Milijana Babić i Centar za ženske studije Rijeka – 3. smjena
3. smjena – oglasi na billboardima od 8. do 21.10. te publikacija
Savska kod Cibone, Savska kod Veslačke, Adžijina 3
3. smjena se bavi propitivanjem odnosa pojmova tijelo – rad – ljepota – žena iz pozicije takozvane treće smjene ženskog rada, pa se sintagma koristi u smislu onoga što imenujemo samooblikovanjem, „popravljanjem“ ženskog tijela s ciljem približavanja idealu ljepote kako ga nameće hegemonijska vizualna i materijalna kultura. Povezujući ideju rada i slobodnog vremena, „treća smjena“ postaje fokalna točka iz koje se motre tradicionalne dvije smjene ženskoga rada, plaćena i neplaćena (kućni rad i rad brige), javna i privatna, dok istovremeno utječe na cjelinu tzv. radnog aspekta ženskih života.
Rad u formi publikacije simulira ženski časopis, a zasniva se na intervjuima sa šezdesetak žena s kojima su autorice razgovarale tijekom izvođenja raznih tretmana u riječkim „salonima ljepote“. Sudionice istraživanja su podijelile svoja iskustva iz ”treće smjene” i razotkrile u kakvom su odnosu sa svojim izgledom, te koliko vremena, novaca i energije ulažu u svoje tijelo i vanjsku pojavnost.
Rad 3. smjena realiziran je kao intervencija (umetak) u ženskom časopisu Gloria Glam, koji je distribuiran u Hrvatskoj u veljači 2020. u 10 000 kopija. U Zagrebu je predstavljen u formi oglasa u javnom prostoru i publikacije.
autorice: Milijana Babić & Centar za ženske studije pri Filozofskom fakultetu u Rijeci
grafički dizajn: Ana Tomić & Marino Krstačić-Furić
fotografija i styling: Doris Fatur
produkcija: Drugo more, u sklopu programa Dopolavoro projekta Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture
prezentacija u Zagrebu: Noć performansa i Festival Ganz nove Perforacije, Domino.
Uz podršku Ministarstva kulture i medija RH, Grada Zagreba te Zaklade Kultura Nova u okviru platforme Mreža izvedbenih umjetnosti.
Sufinancirano sredstvima programa Kreativna Europa Europske Unije u okviru projekta suradnje ACT: Art, Climate, Transition.
Umjetnički rad Milijane Babić zasniva se na performativnoj umjetničkoj praksi i često razvija u smjeru kontekstualno specifičnih dugotrajnih akcija u javnom prostoru. Polazišna točka njezinog rada je vlastita pozicija žene i umjetnice koju propituje u svojem neposrednom okruženju. Formalno umjetničko obrazovanje stekla je na Tehnološkom institutu u Durbanu, Južnoafrička Republika, i Akademiji za likovnu umjetnost i dizajn u Ljubljani. Živi i radi u Rijeci.
Centar za ženske studije pri Filozofskom fakultetu u Rijeci je znanstveno-istraživačka platforma i prostor okupljanja znanosti, umjetnosti i civilnog društva oko tema vezanih za feminizam, rodnu, kritičku te teoriju seksualnosti. Centar potiče suradnju studenata/ica, istraživača/ica, znanstvenica/ka, umjetnica/ka, dionika/ca civilnoga društva i angažiranih građana/ki, te nastoji jačati pozitivnu predodžbu o ulozi znanstvenih spoznaja u stvaranju društva jednakih prilika za sve građanke i građane i širiti svijest o važnosti rodne jednakosti, poštivanju ženskih ljudskih prava i prava svih ugroženih (ranjivih) manjina. https://czs.uniri.hr/