Okrugli stol – Performans kao znanstveni žanr
Festival Perforacije 2023
30.6. (petak) u 17:00
Moderator: Juraj Šantorić
Gošće i gosti: Sonja Leboš, TBA
Performans kao žanr kanonski pripada spektru umjetnosti, a asocijacije često upućuju i na aktivizam i egzibicionizam. Međutim, koje su to filozofske i teorijske dimenzije performansa? Što uzimamo kao referentne točke njegova definiranja, te koliko u postojećim postavka ostaje prostora za područja izvan umjetnosti? Kakve informacije nam performansi pružaju te kakve nam svjetove mogu otvoriti? Na sva ova i slična pitanja svoje odgovore će dati Sonja Leboš, Josipa Bubaš, Igor Zenzerović u razgovoru s moderatorom Jurajem Šantorićem.
Možemo li performans promatrati kao istraživačku metodu? Cilj ovog okruglog stola je otvoriti dimenzije ka daljem znanstvenom promišljanju žanra kako bismo otvorili pitanja na koja tek treba pronaći odgovore.
Juraj Šantorić rođen je 1997. godine u Zagrebu. Student je treće godine filozofije te etnologije i antropologije na Sveučilištu u Zadru. Dobitnik je rektorove nagrade na preddiplomskoj razini u akademskoj godini 2021/2022. U sklopu Ceepus studentske mobilnosti semestar je proveo na Filozofskom fakultetu u Beogradu, a istovremeno je odlazio na studentsku praksu u Centar za kulturnu dekontaminaciju (CZKD). Autor je nekoliko performansa koji problematiziraju pitanja identiteta, pripadnosti, akademskog svijeta i koncipiranja grada, a izveo ih je na Sveučilištu u Zadru, Međunarodnom festivalu suvremenog kazališta Zadar snova i ValOm festivalu. Umjetnost performansa promišlja kao moguću antropološku metodu. Godine 2022. organizirao je kulturno-umjetnički ValOm festival na otoku Krku. U svom radu nastoji kreirati autentični izričaj u kojem će povezati znanstvene i umjetničke diskurse.
Sonja Leboš je etnologinja i kulturna antropologinja i hispanistica, stručnjakinja za kulturni turizam i likovna pedagoginja, rođena je u Zagrebu 1967. godine. Djeluje u području kulturalnih i urbanih studija, obrazovanja u kulturi i umjetnosti, vizualne i urbane antropologije te analize diskursa, kao i u području javnog kulturnog rada na međama narativnog urbanizma, dizajna, umjetnosti i urbanizma, studija performativnosti svakidašnjice, filma i novih medija.
Josipa Bubaš diplomirala je povijest umjetnosti engleski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Doktorirala je na Odsjeku za Interdisciplinarne humanističke znanosti Sveučilištu Zadru s temom Tjelesnost izvedbe i izvedba tjelesnosti. U izdanju Leykam International objavila je knjigu Izvedba tijela i tjelesnost izvedbe, 2021. U istraživanju spaja teoriju i praksu.
Igor Zenzerović rođen je u Puli 1990. god. Studirao je u Rijeci (BA Cult.stud.), Zagrebu, Beču i Ljubljani (Comp.lit i Cult. Anthr.). Interesi su mu postdramsko i dramsko kazalište, suvremena glazba i eksperimentalni film. Organizator i autor je sedam Predvečeri poetike eksperimentalnog književnog foruma participativnog, sinkronog i reaktivnog čitanja. Živi u Puli, a trenutačno u suradnji s galerijom Poola radi na trodnevnom durational performansu na temu ‘gradskih legendi’.
Sandra Sterle završila je Akademiju likovnih umjetnosti u Zagrebu 1989., a na akademiji u Düsseldorfu pohađala je studij Filma i videa u klasi Nan Hoover. Od 1991. do 2001. živi i radi u Amsterdamu gdje aktivno participira na umjetničkoj sceni. Dobitnica je Nagrade za najboljeg mladog video umjetnika na međunarodnom festivalu Video Medeja u Novom Sadu 1997. i Nagrade nizozemske zaklade “Werkburs” 1999. U svojstvu izvanredne profesorice predaje kolegije Performans i video te Umjetnost novih medija na Umjetničkoj akademiji u Splitu.
Projekt podržava Kreativna Europa u okviru programa ACT: Art, Climate, Transition te Zaklada Kultura nova.
Programe Bookse u parku podupiru: Grad Zagreb, Turistička zajednica grada Zagreba, Zaklada Kultura nova.