Božena Končić Badurina: Samoj sebi (2004)
Zagreb
Galerija Matice hrvatske, Zagreb, 2004
Performans je umjetnica izvela prvoga tjedna svoje istoimene izložbe (Galerija Matice hrvatske, Zagreb, 2004), u okviru kojega je svakodnevno sjedila u osvijetljenu galerijskom prostoru, ispred kojega je bila razapeta bijela tkanina. Posjetitelji su pritom mogli samo nazrijeti umjetničin obris, koji je okrenut leđima. Naime, navedenim je performansom Božena Končić Badurina “promovirala” ideje stoicizma, u prvom redu Marka Aurelija, o smislu i granicama slobode. Sloboda je, naime, prema stoičkim konceptima moguća jedino u svijesti. Na pitanje, međutim, koliko navedeni koncept slobode ipak ostaje fatalistički i fobičan s obzirom na to da stoicizam zastupa vjeru da čovjek ne može utjecati na svjetski um, na sudbinu svijeta i svoju vlastitu, umjetnica odgovara:
„– Iščitavajući i kasnije prepisujući tekst Marka Aurelija, preveden kod nas pod naslovom Samome sebi, nisam stekla dojam da se radi o fatalističkom ili fobičnom konceptu slobode, baš naprotiv. Ljepota tog teksta proizlazi za mene upravo iz činjenice da takva vrsta dnevničkoga zapisa potječe od čovjeka čija je dužnost bila živjeti u svijetu i koji je kao političar i vladar tada najmoćnije sile na svijetu itekako utjecao na njegovu sudbinu, istovremeno osjećajući snažnu potrebu da njeguje svoj unutarnji život. Bila mi je zanimljiva upravo ta ravnoteža unutarnjeg (kontemplativnog) i vanjskog (aktivnog) života jer po mom mišljenju jedino ona može stvoriti cjelovita čovjeka: aktivna i odgovorna prema sebi, drugima i društvu (čovjeka koji djeluje u smislu općeg dobra, kako kaže Marko Aurelije), no koji s druge strane ne bježi od samopromatranja, od razmišljanja o sebi, svojim postupcima, od suočavanja sa svojom prolaznošću i onim što ga čini čovjekom na elementarnoj razini. Mislim da jedno bez drugoga ne može funkcionirati na kvalitetan način.
Stoga rad na tom projektu nije trebao promovirati ideje stoicizma jer nemam namjeru agitirati za bilo koji filozofski, religijski, politički ili neki drugi sustav i nuditi ga kao rješenje za probleme čovjeka, ali želim propitivati sve načine mišljenja koji mi pomažu da bolje razumijem stanje suvremenoga čovjeka kojim više ne upravlja neki viši vanjski autoritet, u obliku političkoga ili religijskoga ideološkog sustava koji bi bez propitivanja valjalo slijediti, već sam mora stvarati sebe kao moralno, političko, duhovno i emotivno biće, sam mora uvijek sve iznova preispitivati, vrijednosti i stavove koji mu se na suptilne ili manje suptilne načine nameću putem medija, u obitelji, školi ili korporaciji.“
Suzana Marjanić
Biografija:
Božena Končić Badurina (Zagreb, 1967) diplomirala je njemački i ruski jezik i književnost na zagrebačkom Filozofskom fakultetu te grafiku na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Izlagala je na brojnim samostalnim i grupnim izložbama u zemlji i svijetu. Dobitnica je nekoliko stipendija i nagrada. U umjetničkom radu primjenjuje site-specific i multimedijski pristup, s naglaskom na performansu, tekstu i crtežu. Formalno obrazovana u grafičkoj klasi na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, Božena Končić Badurina se do sredine 2000-ih postupno posvetila performansu kao svom ‘središnjem’ mediju. Tada nastaju radovi/izložbe kao što su Samoj sebi (Galerija Matice hrvatske, Zagreb, 2004.), Satima (Studio Muzeja suvremene umjetnosti, Zagreb, 2004.) i Privremeno tijelo (Trijenale hrvatskog kiparstva, Gliptoteka HAZU, Zagreb, 2006.) koji svi redom imaju karakteristike takozvanih performansa izdržljivosti, odnosno performansa u trajanju (durational performance), dopunjenih nekim vidom intervencije u prostor između izvođačice i promatrača, ili mimikrije u kojoj se izvođačica svjesno ‘preoblači’ u pasivan i statičan izložbeni artefakt. Naime, godine 2004. počinje u svoj rad uključivati performativne elemente, a paralelno s tim prijelazom došlo je i do potpune redukcije sredstava izražavanja. Ulomak iz teksta Marka Goluba „Štićeni prostor“, iz kataloga Praškog kvadrijenala scenografije i kazališnog oblikovanja prostora 2015.
Izvori:
Izbor tekstova o radovima Božene Končić Badurine usp. https://koncicbadurina.com/about/