Noć performansa, Zadar
Ovogodišnje izdanje Noći performansa održalo se 2. 7. na različitim lokacijama u Zagrebu, a u okviru Mreže izvedbenih umjetnosti, program će se odvijati i u Dubrovniku, Koprivnici, Rijeci i Zadru.
U Zadru, 23. 7. sudjeluju: Nikolina Majdak (Podržavam) i Mirjana Đan (Srbin, Ciganin, Peder i Musliman)
Nikolina Majdak: Podržavam
Performans: Podržavam
Izvode: Nikolina Majdak i Adriana Josipović
Vrijeme i mjesto Elektra – bivši pogon Bagat, 19 sati (60′)
Rad želi tematizirati nedostatak junaštva i ekstremne hrabrosti u svakodnevnom životu suvremenog društva (barem onog neposrednog okruženja), pa tako i mom vlastitom – prazninu između vlastitog nejunaštva i junaštva mladih ljudi iz lokalne prošlosti nadomještam knjigama, praksu teorijom.
Prvenstveno namijenjen specifičnoj lokaciji u Prolazu sestara Baković u Zagrebu, performans “Podržavam” održat će se na prostoru bivšeg pogona Bagat u Zadru u novim i drugačijim uvjetima, s privremenom nadogradnjom – poštovanje junaštva u vidu odabrane statue iskazujem dijeleći s njom privremeno njen sadašnji “životni” prostor, te pozivajući ljude na dijeljenje istog prostora s nama za vrijeme trajanja izvedbe. Nastanjujemo prostore napuštenosti, zapuštenosti i ostavljenosti koji se od ove simbolične lokacije koncentrično i puno manje simbolično protežu na naš široki životni prostor.
Pretvarajući se privremeno u živu karijatidu, nastojim simbolički pokazati situaciju u kojoj grad ostaje kao “teret” na glavama ljudi, svojih građana, koji ga takoreći pridržavaju da ne padne, prepušten na milost i nemilost okolnostima.
U trećoj liniji, podržavam Nezaborav – na antifašistički Zadar i ljude koji su ga učinili takvim, a koji su nam uvijek iznova potrebni.
Nikolina Majdak
Osobito u izrazu gajeći tehniku kazališnog klauna i fizičkog teatra kao izvođačica sudjeluje u mnogim (nezavisnim) kazališnim produkcijama, te performansima i uličnim predstavama, s kojima je gostovala po čitavoj Hrvatskoj i svijetu (od Rusije i Kine, do Meksika, SAD-a, Francuske, Belgije itd). Samostalno i kroz suradnju s umjetničkim organizacijama i udrugama već godinama djeluje na području nezavisne kulture, najvećim dijelom na području cirkusko-kazališne scene.
Vodi razne radionice pokreta, te cirkuskih vještina za djecu i odrasle.
Od 2015. do 2020. godine asistirala na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu, kod profesora Mladena Vasaryja, na Katedri za scenski pokret.
Dulji niz godina surađuje s Kućom Ekstremnog Muzičkog Kazališta D.B.Indoša, sudjelujući u mnogim njegovim predstavama (“Antiedip”, “Cefas”, “Hauka molekula”, “Var 19”, “Kašalj čovjek”). Sudjeluje u brojnim uličnim predstavama i ima svoj solo ulični cirkuski komični show “Niske pobude i visoke pete”. U suradnji s Kazalištem Mala scena i Triko Cirkus Teatrom ostvarila uloge u igranim i nagrađivanim predstavama za djecu i odrasle (“Iglica”, “Mala vještica”, “Crna Petra”, “Slavuj”, “Dvije i pol sestre”, “Kaleidoskop” itd).
Članica je Hrvatskog društva dramskih umjetnika i Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika. 2020. osniva umjetničku organizaciju Cirk Pozor (Cirkusom Inspirirano Rubno Kazalište Pozor).
Mirjana Đan: Srbin, Cigan, Peder i Musliman
Performans: Srbin, Cigan, Peder i Musliman
Autorica: Mirjana Đan
Vrijeme i mjesto: Forum, 20 sati (40′)
“Srbin, Cigan, Peder i Musliman” slavi zajedništvo njegujući različitost i individualnost te odaje počast žrtvama i preživjelima predrasuda i diskriminacija.
Brodski je govorio da odabrati nešto što privlači druge samo naglašava vulgarnost izbora. Vjerujem da poezija treba uzburkati slušatelje, suočiti ih s vlastitim predrasudama i strahovima u želji da ih razbije te iznova sastavi plemenitim osjećanjima jedinstva, ljubavi, milosta i oprosta. Pozivam ljude da se oslobode stega konzervatizma, konformizma i moralne revitalizacije i da se kroz poeziju i muziku prepuste ljubavi. Ljubav je “najsjajnije stanje euforije”, jer osvještavanje kapaciteta vlastite ljubavi omogućava nam da je osjetimo u svim njezinim pojavama.
Autori stihova: Adnan Lugonić, Bojan Krivokapić, Kujtim Paçaku, Miroslav Antić uz muziku i pjesme Šabana Bajramovića
Mirjana Đan
Rođena u Novom Sadu, umjetničko obrazovanje stiče u Sarajevu, a trenutačno živi i djeluje na otoku u sjevernojj Dalmaciji. U svakodnevnom govoru služi se ikavicom, ijekavicom, ekavicom i muzikom. Voli poeziju, drveće, migrante, nacionalne manjine, homoseksualce, autonomiju maternice, invalide, osobe sa psihičkim izazovima, napuštene životinje i nezbrinutu djecu. Možete je prepoznati u mozaicima od recikliranog materijala duž Jadrana, u kazališnim predstavama u Istri ili u autorskom filmu “Redikul” doživjeti dalmatinski duh koji ljubi.