Galama (2017) | Wojnarowicz: Jebi se jebeni pederu (2020)
Četvrtak, 28. 4. – Kino Kinoteka
21:00
Galama / Pipinara / Uproar (2017)
Ludovico Di Martino
Italija
Kratki igrani / 14’
U pitoresknom selu s pogledom na more u blizini Rima, dva mladića dijele vrijeme između sitnih krađa i nogometnih utakmica. Ono što rade još uvijek ima bezbrižnost tipičnu za igre iz djetinjstva, sve dok neočekivani događaj ne označi veliku promjenu u njihovim životima, kao i u povijesti Italije. Radi se o smrti Piera Paola Pasolinija. Redatelj, koji je za razliku od Yukia Mishime bio pripadnik ljevice, imao je iznimno podvojen odnos između svojih političkih i religioznih stavova, a svemu tome nije pomogao i još kompliciraniji odnos prema vlastitoj homoseksualnosti. O utjecaju tog slučaja govori Galama, mladog filmaša Ludovica Di Martina, koji je rođen u Rimu 1992. godine, a od 2013. pohađao je legendarnu školu Centro Sperimentale di Cinematografia. Ispreplićući fikciju sa šokantnim ubojstvom Pasolinija, u noći 2. studenog 1975., ovaj kratki film upečatljivo skreće iz tinejdžerske zabave u mračne i neugodne vode.
Režija: Ludovico Di Martino
Scenarij: Ludovico Di Martino, Nicola Ingenito
Uloge: Rocco Fasano, Alessandro Marverti, Andrea Orano, Manuel Rulli
Direktor fotografije: Valerio Martorelli
Montaža: Niccolò Notario
Producent: Elisabetta Bruscolini
Produkcija: CSC Production
Festivali i nagrade: Brooklyn Film Festival 2018.
Eng.
In a picturesque sea-view village near Rome, two young men share time between petty theft and football matches. What they do still has the carelessness typical of childhood games, until an unexpected event marks a major change in their lives, as well as in Italian history. It is about the death of Pier Paolo Pasolini.
Wojnarowicz: Jebi se jebeni pederu / Wojnarowicz: Fuck You Faggot Fucker (2020)
Chris McKim
SAD
Dokumentarni dugometražni / 108’
Mnogi festivali na kojima je ovaj film prikazan odabrali su naslov napisati politički korektno i skraćeno. Glasio bi tada: Wojnarowicz: *ebi se *ebeni pederu, s varijacijama i ovisno o tome što je kome psovka. U duhu ovog umjetnika, valjalo bi ipak poštivati izvornu ideju, jer je podnaslov direktna referenca na jedno od njegovih najpoznatijih djela, nazvanog po homofobičnom crtiću koji je Wojnarowicz pronašao na ulici. “Želio sam zabilježiti svoju povijest, drugačiju povijest”, sve moje slike su dnevnici za koje sam mislio da su dokaz mog postojanja“, kazao je autor. Jedan od takvih dokaza je ovaj dokumentarni film, filmsko razmišljanje o prekratkom životu Davida Wojnarowicza, jednog od najvažnijih umjetnika i aktivista iz vremena najveće krize i pogroma epidemije AIDS-a. U tri desetljeća od njegove smrti, stotine umjetničkih djela koja je napravio, uključujući skulpture, instalacije, glazbu, uličnu umjetnost, film i izložbe u Muzeju američke umjetnosti Whitney, nastavljaju provocirati i intrigirati, što redatelj Chris McKim vješto spaja sa snimljenim razgovorima. McKim je redatelj brojnih dokumentaraca, televizijski producent i dobitnik nagrade Emmy, a zaslužan je i za stvaranje hit TV serije RuPaul’s Drag Race. Umjetnost, spisi i Wojnarowiczev arhiv čine osnovu filma, a njegov vlastiti glas, koji se čuje na snimljenim materijalima, tužan je i dirljiv dokument na vrijeme i umjetnika kojeg smo izgubili.
Režija: Chris McKim
Direktor fotografije: Valerio Martorelli
Montaža: Dave Stanke
Producent: Fenton Bailey, Randy Barbato, Chris McKim
Produkcija: Hobo Camp Films, World of Wonder Productions
Eng.
This documentary is a film reflection on the short life of David Wojnarowicz, one of the most important artists and activists from the time of the greatest crisis and pogrom of the AIDS epidemic. Wojnarowicz’s archive forms the basis of the film, and his own voice, which is heard on the recorded material, is a sad and touching document of the time and the artist we lost.