Prolaznici koje sam slučajno sreo u 13.15, 16.23 i 18.11 sati
Braco Dimitrijević
Urbana intervencija, Zagreb, svibanj-lipanj 1971.
Na pročelju kuće na centralnom gradskom trgu (tada Trg Republike, danas Trg bana Josipa Jelačića) u svibnju 1971. godine bila su postavljena tri fotografska portreta velikih dimenzija. Osobe na fotografijama, stariji muškarac, sredovječna gospođa i mlađa žena, za sve promatrače su bile potpuno nepoznate, anonimne. Mjesto koje su ti portreti zauzimali u onodobnoj ikonografiji ukrašavanja grada povodom državnih praznika bilo je ekskluzivno namijenjeno isticanju političkih parola ili portreta značajnih političara. Od 1945. nadalje na trgu su se odvijale socijalističke parade, postavljane su gigantske figure i slavoluci kao integralni dio političke propagande. U pravilu, to mjesto je zauzimao portret Josipa Broza Tita i eventualno Marxa, Engelsa i Lenjina. Osim toga, prostor trga bio je striktno kontroliran i nadziran, a za bilo koju aktivnost nužno je bilo pribaviti policijsku dozvolu.
Autor ove neočekivane i provokativne intervencije je Braco Dimitrijević, koji je te godine diplomirao na zagrebačkoj Akademiji likovnih umjetnosti. Rad je izveden u okviru likovne manifestacije 6. zagrebački salon, u sekciji Prijedlog. U toj su sekciji umjetnici bili pozvani da predlože radove na temu grada kao prostora plastičnog zbivanja, a stručni žiri je izabrao nekoliko prijedloga za realizaciju. Prema katalogu, Dimitrijević je poslao tri prijedloga, od kojih je za realizaciju izabran onaj koji je predviđao da se na javnim mjestima (ulice, trgovi, izlozi) izlože veliki portreti nekolicine ljudi slučajno odabranih na ulici. U nazivu rada Dimitrijević precizno navodi samo vrijeme susreta: ne znamo ime osobe na fotografiji, ali nam je zato predočen podatak u koliko sati i minuta se odigrao susret. Rad započet slučajnim susretom, bilježenjem točnog vremena i kasnijim fotografiranjem slučajno izabrane osobe vraćen je u konačnici pogledima svih drugih slučajnih prolaznika koji u velikoj većini niti ne znaju da se radi o umjetničkoj intervenciji. Umjetnikova strategija sadrži sumnju prema nametnutim vrijednosnim kriterijima, kritiku hijerarhijskog sustava društvenih vrijednosti, nepovjerenje prema općeprihvaćenim autoritetima unutar povijesti umjetnosti i demistifikaciju umjetničkog stvaralaštva. Isticanje anonimne osobe u strogo ideološki određenom prostoru ključni je konceptualni sadržaj ovog i sličnih radova koje je Dimitrijević kasnije s velikim uspjehom izveo diljem svijeta. Osim predimenzioniranih fotografskih portreta slučajnih prolaznika, autor im je podizao spomenike, postavljao mramorne ploče, oglašavao ih na autobusima, priređivao koktele u njihovu čast ili objavljivao njihove fotografije u umjetničkim časopisima.
Darko Šimičić
BRACO DIMITRIJEVIĆ (r. 1948 )
Diplomirao je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 1971. godine. Od 1971. do 1973. godine pohađao je postdiplomske studije u St. Martin School of Art u Londonu. Svojim konceptualnim radovima na temu slučajnog prolaznika stekao je međunarodni uspjeh i priznanje. Njegovi radovi zastupljeni su u brojnim svjetskim muzejima.
Popis ilustracija
6, zagrebački salon, Prijedlog. Katalog. Zagreb, 8.5. – 8.6.1971.
Prolaznici koje sam slučajno sreo u 13.15, 16.23 i 18.11 sati. Katalog Braco Dimitrijević, Galerija suvremene umjetnosti, Zagreb, 1973.
Popis literature
Braco Dimitrijević. Galerija suvremene umjetnosti, Zagreb 1973.
Braco Dimitrijević. Muzej suvremene umjetnosti, Zagreb 2017.