Kupujmo hrvatsko (2008.), Ispričavam se (2009.)
Božidar Katić
Performansi, Zagreb (2008.), Split (2009.)
U performansu Ispričavam se umjetnik se ispričava 70 državama, i to na 55 jezika, rabeći jedino frazu-performativ „Ispričavam se“. Ironijski performativ trebao bi doći svakom pojedincu osobno od državnih struktura moći na vlasti.
Na DOPUST-u u Splitu i na Salonu revolucije u Zagrebu 2008. godine izvodi performans Kupujmo hrvatsko, kojim je destruirao još jedan performativ – sada Hrvatske gospodarske komore. Naime, Hrvatska gospodarska komora tih je godina promovirala domaće kvalitetne proizvode putem nacionalne akcije “Kupujmo hrvatsko”, ili kako je glasio njihov poziv za pokušajem spasa hrvatskoga gospodarstva koje je sustavno tonulo (brojni stečajevi) od kada je njime počela vladati HDZ-„elita“ 200-njak odabranih porodica: „Pozivamo vas da nam se pridružite na akciji te svojim sudjelovanjem pomognete u ostvarenju zajedničkog cilja – promociji i razvoju prosperitetnog i konkurentnog hrvatskoga gospodarstva, na dobrobit društva u cjelini.“
Donosimo opis Marka Markovića, kao organizatora DOPUST-a, navedenoga performansa-akcije-licitacije: „Božidar Katić je svojom izvedbom aludirao na stanje u državi, upozoravajući na nesavjesnost o iskorištavanju i izrabljivanju hrvatskih dobara te upozoravao na postojanje mita i korupcije u državnim strukturama. Jednom riječju – na prodaju hrvatske zemlje. Nakon izgovorenoga teksta u finom odijelu, ali bosih nogu, Katić je licitirao hrvatski grb složen u obliku kocaka izrađenih od raznih materijala (kamen, zemlja, metal, drvo). Prodajući Hrvatsku komad po komad, završio je izvedbu s parama u džepu“ (usp. Marković 2008.), kako i završava odabrana elita.
Suzana Marjanić
BOŽIDAR KATIĆ (Zagreb, 17. svibnja 1983) diplomirao je 2008. godine na Akademiji likovnih umjetnosti, smjer grafika. Aktivno izlaže od 2005. godine. Autor je dviju javnih skulptura u Hrvatskoj te Bosni i Hercegovini. Godine 2009. na 43. zagrebačkom salonu dobiva nagradu za najboljeg mladog umjetnika do 35. godine. Trenutno živi i djeluje u Berlinu. Od listopada 2018. Božidar Katić (Eastern Bunny) i Guillaume Cayrac (Francois Duchamp) vode umjetnički i kustoski projekt Oberflächenunterstützung kojim demarkiraju uvjete suvremene umjetničke produkcije. Ime projekta Oberflächenunterstützung dolazi, kako umjetnički duo ističe, od francuskoga umjetničkog pokreta Supports/Surfaces iz kasnih šezdesetih godina, kolektiva ljevičarskih umjetnika, od komunista do maoista, situacionista i anarhista, koji se zalagao za jedinstvo teorije i prakse te dekonstrukciju tradicionalnih elemenata umjetnosti i umjetničke produkcije. Projekt se fokusira na shizofrene radne i životne uvjete umjetnika i nastoji obraniti još uvijek neutralne prostore za umjetničku produkciju, suprotstavljajući se agresivnoj gentrifikaciji velikih europskih gradova. U svrhu dokumentiranja procesa umjetnici su kreirali Instagram račun https://www.instagram.com/oberflaechenunterstuetzung/
Usp. umjetnikovu web-stranicu http://www.bozidarkatic.net/
Literatura:
Giulia Carabelli, Giulia. 2018. The Divided City and the Grassroots-The (Un)making of Ethnic Divisions in Mostar. Palgrave Macmillan.
Extravagant Bodies: Crime and Punishment. 2016. ur. Tereza Teklić Zagreb: Kontejner.
Katić, Božidar. 2009. „Kapitalizam, cinizam, amen“. Razgovarala Suzana Marjanić). Zarez, 258, 28. svibnja 2009, str. 34–35.
Marković, Marko. 2008. „Splitska energija performera i redikula“. (Razgovarala Suzana Marjanić). Zarez, http://www.zarez.hr/clanci/razgovor-s-markom-markovicem
Politics of Identity in Post-Conflict States: The Bosnian and Irish Experience. 2015. ur. Éamonn Ó Ciardha i Gabriela Vojvoda. Routledge.