Dalmacijavino Resistance
Gildo Bavčević
Performans, Split, 2012.
Na izložbi Dalmacijavino – izložba solidarnosti, u organizaciji inicijative Mreže solidarnosti 2012. godine, u kojoj su se artivističkom inicijativom uključili i umjetnici i radnici, Gildo Bavčević izvodi performans Dalmacijavino Resistance, kojim je otvoreno poručio da od Pipi pića, bočica danas nam preostaje napraviti samo Molotovljeve koktele. Naime, 11. svibnja 2012. otvoren je stečaj Dalmacijavina da bi već na prvom ročištu rujna 2012. u procesu stečajnog postupka bila otpuštena polovina radnika. Ipak, preostali radnici/ice uspijevaju pokrenuti proizvodnju u stečaju te vraćanjem u prodaju npr. Pipi i pelinkovca uspjeli su ostvariti odlične rezultate na tržišnom ringu brendova, kako ističe naratorica u videozapisu navedenoga performansa. Tako Pipi (piće naše mladosti – kao uostalom i Cockta ili pak Nara – koje je dobilo ime prema Pipi Dugoj Čarapi Astrid Lindgren) ponovo postaje simbol Dalmacijavina, ali ovoga puta ne njegova razvoja nego krajnjega uništenja. Transformirajući Pipi bočicu u Molotovljev koktel, tu ponosnu bočicu Pipi umjetnik je postavio kao simbol otpora (prema Bavčević 2014).
Tijekom postava izložbe umjetnik je uspio spasiti i premjestiti u Splitski filmski arhiv cijeli filmski fundus Dalmacijavina koji se sastojao od gomile 35 mm filmskih vrpci koje su bile razbacane po podu kancelarija, među kojima su i snimke izgradnje istog pogona 50-ih godina i sl. Među prizorima uništene industrije koja je nekoć cvjetala ležale su i prazne Pipi boce; umjetnik je došao na ideju za seriju od tri performansa koje potom izvodi prvo u pogonu Dalmacijavina na otvaranju same izložbe a potom u Zagrebu i Ljubljani. Kako se i situacija s Dalmacijavinom mijenjala tako je umjetnik izvedbeno mijenjao i performanse. Nakon Dalmacijavina, gdje su Pipi Molotovljevi kokteli ležali među gomilom plinskih boca u jednom od pogona, poslije u Zagrebu radio neku vrstu timeline instalacije koja je počinjala s punim Pipi bocama proizvedenim od 1998. do 2005. (koje je pronašao u splitskom pogonu) a završavala s praznima bocama i ”Pipi koktelima”. Upravo u to vrijeme Dalmacijavino prestaje proizvoditi Pipi, ali ubrzo započinje ponovno s proizvodnjom pa tako u ljubljanskom Otporu novo napunjene boce formira u krug a potom „Pipi Molotovljeve“ u sljedeći krug koji ih na neki način simbolički čuva. Direktan aktivistički čin navedenoga performansa zamjetan je u tome što su se i sami radnici/ice Dalmacijavina prisjetili tog davno zaboravljenog brenda te ga potom i sami iskoristili za ponovnu promidžbu tvrtke gdje su im se zatim odmah priključili i splitski košarkaški klub, stavljajući besplatno logo Pipija na dresove, a potom i šira javnost, građani koji opet kupuju Pipi te mu tako vraćaju status brenda kako bi pomogli i solidarizirali s tvrtkom i njenim zaposlenicima. Dalmacijavino tako danas, iako u stečaju, pozitivno posluje te otvara nove poslovnice i sl., što nažalost nije slučaj npr. s UZOR-om i dr. (prema Bavčević 2014).
Suzana Marjanić
GILDO BAVČEVIĆ (Split, 1979.) djeluje unutar društvene političke i socijalne problematike angažmanom kroz različite medije (performans, video, film, umjetničke akcije, multimedijske instalacije, audio projekti). Uz nekoliko samostalnih izložbi aktivno sudjeluje i na brojnim grupnim izložbama i festivalima u zemlji i inozemstvu. Dobitnik je nagrade na 39. splitskom salonu za videoperformans Plastični čovjek-stroj i prve nagrade na 46. reviji hrvatskog filmskog stvaralaštva za dokumentarni film Mreža solidarnosti s kojim je diplomirao na Umjetničkoj akademiji u Splitu 2013. godine (MA filma i medijske umjetnosti) gdje je u zvanju asistenta. Bio je kustos 12. Almissa Open Art – festival suvremene umjetnosti na artivističku temu Slikati po platnu života. Član je Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika i Hrvatske udruge likovnih umjetnika Split.
Popis literature (izbor):
Bavčević, Gildo. 2015. „Intervju“. Kanal Ri. Autorica: Mirela Hunček. Dostupno na: https://www.youtube.com/watch?v=_GhPvNB9-W8
Bavčević, Gildo. 2014. „Kretenizmom protiv kretenizma“. (Razgovarala Suzana Marjanić). Zarez, 379, 13. ožujka 2014, str. 30.
Jurić, Nina. 2014. Performans, politika i otpor u recentnoj splitskoj umjetnosti. završni rad. Filozofski fakultet, Sveučilište u Splitu. Dostupno na: https://pdfcoffee.com/performans-politika-i-otpor-u-recentnoj-splitskoj-umjetnosti-pdf-free.html
Lučić, Mladen. 2016. Gildo Bavčević. Nagrada 39. splitskog salona. Zagreb: Galerija Kranjčar, HULU Split.
Marjanić, Suzana. 2017. Topoi umjetnosti performansa: lokalna scena. Zagreb: Durieux.