Most (2015.) i Ruta (2016.)
Petar Grimani
Akcija, Almissa Open Art, Omiš, 2015.
Projekt, Festival DOPUST, Split, 2016.
Na festivalu Almissa Open Art (2015.) Petar Grimani organizirao je umjetničku radionicu kao pripremu za instalacijski performans Most koji je izveden na Cetini. Ljudska tijela prekrivena folijom za preživljavanje, u udaljenosti jednog metra jedan od drugoga, premostila su rijeku, spajajući dvije obale kao živa slika tragedija izbjeglica s Bliskog istoka.
Na festivalu DOPUST (Split, 2016.) umjetnik je predstavio projekt Ruta 2016 Split, gdje je isto tako glavni medij izvedbe tanka srebrna i zlatna folija (za zadržavanje topline) za preživljavanje. Projekt izvode građani uključeni u radionicu performansa na javnim površinama grada Splita. Svrha je senzibiliziranje građana i sudionika radionice na humanitarnu krizu koja se događa na granicama zemalja EU. Kao što umjetnik navodi: „Priča je posvećena izbjegličkoj ruti imigranata koji dolaze s mora te smo radionicu započeli iz mora na Bačvicama, nastavili preko tračnica gdje dolazimo do odredišta. Migrantima je to najčešće Njemačka, a u našem slučaju Hrvatska, zato smo odabrali spomenik prvom hrvatskom predsjedniku Franji Tuđmanu. Tu su se učesnici ‘Rute’ zamotani u foliju za preživljavanje fotografirali pokraj spomenika i na crvenom kamenom kubusu – kocki. Na taj sam način htio da Franjo Tuđman primi azilante u našu državu“. Finale je održan navečer u MKC-u gdje su na pozornici amfiteatra Andrea Resner i Petar Grimani stajali zagrljeni i zamotani u zlatne folije, a zajedno s njima i grupa izbjeglica. Na intervenciju Marka Markovića publika se počela penjati na pozornicu i umotavati u folije, tako da su na kraju svi iz publike bili na pozornici umotani u zlatno dok su migranti sišli s pozornice u gledalište. Tonči Radić je improvizirao na električnoj gitari, čime je intenzivna atmosfera bila pojačana glazbom. Nakon predviđenoga dijela programa, preostalu hranu Andrea Resner i Marko Marković predložili su podijeliti okupljenima ispred Doma. Migranti su dijelili hranu mladima. Za navedenu solidarnost i zajedništvo Petar Grimani ističe kako je riječ o primjeru inkluzivnosti i multikulturalnosti.
Suzana Marjanić
PETAR GRIMANI (Split, 14. ožujka 1971), multimedijalni umjetnik (umjetnost performansa, video, film, ilustracije, grafički dizajn, kazalište, kustoske koncepcije izložbi, niz multimedijalnih projekata), studirao slikarstvo na Accademia di Belle Arti u Firenzi (1992–1995) i na Umjetničkoj akademiji u Splitu (2007–2010). Autor je niza multimedijalnih projekata (npr. Priče iz davnine, projekt koncipiran u suradnji s Helenom Madunić i Zvonimirom Bulajom), filmova i videoradova, ilustracija kao što je napravio i niz radova u grafičkom dizajnu. Kao kustos zajedno s Borisom Cvjetanovićem i Slavenom Sumićem koncipirao je izložbu fotografija‘…ono što je prethodilo Crvenom Peristilu – putovanja Pave Dulčića i Slavena Sumića… (Muzej grada Splita; Galerija Nova, Zagreb; Galerija Otok, Dubrovnik, 2008.). Izlagao je na nizu samostalnih i grupnih izložbi. Pokrenuo je niz umjetničkih projekata.
Literatura:
Franceschi, Branko. 2012. Petar Grimani: Vitapolis, Salon Galić, Split. katalog izložbe http://hulu-split.hr/izlozbe/petar-grimani-vitapolis/
Marjanić, Suzana. 2009. „Bajkalski performans o diplama, šamanu i bageristu“. Zarez, broj 269, 12. studenoga 2009, str. 33.
„Performeri zamotani u foliju: Franjo Tuđman ‘primio’ izbjeglice“. Dostupno na: https://dalmatinskiportal.hr/vijesti/performeri-zamotani-u-foliju–franjo-tudman–primio–izbjeglice/15656
Prilozi:
Petar Grimani: instalacijski performans Most, Almissa Open Art, 2015.
Petar Grimani: instalacijski performans Most, Ruta 2016 Split, DOPUST, Split, 2016. (prvi dio – kod spomenika Franje Tuđmana, Autobusni kolodvor -Split)
Petar Grimani: Open Border Parade, Idomeni – granični prijelaz između Grčke i Makedonije, 2016.video projekta. Dostupno na: https://www.youtube.com/watch?v=p8dIgg2ZeXk