L.A.E. (Labin Art Express) ili izvedba Podzemnoga grada
Labin, Istra
1992.
L.A.E. (Labin Art Express) je kao interdisciplinarna umjetnička udruga osnovana na tragu underground kulture osamdesetih, što su i pojasnili u svom programatskom tekstu Umjetnički credo L.A.E., publiciranom prigodom predstavljanja u zagrebačkom Muzeju suvremene umjetnosti 1992. godine na poziv povjesničara umjetnosti i kustosa Davora Matičevića. Bilo je to ujedno prvo javno samopredstavljanje L.A.E.-a i Kulturnog centra Lamparna. Samopredstavljanje je bilo zamišljeno na način dovođenja podzemnih energija u previše racionalni Zagreb, odnosno, kao što je to dokumentirano u monografiji L.A.E.: “Kroz instalacije, performanse, dramske prikaze, izložbe i projekcije, procesiju ‘rudara’ Zagrebom, glazbu sopaca te istarski gastro-happening, zbog kojeg je čitav event završio partijanjem u prepunom Muzeju do ranih jutarnji sati – simulirana je ideja transformacije baštine bivših istarskih ugljenokopa Raša u Podlabinu u suvremeni kulturno-umjetnički kompleks pod nazivom KuC Lamparna” (Labin Art Express: 1992.-2012: 61; Marjanić 2014). Naime, 12. rujna 1998. u sklopu bivšeg industrijskog kompleksa labinskog rudnika L.A.E. otvara se Lamparna kao prvi nezavisni i međunarodni kulturni centar u Hrvatskoj. Tako je kamen temeljac L.A.E. postavljen u derutnom i napuštenom rudarskom objektu spojenom na podlabinski šoht zvanom Lamparna. Često se ističe i kako su programi u Lamparni započeli još 1992. godine kada je L.A.E. ušao u bivše rudarske zgrade u centru Labina, a članovi pokreću i vlastitu radio stanicu Radio L.A.E. – kojoj je već 1996. oduzeta koncesija “zbog toga što su previše europska, a premalo hrvatska postaja” (usp. Labin Art Express: 1992.-2012: 61).
Godine 2007. L.A.E. XXI uz potporu grada Labina počinje s rekonstrukcijom kompleksa Pijacal, koji uključuje zgrade i šoht, te počinje s projektom Podzemni grad/Underground City XXI. Istarska županija ga je zatim proglasila “milenijskim županijskim projektom”, a sufinancirala ga je i Europska Unija. Temeljni projekt tog underground kolektiva je projekt Underground City XXI. – osnivanje podzemnoga labinskoga kulturnoga grada kao alternativu postojećem, nadzemnom, Labinu. Njihov program čini pretvorba bivšeg rudnika ugljena u (Pod)Labinu (Pozzo Littorio) i Raši (Arsia), kako navode, “jednog od najvećih tehnoloških dostignuća na području rudarenja u svijetu s početka 20. stoljeća, u futuristički podzemni grad, urbano-društvenu skulpturu u neprestanom stvaranju”. O fizičkoj se realizaciji projekta počelo razmišljati, kako to često ističe Dean Zahtila, tek nakon što je Rudarsko-geološko-naftni fakultet iz Zagreba po narudžbi Istarske županije tijekom 2000. godine završio studiju o izvedivosti projekta, koja je potvrdila da umjetnička utopija može postati i realnost. Ukratko, projekt Podzemni grad XXI. formalno je započet 1998. otvaranjem Lamparne – budućega ulaza u Podzemni grad, tj. čekaonici za lift koji će nas odvesti 150 m ispod zemlje. Inače, Lamparna je dobila po svojoj funkciji – mjestu za odlaganje i punjenje rudarskih lampi. Danas Lamparna služi kao izložbeni prostor, mjesto održavanja radionica i koncerata, te kao ured L.A.E. XXI. Od 2014. godine u kompleksu Pijacal održava se Industrial Art Biennial/Bijenale industrijske umjetnosti, koji ugošćuje mnoge domaće i međunarodne umjetnike čija su djela inspirirana industrijom, bilo njenom prošlošću, propašću ili budućnošću.
Suzana Marjanić
Izvori:
Labin Art Express: 1992.-2012. 2013. (predgovor Viktor Zahtila, pogovor Branko Franceschi; autori fotografija Rajko Tasić… et al.). Labin: Labin Art Express XXI.
Marjanić, Suzana. 2014. Kronotop hrvatskoga performansa: od Travelera do danas. Zagreb: Udruga Bijeli val, Institut za etnologiju i folkloristiku, Školska knjiga.
Na leđima palih divova. Bijenale industrijske umjetnosti. Labin, Pula, Raša, Rijeka, Vodnjan, Labin Art Express XXI u suradnju s MMSU Rijeka i Arheološkim muzejom Istre, 2018. https://mmsu.hr/wp-content/uploads/2018/07/hrv-vodi%C4%8D.pdf
Fotografija:
L.A.E. Forewer, MSU, Zagreb, 2013. opis obljetničke akcije. Usp. Labin Art Express: 1992.-2012. 2013. (predgovor Viktor Zahtila, pogovor Branko Franceschi; autori fotografija Rajko Tasić… et al.). Labin: Labin Art Express XXI.