DIESELL
Damir Stojnić
Performans, Dani performansa MMC-a, Rijeka, 2014.
Ako nisu performansi alkemijskoga formata koji detektiraju nigredo stanje svijesti ili pak radovi koje određuje ontološkim aktivizmom (usp. projekt Astralopolis – istarski pentagram), onda je riječ o političkim performansima Damira Stojnića, odnosno ovoga puta o performansu DIESELL, što ga je u okviru Dana performansa MMC-a 2014. izveo na Korzu, i to kao juriš na sve bankomate koji su instalirani u centru Rijeke. Odnosno umjetnikovim pojašnjenjem: “Izraženo samim naslovom DIESELL ime goriva s pridodanim L čita se i kao umri – prodaj (die – sell), zahtjev ili sugestija. Neologizam ‘gastronekronomija’ uključuje 1. gastronomiju kao oblik kultivirane, sladokusne konzumacije, 2. ekonomiju kao kultivirano otimanje za resurse i 3. nekronomiju koja je odavno postala znanost za sebe, u svojoj složenosti izrabljivanja mrtvih, od kopulacije do prodaje organa. ‘Umri, pa prodaj’ nadaje se kao oksimoron (…).” Slijedi “jurišni” opis performansa/akcije: naljepnicu uperenu protiv bankokracije – s natpisom “DIESELL ili gastronekronomija crnog. Barem dvije stvari povezuju kapitalizam, naftu i smrt: 1. crne su boje, 2. bujaju na leševima” – Damir Stojnić lijepio je na sve bankomate uzduž Korza, i to bez policijske dozvole. Bravo!
Suzana Marjanić
Izv. prof. art. DAMIR STOJNIĆ (Rijeka, 21. lipnja 1972.) diplomirao slikarstvo 2000. godine na ALU-u (Zagreb). Pohađao poslijediplomski studij slikarstva na ALU-u u Ljubljani. Izlaže od 1995. godine. U svome radu spaja slikarsku i performersku praksu, brišući bilo kakve razlike među njima, uključujući u vlastiti umjetnički izričaj bavljenje širokim spektrom interesa unutar različitih sfera, od duhovnosti, ezoterije, svete geometrije, šamanizma, druidizma i mitologije do antropologije, kozmologije i ontologije. Navedeno objedinjuje nazivom Anarhitektura, kako naziva vlastiti autorski program koji pretendira preobrazbi svijeta, društva i ljudske svijesti. Autor je i, iz tog programa proizlazećega, koncepta izo-utopije, kao varijante subjektivnog pogleda na opće značenje „utopije“ kao generatora svake revolucije, čime sâm označava dovođenje stvari, koje u prirodi stvarnosti stoje na razini potencije, do njihove krajnje moguće realizacije. Izlagao je na više od stotinjak samostalnih i skupnih izložbi u zemlji i inozemstvu (npr. Beč, Kairo, Atena, Milano, Venecija, London). Dobitnik je više nagrada i priznanja; otkupna nagrada MMSU-a (Rijeka) na 15. međunarodnom trijenalu originalnog crteža 2001/2002. godine te otkupna nagrada Galerije umjetnina Slavonski Brod na 4. trijenalu hrvatskog akvarela 2007. Izveo tridesetak akcija i performansa. „Od svog prvog javnog nastupa 1997. godine, zahvaljujući specifičnoj tematici na granici mistike i ezoterije, osebujnom zagasitom koloritu, metjerskoj izražajnosti te izvanrednim crtačkim performansima, primljen je kao jedan od najintrigantnijih slikara svoje generacije“ (Franceschi, u: Stojnić 2006:54). Od 2015. godine kao član umjetničkog kolektiva Labin Art Express (L.A.E.) vodi galeriju DKC Lamparna u Labinu gdje je priredio samostalne izložbe brojnim domaćim i inozemnim umjetnicima. U istom svojstvu i u organizaciji L.A.E. bio je umjetnički direktor 1. i 3. bijenala industrijske umjetnosti. Više na https://apuri.hr/stranica/3-stojnic-damir/
Literatura:
Đečević, Jasmin. 2018. “Intervencija Damira Stojnića. Suočavanje s demonima prošlosti. Kako je jedna crvena “crta” podijelila Rijeku i Riječane?”. Dostupno na:
http: //www.novilist.hr/Vijesti/Rijeka/SUOCAVANJE-S-DEMONIMA-PROSLOSTI-Kako-je-jedna-crvena-crta-podijelila-Rijeku-i-Rijecane (pristup 12. srpnja 2019.)
Riječke devedesete. 2006. (tekst: Branko Cerovac … et al.). Rijeka: MMC.
Marjanić, Suzana. 2014. Kronotop hrvatskoga performansa: od Travelera do danas. Zagreb: Institut za etnologiju i folkloristiku, Bijeli val, Školska knjiga.
Stojnić, Damir. 2006. „Intrigantna interakcija životnih sila“. (Razgovarao Branko Franceschi). Kontura 88:54–57.
Stojnić, Damir. 2006. „Arts & Magic Craft“. (Razgovarao Branko Cerovac). Val 10:8–9.
Stojnić, Damir. 2011. „Rijeka – Istra, aktivizam – utopija“. Kazalište: časopis za kazališnu umjetnost 47–48:66–73.
Stojnić, Damir. 2013. „Hepening kao ritual protoutopije“. Kazalište: časopis za kazališnu umjetnost 55–56:178–199.