Requiem za Arsenal & Otok simfonijskog orkestra “PoPulA” 2019.
i.j.piNO, D.S. Dragoon
Akcija, Forum, Pula, 2019.
Na Pulskom Forumu i.j.piNO /Pino Ivančić/ i njegov partner D.S. Dragoon /Dragon/ izveli su performans kojim su kritizirali inicijativu tadašnjeg potencijalnog ulagača u Uljanik, koji je brodogradilište planirao prenamijeniti u komercijalni rezidencijalni centar, što je podrazumijevalo zatvaranje i prestanak proizvodnje. Takav je plan samo jedan od nizu postupaka uništenja Uljanika, koje je počelo tranzicijom devedesetih. U performansu, D.S. Dragoon glumi ulagača, dok se i.j.piNO /Pino Ivančić/ nalazi u ulozi radnika koji konstruira papirnate brodove, no njegove pokušaje sprječava ulagač, gurajući ga na pod. Pino pri zadnjem, trećem udarcu ostaje ležati, a „ulagač“ ocrtava kredom njegovu ležeću siluetu, kao na policijskim uviđajima, time simbolizirajući smrt radnika, ali i ugaslu moć osupnutog radničkog pokreta. Ova jednostavna dramaturgija, izvedena u javnom prostoru, oslikava borbu radnika, aktualnu u to vrijeme, da zadrže posao i plaće. Sam Pino radio je u Uljaniku, a 2003. godine bio je jedan od brojnih radnika koji su izgubili posao kao tehnološki višak. Rekvijem je jedan od niza akcija u javnom prostoru koje je Pino izveo kritizirajući zbivanja u brodogradilištu, također se aktivno priključujući masovnim štrajkaškim povorkama kroz grad, tijekom 2018. i 2019. godine. No Rekvijem je zadnja izvedba o Uljaniku, kojom se Pino oprostio od brodogradilišta koje je obilježilo njegov radni vijek, ali i umjetničku karijeru.
Pino za Novi list izjavljuje: „Ovo je simfonijska suita u više dijelova. Počela je prije 18 godina s mojim famoznim puranom. Bio sam radnik Uljanika i znam čitav proces. Svi smo mi sentimentalno vezani za Uljanik. Prljava igra počela je već s dionicama, a znam nešto o tome jer sam bio i u sindikatu. S druge strane, industrija nestaje. Ne možemo o ničemu govoriti ukoliko ne možemo stvoriti dodanu vrijednost. Sad se spominju nekretnine, no za koga? Tko ih od nas može kupiti? Ovo što se danas događa oko Uljanika je manipulacija i padanje na štosove. Mene boli samo to što ljudi ne reagiraju. Neka svi bivši i sadašnji Uljanikovci i njihove obitelji, sinovi i kćeri dođu prvo pred Uljanik, a onda svi u Zagreb na Markov trg“.
Josipa Bubaš
JOSIP PINO IVANČIĆ performer je, likovni umjetnik i glazbenik. Od sedamdesetih godina bavi se konceptualnom umjetnošću i performansom. Pod utjecajem Beuysa započinje proces stvaranja tzv. “socijalne skulpture”, čime počinje propitivati društvene i radne odnose. Kao radnik Uljanika, često se bavio temema radničkih prava, privatizacijom, odnosom pojedinca i politike, djelovao je u kazališnim i plesnim predstavama, bendovima, a radovi su mu izloženi na brojnim samostalnim i skupnim izložbama i festivalima. Njegovi radovi realizirani su u različitim medijima – od videa, sound arta, kazališta, performansa i brojim drugim hibridnim formama.
Izvori:
Angelski, Zoran (5.10.2018.) Odsviran requiem za Uljanik. Glas Istre. Dostupno na: https://www.glasistre.hr/pula/umjetnik-i-bivsi-radnik-brodogradilista-pino-ivancic-odsviran-requiem-za-uljanik-571621
Angelski, Zoran (9.6.2020.) Pino Ivančić bio je u pravu- nakon što su dečki upropastili Uljanik, svi smo mi zaklani purani. Glas Istre. Dostupno na:
Ban, Barbara (6.5.2019.) PINO IVANČIĆ Kontroverzni performer, glazbenik i umjetnik, koji je u Uljaniku radio 33 godine, o možda posljednjim danima pulskog brodogradilišta. Jutarnji list. Dostupno na: https://www.jutarnji.hr/naslovnica/pino-ivancic-kontroverzni-performer-glazbenik-i-umjetnik-koji-je-u-uljaniku-radio-33-godine-o-mozda-posljednjim-danima-pulskog-brodogradilista-8823560