Majski i drugi rituali
Grupa Pan 69
Happening, Zagreb, 8.5.1970.
Na 24. Majskom festivalu studentskih kazališta Jugoslavije održanom u Zagrebu od 6.5.do 10.5.1970. umjetnici okupljeni u grupu Pan 69 izveli su na Komornoj pozornici Teatra &td. happening pod naslovom Majski i drugi rituali.
Studentski kino klub Pan 69 okupio je grupu studenata i radnika filmskih entuzijasta koji su se 1969. godine samoorganizirali i putem Saveza studenata Sveučilišta u Zagrebu nabavili sredstva za filmsku opremu i materijal za snimanje amaterskih filmova. Time su osigurali veću slobodu djelovanja i izbjegli proceduru provjere i odobrenja scenarija, uobičajenu u ostalim kino klubovima. Sastajali su se u prostoru Kino-kluba Zagreb. Jedan od članova grupe bio je multimedijalni umjetnik Mladen Stilinović, koji je i autor scenarija happeninga. U biltenu festivala objavljena je duhovito sročena najava kojom se publika poziva na događaj: „(… ) uz svega 20 minuta pan 69 provest će vas kroz protekle godine od maja do maja od rituala do rituala od jednog besmisla do drugog i to još smisleno. (…) na happening pan 69 mogu doći samo svjesni i odgovorni članovi naše socijalističke zajednice. a pošto mi drugačijih i nemamo svi mogu doći na vlastitu odgovornost. (…).“
Prema Stilinovićevim riječima: „Taj se hepening odnosio na različite „rituale“ u 1968: Prvomajsku paradu, Titov rođendan i štafetu, studentske demonstracije, prvi Titov govor, drugi, izbacivanje iz Partije i primanje u Partiju. I tako negdje pred kraj predstave netko nas je prekinuo.“ Uz članove grupe u happeningu su sudjelovali umjetnici Nuša i Srečo Dragan iz Ljubljane te tadašnja Stilinovićeva djevojka Branka Stipančić. Izvođači su uz glazbu ušli na scenu noseći cvijeće i transparente. Sjeli su na pozornicu, jeli sendviče i pili. Branko Degenek je glumio Josipa Broza Tita. Kad se omladinka (B.Stipančić) uputila prema njemu noseći štafetu, organizatori su spustili zavjesu i prekinuli izvedbu. Prema Stilinovićevu navodu u biltenu festivala, prema scenariju, publici su na kraju predstave trebali biti podijeljeni noževi.
Happening se direktno referirao na neke ključne momente studentske pobune u Jugoslaviji. U jeku demonstracija u Beogradu Tito je održao govor u kojemu je bio blagonaklon prema njihovim zahtjevima, no u sljedećem govoru, nakon što je pobuna prekinuta, oštro ih je osudio. Uslijedilo je izbacivanje studenata i drugih pobunjenika iz partije i popunjavanje novim poslušnim kadrovima. Istovremeno, na sceni su ironizirani jugoslavenski politički rituali vezani uz proslavu Dana mladosti, tj. Titova rođendana. Ne treba zanemariti niti činjenicu da je happening izveden 8. svibnja, na Dan oslobođenja Zagreba.
Darko Šimičić
članovi grupe Pan 69 (1969-1971.):
Boris Barta, Mišo Budisavljević, Ante Čipin, Branko Degenek, Ranko Karabelj, Vesna Kesić, Ninoslav Lovčević, Krsto Mihaljević, Milivoj Puhlovski, Mladen Stilinović
Popis literature
Bilten 24. Majskog festivala studentskih kazališta Jugoslavije, Zagreb, 1970.
Samac, S. Za mene je umjetnost istina. Razgovor: Mladen Stilinović, konceptualni umjetnik. Vijenac br. 490, Zagreb, 13.12.2012.
Stilinović, M. (2013) Nula iz vladanja. Muzej suvremene umjetnosti i Mladen Stilinović, Zagreb, str.26-33
Stipančić, B. Aukcija crvene – Pogled na sedamdesete.