96 metalnih zastavica
Boris Šincek, Paul Brajković, Petar Paradžik
UŠTEK 01 (Festival mladih alternativnih umjetnika), Osijek, 1999.
Autori su u sklopu programa festivala UŠTEK 01 instalirali 96 metalnih zastavica s natpisom “mine” u osječkom Šetalištu Petra Preradovića. Osječkoj policiji javljeno je da je spomenuto područje minirano, zbog čega su se uključili i pirotehničari PU Osječko-baranjske županije. Glavni razlog policijske intervencije bila je dojava da je miniran stan osječko-baranjskog župana Branimira Glavaša, koji se nalazi odmah uz park. Branimir Glavaš je u vrijeme izvedbe performansa provodio strahovladu na području Osijeka i šire i bio poznat po ubojstvima srpskih civila, a kasnije je optužen za ratne zločine, 2010. godine. Upravo zbog navedenog političkog konteksta, navodne ugroze prominentnog člana zajednice, nakon akcije uslijedila je policijska intervencija pirotehničkog čišćenja parka u trajanju od dva sata te ispitivanje policije i tajnih službi koje je okončano press konferencijom na kojoj su umjetnici izrekli motive i javno se prezentirali kao autori akcije. Uz to, policiji je predočen i dokument prijave programa Festivala, koji je odobrila policijska uprava i u kojem je bio i opis akcije postavljanja minskog polja na engleskom jeziku. Stvarajući lažnu prijetnju zajednici i, indirektno, njezinu tada prominentnom članu, umjetnici su aktivirali čitavu političku mašineriju i usmjerili prijetnju k izvorima moći i straha. Reakcija policije i pirotehničara pridonijela je dosegu akcije, budući da je reakcija postala središnja aktivnost, i to upravo ona koja je razotkrila problematične točke zajednice. Umjetnici su prisvojili jezik terora, koji je u to vrijeme vladao zajednicom, i pretvorili ga u apsurdnu i komičnu situaciju, koja je ipak, ukazala na sve stranputice tadašnjeg sustava vrijednosti.
Josipa Bubaš
BORIS ŠINCEK, rođen 10. srpnja 1971. u Osijeku. Završio Akademiju likovnih umjetnosti u Zagrebu 1998. Performansi: 1998. Rođenje; 1999. Postavljanje minskog polja (Zagreb, prostor budućeg Muzeja suvremene umjetnosti 1999. i Osijek – UŠTEK 01); 2000. Kontainer (Zagrebački velesajam); 2002. Pucanje (Break 21, Ljubljana); 2002. Pijesak (Dubrovnik); 2003. Poljubac (Beograd); 2003/2004. Orion (Osijek, Ljubljana). Godine 2004. djeluje kao voditelj Vizualnog odjela Umjetničke akademije Osijek, a 2005. zajedno s Goranom Trbuljakom, Tomom Savićem Gecanom, Paškom Burđelezom, Alenom Floričićem i Zlatanom Dumanićem sudjeluje na 51. venecijanskom bijenalu.
Popis literature:
Marjanić, S. (2007). Razgovor s Borisom Šincekom. Zarez (no. 196/7). http://www.zarez.hr/clanci/razgovor-s-borisom-sincekom (Razgovor je objavljen u poglavlju o osječkoj sceni performansa knjige Kronotop hrvatskog performansa: od Travelera do danas (2014, Bijeli Val, IEF, ŠK) Suzane Marjanić)