Okrugli stol – Performans i svakodnevica (Ponuda i potražnja)
Festival Perforacije 2023
28.6. (srijeda) u 17:00
Ulaz slobodan.
Moderator: Juraj Šantorić
Gošće: Ksenija Kordić, Mia Štark
Uvjeti rada, prilike za mlade, zavisnost nezavisne scene, aktivizam i otpor, institucionalizacija, ulica, svakodnevica umjetnika i umjetnica performansa, performativnost u svakodnevici… o svim ovim i sličnim temama razgovarat će Ksenija Kordić, akademska slikarica i multimedijalna umjetnica, i Mia Štark, multimedijska umetnica, zajedno s moderatorom Jurajem Šantorićem.
Juraj Šantorić rođen je 1997. godine u Zagrebu. Student je treće godine filozofije te etnologije i antropologije na Sveučilištu u Zadru. Dobitnik je rektorove nagrade na preddiplomskoj razini u akademskoj godini 2021/2022. U sklopu Ceepus studentske mobilnosti semestar je proveo na Filozofskom fakultetu u Beogradu, a istovremeno je odlazio na studentsku praksu u Centar za kulturnu dekontaminaciju (CZKD). Autor je nekoliko performansa koji problematiziraju pitanja identiteta, pripadnosti, akademskog svijeta i koncipiranja grada, a izveo ih je na Sveučilištu u Zadru, Međunarodnom festivalu suvremenog kazališta Zadar snova i ValOm festivalu. Umjetnost performansa promišlja kao moguću antropološku metodu. Godine 2022. organizirao je kulturno-umjetnički ValOm festival na otoku Krku. U svom radu nastoji kreirati autentični izričaj u kojem će povezati znanstvene i umjetničke diskurse.
Okrugli stol Performans i svakodnevica s podnaslovom Ponuda i potražnja nastoji referirati navedene teme promišljajući egzistenciju performansa kao žanra jednako kao i egzistenciju njihovih aktera (performerica i performera) čime ulazimo u osnovna pitanja ekonomije i kulturnih politika, bilo društvenih bilo osobnih. Ideja okupljanja je skrenuti pozornost na svakodnevicu i umjetnika i publike te locirati gdje im se mogućnosti i očekivanja susreću, a gdje razilaze.
Ksenija Kordić diplomirala je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, 2004. godine, u slikarskoj klasi profesora Miroslava Šuteja. Radove je predstavila na brojnim samostalnim i grupnim izložbama i festivalima. Istražuje područja novih i suvremenih medija (eksperimentalni video, video instalacija, 3D oblikovanje i animacija, umjetnost performansa, fotografija i sl.), a tematski je zaokupljena feminizmom, politikama identiteta, te kulturnim i sociološkim teorijama koje proizlaze iz marksizma. Njena umjetnička intervencija na 57. Zagrebačkom salonu direktan je povod za intervju kojim pokušavamo donekle skicirati kompleksan umjetnički pojmovnik iza te naizgled jednostavne akcije.
Mia Štark je multimedijska umjetnica, rođena 1992. u Hrvatskoj. Diplomirala je 2017. godine na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku, na odsjeku za likovnu kulturu (MA), te je 2019. završila je preddiplomski studij suvremenog plesa, na Odsjeku za ples Akademije dramskih umjetnosti u Zagrebu (BA). Temelj njezinog plesnog obrazovanja su somatske prakse, a tehničko plesno iskustvo dodatno stiče i na brojnim profesionalnim radionicama i seminarima. Izlagala je na nekoliko simpozija na temu razvoja kreativnosti te važnosti pokreta i haptičkog osjeta unutar edukativnog sistema. Aktivno se bavi likovnom i plesnom umjetnošću na umjetničkom i obrazovnom polju najviše u radu s djecom i rekreativcima.
Projekt podržava Kreativna Europa u okviru programa ACT: Art, Climate, Transition te Zaklada Kultura nova kroz projekt Mreža izvedbenih umjetnosti 2023.
Programe Bookse u parku podupiru: Grad Zagreb, Turistička zajednica grada Zagreba, Zaklada Kultura nova.