3. smjena
Milijana Babić i Centar za ženske studije pri Filozofskom fakultetu u Rijeci
Drugo more u sklopu programskog pravca Dopolavoro projekta Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture, 2020.
U okviru programskog pravca Dopolavoro projekta Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture, riječka multimedijalna umjetnica Milijana Babić, u suradnji s Centrom za ženske studije Filozofskog fakulteta u Rijeci, provela je umjetnički projekt naziva 3. smjena. Spomenuti programski pravac propitivao je narav i oblike suvremenog rada, pa u tom kontekstu rad Milijane Babić, uz tradicionalne dvije smjene ženskoga rada, plaćeni i neplaćeni, dodaje i treću smjenu. U literaturi, trećom smjenom se obično označava ženski rad skrbi/ljubavi, a ovim projektom propitivao se u kontekstu “popravljanja ženskog tijela radom na sebi, kako bi se žena približila idealno lijepom prema društveno nametnutoj predodžbi o ženskoj ljepoti”.
U sklopu projekta provedeno je višemjesečno terensko istraživanje u riječkim salonima ljepote u kojima je intervjuirano šezdesetak korisnica. Na osnovi prikupljenog materijala nastaje publikacija koja simulira ženski časopis, objavljena kao podlistak naslova „3. smjena“ u ženskom časopisu Gloria Glam. Prema riječima Ane Ajduković, članice Centra, ideja rada je ”propitati prakse uljepšavanja i dovesti ih u odnos s radom. Dakle, je li i na koji je način uljepšavanje rad te koliko posao uvjetuje nečiji izgled?”
Iako se odnos prema uljepšavanju ne može promatrati jednodimenzionalno, isključivo kao izraz patrijarhalnih zahtjeva, činjenica je da se kanoni adekvatnog ženskog izgleda relativno rijetko propituju u odnosu s pojmom rada. Istraživanje i umjetnička intervencija ukazali su na to da je kategorija izgleda koji slijedi društveni diktat pounutrena kategorija, a što upućuje na normativizaciju specifičnih praksi ženskih života.
Nakon što je 3. smjena kao poseban prilog časopisu Gloria Glam distribuirana u deset tisuća primjeraka diljem Hrvatske u veljači 2020., publikacija je, tijekom prvog lockdowna koji je ubrzo nastupio, objavljena i digitalno na Issuu platformi. Izložba istoimenog naziva, planirana u travnju, je odgođena, a osvrt na imaginarnu izložbu u Galeriji Kortil napisao je Boris Greiner u sklopu projekta Osvojena područja. Rad je u listopadu zaživio u formi billboarda u tri grada, Rijeci (Rijeka 2020 – Europska prijestolnica Kulture), Ljubljani (Festival Mesto žensk) i Zagrebu (Festival Ganz nove Perforacije), prilagođavajući se neizvjesnim okolnostima.
Josipa Bubaš
Umjetnički rad MILIJANE BABIĆ zasniva se na performativnoj umjetničkoj praksi i često razvija u smjeru kontekstualno specifičnih dugotrajnih akcija u javnom prostoru. Polazišna točka njezina rada je vlastita pozicija žene i umjetnice koju propituje u svojem neposrednom okruženju. Formalno umjetničko obrazovanje stekla je na Tehnološkom institutu u Durbanu, Južnoafrička Republika, i Akademiji za likovnu umjetnost i dizajn u Ljubljani. Živi i radi u Rijeci.
Centar za ženske studije pri Filozofskom fakultetu u Rijeci je znanstveno-istraživačka platforma i prostor okupljanja znanosti, umjetnosti i civilnog društva oko tema vezanih za feminizam, rodnu, kritičku te teoriju seksualnosti. Centar potiče suradnju studenata/ica, istraživača/ica, znanstvenica/ka, umjetnica/ka, dionika/ca civilnoga društva i angažiranih građana/ki, te nastoji jačati pozitivnu predodžbu o ulozi znanstvenih spoznaja u stvaranju društva jednakih prilika za sve građanke i građane i širiti svijest o važnosti rodne jednakosti, poštivanju ženskih ljudskih prava i prava svih ugroženih (ranjivih) manjina.
Popis literature:
Drugo more. (2019). Milijana Babić i Centar za ženske studije pri Filozofskom fakultetu u Rijeci: 3. smjena. http://drugo-more.hr/3-smjena/
Privatni razgovor s umjetnicom.
Sirovica, H. (2019, 30. prosinca). Ljepota “na neodređeno”. Kulturpunkt. https://www.kulturpunkt.hr/content/ljepota-na-neodredeno
Popis priloga:
Fotografije: Nada Žgank, Silvija Dogan, Tanja Kanazir