uključuju kolektivno autorstvo, rad s eksperimentalnim dramskim pismom i post-dramsko kazalište. Diplomirao je kazališnu i radio režiju na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu te je magistrirao teoriju umjetnosti i medija na Univerzitetu umetnosti u Beogradu, gdje trenutno radi doktorat. Umjetničke rezidencije: Akademie Schloss Solitude, Stuttgart; Les laboratoires d’Aubervilliers, Pariz (u okviru TkH projekta How to do Things by Theory) i Artslink/New York Theatre Workshop, New York. Od 2012. godine sudionik je DasArts master programa u Amsterdamu.
Seks – umetnost – komunizam je kazališni projekt koji se bavi nasljeđem dvadesetog stoljeća iz perspektive tri revolucije koje su ga obilježile i promijenile čovječanstvo. Riječ je o revoluciji umjetničke avangarde, komunističkoj i seksualnoj revoluciji, koje ukidaju prethodni poredak te zahtjevaju duhovnu, materijalnu i tjelesnu emancipaciju čovjeka. Kako se odnositi prema nasljeđu emancipacije u duboko reakcionarnom vremenu, kada se osvojene i proklamirane slobode i tehnološki napredak koriste za promociju konzervativnih društvenih struja, ili se čak, zajedno s naučnim dostignućima poriču, potiskuju, smještaju u arhive i sklanajaju iz javnog diskursa u kojem je naizgled na „slobodnom tržištu ideja“ dozvoljeno reći sve i bez posljedica, pitanje je koje postavlja ova predstava.
Te teme artikuliraju figure troje stvaralaca iz dvadesetog stoljeća: Marguerite Duras, Oskar Davičo i Pier Paolo Pasolini, koje kao obmane, duhovi, zauzimaju naš scenski prostor. Promišljanjem njihovih djela, života i političkog angažmana nastaje vizualni, jezični i izvedbeni tekst predstave. Davičo, nadrealist i komunist erotskog jezika koji buja nezaustavljivom snagom pobune, Duras s anoreksičnom, razarajućom rečenicom kao vrhunskom erotikom teksta i tijela te Pasolini u potrazi za svetim, narodnim i s prezirom prema konzumerizmu, kao svjedoci, proroci i kritičari dvadesetog, rešetaju dvadeset prvo stoljeće slikama, pitanjima i tvrdnjama. Rad na predstavi je započet tjedan dana prije proglašenja pandemije, a premijerna izvođenja su zakazana točno godinu dana kasnije. Je li nas godina, u kojoj smo bili, ne samo svjedoci, već i direktne žrtve urušavanja i nestajanja ruševina zdravstvenog i socijalnog sistema, odvela dalje od ove tri figure, ili smo im, naprotiv, nikad bliže? Između zaboravljenih revolucija dvadesetog stoljeća i „normalnosti“ koju smo napustili suočeni s pandemijom, Duras, Davičo i Pasolini nam se vraćaju, ne samo kao utvare prošlosti ili proroci onoga što nam se već dogodilo, već kao nekolicina od brojnih glasova koji izranjaju iz kakofonije prostora društvenosti – teksta, filma i poezije, ali i ulice, haustora, čamaca za spašavanje ili društvenih mreža.
Seks-umetnost-komunizam je koprodukcija Bitef teatra i Udruženog umetničkog rada u okviru projekta Create to Connect – Create to Impact. Predstavu je podržao Fond Kreativna Evropa Evropske Unije.