Aplauz
Nemanja Cvijanović
Akcija, Operacija grad, Cvjetni trg, Zagreb, 2008.
U sklopu festivala Operacija grad 2008, Nemanja Cvijanović unajmljuje dvjestotinjak statista čiji je zadatak da prosvjeduju na Cvjetnom trgu u Zagrebu. Nakon sat vremena, koliko je trajao protest, umjetnik vrši isplatu honorara sudionicima. Akcija je postavljena kao filmski set, i fotografski i video dokumentirana. Prema Olgi Majcen – Lin, „Tijekom samog protesta nije bilo moguće shvatiti da se radi o uprizorenju, osim po količini različitih transparenata koji urgiraju za ili protiv prilično različitih sadržaja“. Prema istoj autorici, Cvijanović se „bavi statirajućim građanima, no ne time zašto sudjeluju koliko time zašto ne sudjeluju.“ Natpisi su, između ostalog ukazivali na posljedice tranzicije i masovni gubitak radnih mjesta (Vratimo tvornice radnicima!, Dolje liberalni kapitalizam!, Tražimo reviziju pretvorbe!), protiv ksenofobije “Želim u razred sa Srbima i Romima!”, feminizma “Odlučujmo same o svom tijelu!”, i ostalih, poput “Tražimo nemoguće!”, “Ljubav – Ljubav“, “Tko šuti odobrava!”. Prema tekstu Cuauhtemoca Medine za Manifestu 9, u Cvijanovićevom prosvjedu „prosvjednike obuzima akcija, što rezultira apsurdnim situacijama koji sadrže elemente ljepote, ali i tuge, nade i ironije.“ Stavljajući statiste u poziciju prosvjednika, u kojoj bi i trebali biti, umjetnik postavlja pitanje o razlozima građanske pasivnosti. Kako navodi Majcen Linn, u tekstu predgovora Cvijanovićevoj izložbi dokumentacije projekta, umjetnik razloge nedjelovanja vidi u „diverzifikaciji i parcijalizaciji frontova borbe (otpora) i multitutivnosti pokreta (movement of the movements)“, „koji ukazuju na teškoću fokusiranja neprijatelja (imperija) koji se koristi metodom opsjene (marketinga) stratificirajući napad na sve ono što još izgleda ili jest društveno“. Bitna komponenta rada je smještanje prosvjeda na Cvjetni trg,, koje je tih godina postalo simbol koruptivnosti nove hrvatske ekonomije i gdje su netom prije održani prosvjedi, čime prema Petru Milatu“ autor svoj rad smješta u samo srce tame hrvatske tranzicije“. Kratki video dokumentarac nastao tijekom performansa od 2009. godine prikazivan je na različitim izložbama i festivalima.
Podsjetimo, 2008. godina je godina svjetske ekonomske krize uvjetovane spekulacijama na Wall Streetu. Razlike između siromašnih i bogatih, masovni gubitak radnih mjesta kao i globalna društvena previranja ukazivale su na neodrživost neoliberalnog kapitalizma.
Festival Operacija: Grad organizirali su Savez za centar za nezavisnu kulturu i mlade, Multimedijalni institut, Platforma 9,81 – Institut za istraživanja u arhitekturi, BLOK – Lokalna baza za osvježavanje kulture i SU Klubtura / Clubture, koji su različitim panelima i projektima propitivali „neoliberalnu stvarnost“.
Nemanja Cvijanović
Rođen u Rijeci 1972. godine. Slikarstvo je diplomirao 1998. na Accademia di Belle Arti (Akademija lijepih umjetnosti) u Veneciji. Poslijediplomski studij Projektiranja i produkcije vizualnih umjetnosti završio je 2010. pri Facolta di Arte e Design (Fakultet za dizajn i umjetnost) u Veneciji. U svojim radovima Cvijanović se bavi propitivanjem društveno-političkih tema, uspostavljajući veze s događajima iz nedavne prošlosti, fasciniran fenomenom kolektivne memorije. Zastupa ljevičarske i antiglobalističke ideje, a njegov stav često je radikalan, ironičan i buntovan. On pripada onom polusuvremenih umjetnika koji progovaraju s naglašenom pozicijom odgovornosti i osviještenosti prema anomalijama suvremenog društva pri čemu nas, promatrače, uvodi u intrigantan odnos prema memoriji, promjenama vrijednosnih sistema, propagandi, politici, konzumerizmu i masovnim medijim Član je Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika, HDLU-a Rijeke i HDLU-a. Profesionalno surađuje s talijanskom galerijom T293 iz Napulja. Kao umjetnik-kustos djeluje od 2009., kada s kolegama u Rijeci osniva međunarodnu galeriju SIZ (Samoupravna interesna zajednica)– udruženje autora koji kolektivno pristupaju tržištu umjetnosti.
Član je Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika, Hrvatskih društava likovnih umjetnika Rijeke i Zagreba, Udruge Drugo More iz Rijeke, Udruge Ruki iz Vrbnika i talijanske komunističke partije Rifondazione Comunista. Prisutan je na tržištu suvremenih umjetnina pod grbovima T293 iz Napulja (It), ŠKUC iz Ljubljane (Slo), i SIZ Zadruga iz Rijeke (čijeg je godišnjeg programa voditelj). Diplomirao je slikarstvo na Akademiji lijepih umjetnosti u Veneciji a trenutno završava poslijediplomski studij Projektiranja i produkcije vizualnih umjetnosti na arhitektonskom univerzitetu I.U.A.V. u Veneciji. Asistent je na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci. Radovi su mu prikazani na brojnim međunarodnim izložbama i festivalima.
Izvori:
Olga Mjacen Linn, „Nemanja Cvijanović: Aplauz!“, Galerija VN, 2009.
Cuauhtemoc Medina „Manifesta 9, the deep of the modern“, Silvana Editoriale, Genk, 2012.
str 82. https://zs.thulb.uni-jena.de/rsc/viewer/jportal_derivate_00233866/Manifesta_mani9_0001.TIF
Leonardo Kovačević i drugi ur., „Operacija Grad!- Priručnik za život u neoliberalnoj stvarnosti, Savez za centar za nezavisnu kulturu i mlade, Multimedijalni institut, Platforma 9,81 – Institut za istraživanja u arhitekturi, BLOK – Lokalna baza za osvježavanje kulture, SU Klubtura / Clubture, Zagreb. 2008.
https://monoskop.org/images/f/f4/Operacija.Grad_Prirucnik_za_zivot_u_neoliberalnoj_stvarnosti.pdf