Odgovor – rov
Damir Čargonja, Krešo Kovačiček, Zoran Grubešić, Sven Stilinović, Tajči Čekada, Branko Cerovac et al. (članovi M.M.C.-a Palach, Rijeka)
Kolektivni performans, granični prijelaz Rupa, Piranski zaljev, 2004.
Kolektivni performans Odgovor – rov izveden je kod graničnog prijelaza Rupa 3. srpnja 2004. godine, koji je ujedno označio i otvorenje druge FONA-e (Festival nove umjetnosti, M.M.C. Palach, Rijeka), na dan ulaska Slovenije u Europsku uniju 3. srpnja 2004. a njegov nastavak Odgovor – rov II 14. prosinca 2004. u Piranskom zaljevu kao izvedbeni odgovor na projekt Družbe Adria. Navedeni performansi – u kojima su akcionisti koristili simbole japanske tradicionalne vještine ispijanja čaja (na poticaj Kreše Kovačičeka i njegova razumijevanja umjetnosti performansa u poveznici s navedenom ceremonijom) te ritualno kopanje rova dječjom lopaticom (simbolički su rov sudionici performansa kopali na graničnom prijelazu kao i na sredini Piranskog zaljeva) dio su mnogobrojnih ekoloških projekata koje su članovi M.M.C.-a provodili s aktivistima i pripadnicima raznorodnih ekoloških grupa.
Suzana Marjanić
DAMIR ČARGONJA – ČARLI (Rijeka, 12. travnja 1968) od 1995. izveo je dvadesetak performansa i akcija, što samostalno što u suradnji s drugim umjetnicima (npr. Sven Stilinović, Jusuf Hadžifejzović, Tomislav Gotovac aka Antonio G. Lauer, Vladimir Dodig Trokut). Jedan je od osnivača organizacije Otvoreni krug, jedne od prvih udruga građana u Hrvatskoj (osnovana 1992). Surađivao je s mnogobrojnim ekološkim grupama na raznim projektima. Osnivač je i vlasnik tvrtke M.M.C. d.o.o. (poduzeće u kulturi) te osnivač Galerije O.K. s kojima je djelovao u Klubu Palach do zatvaranja M.M.C.-a 2008. godine. Pokrenuo je mnogobrojne kulturne i umjetničke projekte, kao što su Goli otok – novi hrvatski turizam i Festival nove umjetnosti/ Festival of New Art – FONA. Nakon odlaska s mjesta voditelja Kluba Palach (1998–2008) godine 2009. osniva K.U.N.S. (Klub umjetnika na Sušaku), koji zbog financijskih heteronomija zatvara 2013. godine. Svoj izniman kulturno-ugostiteljski angažman nastavlja konceptom Novi hrvatski turizam te osnivanjem tvrtke Novi turizam d.o.o. koja danas vodi lanac beach barova u poznatom riječkom kvartu Kantrida, poznatom kao Morski prasac. Njegov najnoviji projekt je klub Jadran koji nudi brojne sadržaje iz područja suvremene umjetnosti i alternativne kulture. U sklopu objekta otvorena je i Mini galerija kluba Jadran na adresi Krešimirova 26, koji je dizajnirala umjetnica Tajči Čekada, a trenutno je nakon višegodišnjega odsustva vodi Krešo Kovačiček. Godine 2021. dobitnik je Godišnje nagrade Grada Rijeke za izniman doprinos za očuvanje identiteta grada kroz poticanje riječke nezavisne scene, suvremene umjetnosti i kulture.
Literatura:
Čargonja, Damir – Charlie. 2007. „Sve što ste ikada željeli znati o Palachu (1. i 2. dio intervjua)“. (Razgovarao Robert Paulić). Dostupno na: http://www.rirock.com/intervjui/damir-cargonja-charlie-sve-sto-ste-ikada-zeljeli-znati-o-palachu-1-dio-intervjua/; http://www.rirock.com/intervjui/damir-cargonja-charlie-sve-sto-ste-ikada-zeljeli-znati-o-palachu-intervju-2-dio/
Čargonja, Damir. 2019. „Čarli u Pressjeku o Galebu, Golom otoku, Tesli…“. Dostupno na: https://www.rijekadanas.com/carli-u-pressjeku-o-galebu-golom-otoku-tesli/
Riječke devedesete. 2006. (tekst: Branko Cerovac … et al.). Rijeka: MMC.
Marjanić, Suzana. 2014. Kronotop hrvatskoga performansa: od Travelera do danas. Zagreb: Institut za etnologiju i folkloristiku, Bijeli val, Školska knjiga.