Referendum
Goran Trbuljak
Akcija, Zagreb, 1.7.1972.
Na vrlo frekventnom mjestu u Ilici Goran Trbuljak je osobno proveo referendum angažirajući prolaznike da ispune ponuđene anketne listiće. Na njima je ispod parole „Umjetnik je onaj kome drugi za to dadu priliku“ bilo postavljeno pitanje je li Goran Trbuljak umjetnik ili nije i pružena mogućnost odgovora s DA ili NE. Od pet stotina podijeljenih glasačkih listića pozitivnih odgovora bilo je 259, dok je 204 listića sadržavalo negativno mišljenje, a ostali su bili nevažeći.
Trbuljak je u svojem opusu neprekidno propitivao odnose i funkciju kulture/umjetnosti prema društvenom okruženju. Pri tom on vlastitu ulogu umjetnika svjesno čini gotovo nevidljivom i time uzima ulogu anonimnog sudionika čija je prisutnost slabo uočljiva. U tom kontekstu Trbuljak postavlja vrlo važno pitanje je li on uopće umjetnik i tko to određuje je li netko umjetnik ili nije. Umjetnička praksa radikalno je od šezdesetih godina prošlog stoljeća redefinirana u konceptualnoj umjetnosti gdje, prema Mišku Šuvakoviću, cilj nije stvaranje umjetničkih djela nego istraživanje, analiza i rasprava uvjeta nastajanja umjetničkog djela. Stoga Trbuljak, premda posjeduje diplomu Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu koja ga legitimira kao umjetnika i iza sebe ima nekoliko samostalnih i grupnih izložbi pa je time potvrđen i od stručnjaka, postavlja pitanje svojeg statusa pred najširu i neprofesionalnu publiku. Isto tako, svjestan je da je refrendumskim glasačima ime navedeno na listiću potpuno anonimno. Rezultat provedenog referenduma je da je Goran Trbuljak umjetnik, pa se možemo sa zadovoljstvom prikloniti volji naroda. Akcija i njezini rezultati bili su objavljeni u Novinama Galerije studentskog centra, br.38, rujan 1972., gdje se konstatiralo da „Gorana Trbuljaka možemo smatrati umjetnikom, a njegov rad umjetnošću“. Njegova akcija funkcionira kao humorna i samoironijska gesta kritike umjetničkog i društvenog sustava. U jednom kasnijem intervjuu, na upit kako se osjećao nakon referenduma odgovorio je „Nisam bio puno sigurniji u sebe. Dobio sam društveno priznanje, ali dileme i dalje ostaju“.
Trbuljak svoju umjetničku strategiju radikalno iskazuje izložbom u Galeriji suvremene umjetnosti u Zagrebu 1973. godine kada je u izložbeni prostor postavio jedino plakat izložbe na kojem je štampan njegov statement: ”Činjenica da je nekom dana mogućnost da napravi izložbu važnija je od onoga što će na toj izložbi biti pokazano.” Uz izložbu tiskan je katalog u formi knjige umjetnika gdje su publicirani Trbuljakovi radovi od 1969. do 1973. godine, uključujući i dokumentaciju akcije Referendum.
Darko Šimičić
GORAN TRBULJAK (1948., Varaždin)
Diplomirao je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 1972.g., a na Akademiji za kazalište, film i televiziju 1980.g. Od kraja šezdesetih godina bavi se analizom umjetničkog djelovanja u društvenom kontekstu koristeći nekonvencionalne strategije poput slučajnosti, samoironije, ukidanja tradicionalnog artefakta i koristeći samu formu izložbe kao medij. Realizirao je radove u formi dokumentacije, grafike, slike, videa, crtanog filma, knjige, teksta, plakata, fotografije, dizajna, instalacije, akcije, itd.
Popis ilustracija i priloga
Goran Trbuljak: Referendum. Dokumentacija u kolekciji ArtEast 2000+, Moderna galerija, Ljubljana, 1972.
Goran Trbuljak. Katalog samostalne izložbe, Galerija suvremene umjetnosti, Zagreb, 1973.
Popis literature
Stipančić, B. (1996) g. Trbuljak. Muzej suvremene umjetnosti, Zagreb
Goran Trbuljak: Before and After Retrospective, Gurgur Editions, Berlin/Ljubljana, 2018.