Queer Zagreb – 20 godina izvan filmske norme
Udruga Domino ove godine slavi 20. godišnjicu Queer Zagreba u okviru koje se prikazuje filmski program Queer MoMenti u kinu Kinoteka, od 26. do 30. travnja. Tijekom posljednjih dvadeset godina, prikazano je više od 500 filmova iz cijelog svijeta te se razvio senzibiltet prema queer tematici na filmu.
Ulaznice su dostupne na blagajni kina Kinoteka te na portalu ulaznice.hr po cijeni od 25 kn.
Queer Zagreb – 20 godina izvan filmske norme
„I like my beer cold and my homosexuals flaming“ izjavio je Homer Simpson u jednoj od ranijih inkarnacija prihvaćanja queer identiteta, ne sluteći još kako će legendarni peteroslovni akronim LGBTQ postati LGBTIQ, zatim će se dodati A i još koji plus. Proces je to otvaranja i inkluzivnosti zajednice lezbijskih, gej, biseksualnih, transrodnih, interseksualnih, queer, aseksualnih, nebinarnih i još različitijih varijacija koje iznimno nerviraju one koji bi sve stavili u svoje zasebne ladice, pa da se jasnom oznakom uvijek zna tko koga i kada i što voli, a što i kada ne voli. Kišobran koji sve to uspješno natkriva jest queer, termin koji je načelan odmak od norme i jezično-društvena bravura preuzimanja davnašnje uvrede u sadašnji ponos, veselje i radost. No, on/ona/oni uvijek ima svojih kritičara i sukladno svojoj teorijskoj poststrukturalističkoj bazi, stalno podriva i preispituje sam sebe. Ta nejasna pozicija zbunjivala je i filmologe, pa će povijesni pokret takvog audiovizualnog stvaralaštva biti samo jedan, i to tek početkom 90-tih godina jasno naslovljen kao New Queer Cinema.
Od tada do danas i on se promijenio i postao povijesna odrednica, samo jedna od brojnih kojih se htjelo spomenuti, označiti i proslaviti kao značajnu, no ispalo je daleko uzbudljivije, za filmski program koji obilježava 20 godina Queer Zagreba, baciti svjetlo na one manje poznate momente kakvi nam u svim pregledima ponekad promiču. Zato je ovaj program 20 filmova za 20 godina jednog važnog aktivističkog, edukativnog i umjetničkog rada, daleko veći pregled koji seže još od pred-queer vremena 1930-tih, a završava doslovno jučer, post-queer reminiscencijom na film koji je prije samo nekoliko vremena premijerno prikazan na festivalu u Kijevu. Taj grad danas se bombardira iz ideja i načina za koje se mislilo da su završili negdje krajem Drugog svjetskog ili barem Hladnog rata. Ljudi su mislili i uvijek misle da se povijest (ne) ponavlja ili ako to misle, nekako zaborave da sve stečene slobode iznova valja braniti, kao što valja braniti i ideju da se završni film ove selekcije opet prikaže u Kijevu. Jer u današnjoj Rusiji neće.
Film kao medij oduvijek je bio moćno sredstvo umjetničkog, ali i aktivističkog izražavanja i formirao je prijateljska lica za sve one duše koje su mislile da su, kao Pale, same na svijetu i kako nemaju nikoga tko je drugačiji poput njih. U svjetlu toga, selekcija koje je ovdje načelno pokriva sva različita slova rastućeg akronima; ona nije finalna, nije enciklopedijska ni znanstvena, niti se važnost nečega može prispodobiti broju određenih naslova. Teme su dodatno razrađene i podijeljene prema danima: od klasika i najsvježijih post-pandemijskih junaka festivala koji se bave raspadajućim svijetom oko nas, preko tajlandskih ladyboysa koji moraju u vojsku u danu koji naglašava naše transrodne junake, sve do dana posvećenog znanim queer umjetnicima poput Wojnarowicza, Mishime ili Pasolinija i na koncu, onom metafilmskom danu kada queer filmovi govore o drugim queer filmovima. U svim selekcijama pazilo sa da budu zastupljeni kratki i dugi, pa i zaboravljeni srednji metar, kao i formati, rodovi i žanrovi poput eksperimentalnog ili namjenskog filma, klasičnog umjetničkog ili eksploatacijskog, dokumentarnog, igranog ili hibridnog. Sve su boje zastupljene, pa čak i one hrvatske, sa dva naslova rijetkih queer filmova jugoslavenskog razdoblja.
