Ida Blažičko i Stefan Radu Cretu – umjetničke instalacije
Za vrijeme Perforacija bit će postavljene dvije umjetničke instalacije na dvije lokacije u gradu – u predvorju Zagrebačkog plesnog centra (Ilica 10) te ispred Pogona Jedinstvo (Trnjanski nasip bb). Instalacije umjetnice Ide Blažičko i umjetnika Stefana Radu Cretua dio su razmjene između rumunjskog grada Sibiu i Zagreba. Povodom postavljanja instalacija, održat će se artist talk s umjetnicima u utorak 29. 6. u 18:30 na terasi Močvare (Trnjanski nasip bb).
Koncept programa razmjene razvijen je u sklopu europskog projekta Be SpectACTive! koji se bavi razvojem publike te uključivanjem aktivnih gledatelja i lokalnih zajednica u umjetnički proces. Unutar koncepta osmišljenog kako bi se uspostavio snažniji odnos između umjetnika i publike, grupa gledatelja iz Zagreba odabrala je rumunjskog umjetnika Stefana Radu Cretua te radila zajedno s njim na razvoju relevantnih tema za instalaciju koja reprezentira ne samo društvenu situaciju njihovog grada nego i poveznicu između kultura dvaju partnerskih gradova. Grupa rumunjskih gledatelja odabrala je Idu Blažičko te uspostavili s njom istu suradnju i razmjenu ideja. Ida i Stefan proveli su tjedan dana na rezidenciji u partnerskom gradu te upoznavali lokalni kontekst kako bi osmislili instalacije koje povezuju dva grada. Od 29. 6. do 4. 7., za vrijeme trajanja Perforacija, provjerite kako se nadopunjavaju lake tekstilne kompozicije Ide Blažičko i teški metalni okviri Stefana Radu Cretua.
Instalacija ispred Pogona Jedinstvo (Stefan Radu Cretu):
Riječ je o kinetičkoj metalnoj instalaciji koja se sastoji od metalnih okvira i geometrijskih tijela te mehanizma koji na strujni pogon omogućuje kretanje elemenata. Lik iz unutrašnjeg dijela okvira “pomaže” drugome da preskoči granicu okvira. Moć dolazi iz unutrašnjeg elementa i prebacuje se na onoga koji bježi, a onaj koji bježi uzvraća pokret i recipročnu pomoć vraća liku koji stoji unutar okvira.
Instalacija u predvorju Zagrebačkog plesnog centra (Ida Blažičko):
Ambijentalna skulptura u nastajanju umjetnice Ide Blažičko bit će postavljena u atriju Zagrebačkog plesnog centra oživljena svjetlosnim efektima te ostvariti dijalošku vezu s arhitektonskim oblikovanjem mosta iz 1859. u rumunjskom gradu Sibiu. Promjena lokacije dovest će do preobrazbe forme u smislu rasta djela i nove interpretacije in situ.
Više o umjetnicima:
Stefan Radu Cretu rođen je 1983. u Campini, a živi i radi u Sibiu u Rumunjskoj. 2006. Završio je keramiku na Fakultetu vizualnih umjetnosti i dizajna u Cluju te magistrirao skulpturu na Nacionalnoj umjetničkoj akademiji u Bukureštu 2008, gdje je i doktorirao 2016. godine. Ideja kretanja i pokreta je važan izvor inspiracije za umjetnika te je istražuje kroz svoj umjetnički rad na razne načine. Isprve je proučavao načine kretanja u prirode: u zemlji, vodi ili zraku; te kasnije to počeo uspoređivati s umjetnim izvorima pokreta. Sintezu umjetnih i prirodnih načina pokreta izražava u dvodimenzionalnim i trodimenzionalnim formatima. Aspekti ovog odnosa reprezentiraju metaforu koja cilja proučiti ljudsku krhkost u svojoj fizičkoj i kognitivnoj evoluciji.
