Ivan Mesek
Pad kratodemije
Performans, 3. dani hrvatskog performansa, Gradska vijećnica, Varaždin, 2003.
Pad kratodemije je završni čin višemjesečne akcije u sklopu koje se Ivan Mesek, umjetnik i, tada stručni suradnik za kulturu u gradskoj upravi, svake subote s balkona varaždinske Gradske vijećnice obraćao narodu. U sklopu završne akcije, izvedene u sklopu 3. dana performansa (festivala koji je pokrenuo sam umjetnik kako bi tradicionalnoj varaždinskoj publici predstavio ovu umjetničku formu), odjeven u crno odijelo, Mesek je na balkonu vijećnice stajao ispred transparenta Ma jebeš.. kome to treba? Zatim je skočio s balkona na napuhane zaštitne balone. Pojašnjavajući termin, Mesek navodi kako je kratodemija obrnuta od demokracije, pri čemu se umjetnik s pozicije vlasti (kao zaposlenik gradske uprave) transparentima obraća narodu i protestira protiv njega. Prijašnje akcije uključivale su transparente: Vi ste odabrali nas, mi ne možemo vas i Gabriel José García Márquez nije španjolski tenisač… Mesek u intervjuu sa Suzanom Marjanić (Kronotop hrvatskog performansa) izjavljuje: „Stojeći subotama na balkonu gradske vijećnice često mi je padalo na pamet – za koga ja to radim, kakvog to ima smisla.“
U časopisu Kazalište 2011. godine Mesek opisuje poziciju umjetnika uključenoga u „moć na vlasti“, gdje je nastojao u politiku unijeti kreativnost, oblikovati kreativnu politiku. Svojim protestnim činom postavlja pitanje „Je li aktivizam samo situacija kada netko nešto kritizira s položaja opozicije?“. Dajući uvid u funkcioniranje manjih sredina, poput Varaždina, umjetnik tvrdi da zbog nedostatnog financiranja udruga od strane vanjskih izvora, „kulturne i umjetničke događaje organiziraju većinom ustanove u kulturi“. Također, zbog ovisnosti medija i o vlasti i netransparentnosti protoka informacija, onemogućeno je bilo kakvo kritičko djelovanje. Inerciji pridonosi i ekonomsko „blagostanje“ koje izdvaja Varaždin od ostatka države, pri čemu se „uvijek čeka da netko drugi riješi problem“. Prema Marjanić, Mesekovi se performansi, „mogu promatrati u izvedbenom ikonogramu varaždinskoga političkoga vrača, žreca koji apotropejskim performansima istjeruje negativnosti. “U tom smislu, i ovaj performans, izvrćući uobičajene uloge naroda i vlasti, ukazuje na višeslojne probleme upravljanja, participacije i transparentnosti vlasti.
Ivan Mesek (Varaždin, 1971.)
Ivan Mesek rođen je 1971. godine u Varaždinu, a u Zagrebu je završio Akademiju likovnih umjetnosti, da bi 1998. godine magistrirao na Likovnoj akademiji u Munchenu. Za vrijeme studija 1992. i 1993. pohađa Međunarodnu ljetnu likovnu akademiju u Salzburgu, 1992. u slikarskoj klasi Antonia Diasa, a 1993. u klasi „Fluxus-a practical understanding” Dicka Higginsa. Godine 1996. upisuje poslijediplomski studij „Bildnerisches Gestalten und Therapie” na Akademiji likovnih umjetnosti u Münchenu, koji 1999. završava radom „Primjena likovne terapije u likovnom odgoju”. Na umjetničkoj sceni poznat je po svojem širokom djelovanju od slikarstva, skulpture, intervencije i videa, a javnosti je najpoznatiji po svojim performansima i instalacijama. Pokrenuo je festival Dani hrvatskog performansa u Varaždinu. Od 2005. do 2009. bavi se politikom kao zamjenik gradonačelnika Grada Varaždina zadužen za društvene djelatnosti. Ravnatelj je Gradskog muzeja Varaždin.
Izvori
Marjanić, Suzana (2014) Kronotop hrvatskog performansa: od Travelera do danas, str. 1658-1661, 1673-1687, Školska knjiga, Zagreb
Mesek, I. Aktivizam: slučaj Varaždin. Kazalište 47/48, 2011.
URL: https://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=275317 (Pristupljeno: 29.7.2021.)