Jedan je poseban dan posvećen liku i djelu Harrisa Glenna Milsteada, znanog kao Divine, uz kojega dakako, mora neodvojivo stajati i jedan od najvažnijih redatelja queer zajednice, John Waters. Razlog za taj naglasak je, valja otvoreno priznati, prilično lokalpatriotski: manifestacija koja u naslovu nosi ime Zagreb, pa queer, nepotpuna je bez odavanja počasti izgubljenom zagrebačkom unuku obitelji Vuković i njegovoj majci Frances Milstead (rođenoj Vuković) koja je svoje zagrebačke gene opisala u knjizi „My Son Divine“, a koja je usput, žarko željela doći u Zagreb, grad iz kojeg su emigrirali njezin otac i majka. Sve se to zbivalo još za prve Jugoslavije, umrla je ona, a umro je i njezin za queer povijest neizmjerno važan sin. Ostaje činjenica: Divine je porijeklom Zagrepčanin.
Tekst: Željko Luketić, filmolog
Raspored:
UTORAK, 26. 4.
Okrugli stol – 20 godina izvan filmske norme (razgovor o queer filmu danas)
19:00
Miroslav Mikuljan
HR
Kratki eksperimentalni / 3’30
Ružičasti Uliks / Pink Ulysses (1990)
Eric De Kuyper
BE / NE
Dugometražni igrani / 98′
21:00
Skitnica / Der Stadtstreicher (1966)
Rainer Werner Fassbinder
GER
Kratki igrani / 10′
Tri tužna tigra / Três tigres tristes (2022)
Gustavo Vinagre
BR
Dugometražni igrani / 86′
SRIJEDA, 27. 4.
19:00
Usamljena kaubojka / Lonely Cowgirl – Trouble Wanted (2021)
Lydia Garnett
UK
Kratki namjenski / 5′
Ja sam Divine / I Am Divine (2013)
Jeffrey Schwarz
USA
Dokumentarni dugometražni / 90′
21:00
John Waters: Zabranjeno pušenje / John Waters: No Smoking (1980s)
USA
Namjenski / 1′
Višestruki manijaci / Multiple Maniacs (1970)
John Waters
USA
Dugometražni igrani / 95′
ČETVRTAK, 28. 4.
19:00
Domoljublje ili Obred ljubavi i smrti / Patriotism or the Rite of Love and Death (Yūkoku) (1966)
Yukio Mishima
JA
Kratkometražni igrani / 30′
Pjesnikova krv / Le sang d’un poète (1930)
Jean Cocteau
FR
Dugometražni eksperimentalni / 50′
21:00
Galama / Pipinara (Uproar) (2017)
Ludovico Di Martino
IT
Kratki igrani / 14′
Wojnarowicz: Jebi se jebeni pederu / Wojnarowicz: Fuck You Faggot Fucker (2020)
Chris McKim
USA
Dokumentarni dugometražni / 108′
PETAK, 29. 4.
19:00
Dan za novačenje / Draft Day (2013)
Josh Kim
THAI
Dokumentarni kratki / 10′
Promjena spola / Cambio de Sexo (1977)
Vicente Aranda
SP
Dugometražni igrani / 108′
21:15
Bolna istina / P(l)ain Truth (1993)
Ilppo Pohjola
FIN
Kratki dokumentarni / 14′
Neka umrem kao žena / Let Me Die A Woman (1977)
Doris Wishman
USA
Dokumentarni dugometražni / 79′
SUBOTA, 30. 4.
19:00
Kućni filmovi Rocka Hudsona / Rock Hudson’s Home Movies (1992)
Mark Rappaport
USA
Dokumentarni dugometražni / 61‘
Lezbe, kamera, akcija! / Dykes, Camera, Action! (2018)
Caroline Berler
USA
Dokumentarni dugometražni / 58′
21:15
Ljubavno iskustvo / Love Experience (1988)
Dasen Štambuk
HR
Eksperimentalni kratki / 6′
Sirov! Necenzurirani! Video! / Raw! Uncut! Video! (2021)
Ryan A. White, Alex Clausen
USA
Dokumentarni dugometražni / 79′