Od nedavnih izložbi ističu se “Spannungsverhältnisse im Dialog” u Haus der Kunst u Badenu, Austrija te “Dupa doispprezece ani. Productia artistica din Romania in 180 de lucrari” u Bukureštu. Drugi istaknuti radovi i izložbe: 2018,”Unknown creature” 418 gallery Cetate. Romania. 2018” voo cinnyris geometrica”, Parque Marechal Carmona, Cascais, Portugal (solo). 2018 “the origin of boxes”, UNA Galeria, Bucharest (solo). 2018 “At Different Angles MNAC Bucharest (group). 2017 “Possible evolution”Victoria Art Center, Bucuresti (solo). 2015/“Stone age of emotional technology”, Calina Gallery, Timisoara (solo). 2014 “Transformation”, Beelden aan Zee Muzeum, Hague, Netherlands (group). 2014“Sensus Propero”, 418 Contemporary Art Gallery, Bucharest (solo). 2012,2013,2014 “Workshop at the Danube IV, V, VI”, 418 Contemporary Art Gallery, Bucharest (group). 2013 “The art of living“, Pop-up Art Gallery, Bucharest (grup). 2013 “Oestridae Dominant”, Project 1990, Free Press Square, Bucharest (solo). 2013 “Disambiguation”, Mogosoaia Palace, Cuhnia Gallery, Bucharest (solo). 2012“Paratarrasius hibridus”, 418 Contemporary Art Gallery, Bucharest (solo).
Ida Blažičko diplomirala je kiparstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 2007., studijski boravila na Indiana University of Pennsylvania (SAD), a na Kineskoj akademiji umjetnosti u Hangzhou 2012. godine doktorirala s disertacijom na temu Sustainable Public Art: Re-creating Urban Environment, gdje je i gostujuća profesorica. Ida u svome dosadašnjem radu bilježi realizaciju niza prostorno specifičnih skulptura inspiriranih glavnim istraživačkim interesima koji uključuju ono što se događa u preklapajućim područjima gdje možemo zamagliti granice i upotrijebiti biomimetiku kao umjetnički alat te ponuditi rješenja na probleme u okolišu. Na temu biomimetike doktorirala je 2016. pri Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu (Biomimetika u službi umjetnosti). U javnim prostorima realizirala je skulpture od čelika Vjetar (Šangaj, 2011.),Vjetar II (Hangzhou, 2012.) i Kakva tišina – u pećinu ponire zrika cikada (San Vito al Tagliamento, 2017.). Jedinstvom monumentalnih dimenzija, krhkih materijala i biomorfne motivike u direktnom perceptualnom odnosu s promatračem njene skulpture pružaju dojam plemenite i dostojanstvene efemernosti koji autorica potencira ili nadograđuje, povezujući ih umjesto naslova ili objašnjenja s poetskim slikama haiku poezije. Tijekom 2017. boravi na umjetničkoj rezidenciji Cité Internationale des Arts u Parizu, te izlaže ambijentalnu skulpturu Blossoms u javnom prostoru grada. Godine 2018. skulptura Val uvrštena je u zbirku Fondacije Ado Furlan (Pordenone, Italija). U okviru Bijenala suvremene tekstilne umjetnosti Contextile, 2018. umjetnički je boravila u portugalskom gradu Guimarães te realizirala prostorno specifičnu skulpturu Traces of Time temeljenu na bogatoj kulturno-povijesnoj i etnografskoj baštini te suvremenom kontekstu. Povodom projekta „Okolo“, posvećenog umjetničkom istraživanju Zagreba putem umjetničkih intervencija u samo tkivo grada koje oživljavaju gradske prostore, sudjeluje s Alexom Brajkovićem na osmišljavanju, realizaciji i postavu ambijentalne svjetlosno-akustične instalacije Singing Forest u Parku Bele IV. Trenutno izlaže skulpturu Whiteness u Vovkovom vrtu dvorca Khislstein iz 13. stoljeća u Kranju povodom Biennala tekstilne umetnosti BIEN 2021. Docentica je na zagrebačkoj Akademiji likovnih umjetnosti i dopredsjednica Hrvatskog društva likovnih umjetnika (HDLU) u Zagrebu.