Gloria Oreb: Kraj vode
GloriaOreb-katalogKvart
Ova baza podataka je rezultat istraživanja o povijesti političkog performansa u Hrvatskoj. Sadrži pregled nekih od najistaknutijih političkih performansa, happeninga i akcija s ovih prostora od 1960-ih do danas. Uvidom u dostupnu literaturu i kataloge te kroz razgovore sa samim umjetnicima/cama i njima bliskim ljudima, istraživački tim je opisao odabrane performanse, njihov društveno-politički kontekst i odjek te sakupio popratne vizualne materijale i isječke iz novina.
Baza služi dokumentiranju angažiranih umjetničkih praksi zbog čega je uvijek otvorena za nadopunu i nadgradnju, kako bi što točnije i aktualnije mapirala topografiju političkog performansa u Hrvatskoj.
Autori tekstova: Josipa Bubaš, Darko Šimičić, Suzana Marjanić i Zvonimir Dobrović.
Sufinancirano sredstvima programa Kreativna Europa Europske unije u okviru projekta ACT: Art, Climate, Transition.
GloriaOreb-katalogKvart
[video src="https://thisisadominoproject.org/wp-content/uploads/2025/03/TEASER-PROSTORI-PROSTRANSTVA-FINAL-1-1.mp4" /]
Antiudruga Antiudruga je izvedbena skupina koje je djelovala u Zadru od 2003.-2005. godine i čiji su članovi bili Boris Kadin, Mario Županović i Miro Pucar. Skupina je osnovana i nazvana Antiudruga u godinama u kojima se u umjetnost počeo miješati civilni sektor i nevladine platforme. Jedan od takvih događaja bio je i notorni Sajam…
DetailsKao jedan od prvih domaćih performansa koji je kritički propitivao ujedinjenje RH u EU ističe se duo-performans Zagrlit ću svog novog prijatelja (2009.) Paska Burđeleza i Rodiona, kojem su kao moto postavili sljedeća tri određenja prijateljstva:
DetailsProjekt Počimalja (2022–) temelji se na umjetničinom interdisciplinarnom istraživanju, rubne, folklorne ženske glazbene prakse – tepsijanja za koje se kao krovna pripadnost ističe da pripada u bosanski, odnosno balkanski folklor…
DetailsU Vodi do grla, kako je glasio naziv morskoga hepeninga Vlaste Žanić, izvedenom posljednjega dana festivala Almissa Open Art pandemijske 2020. godine
u suton, svi su nazočni, većinom svečano odjeveni a pritom u moru, prisustvovali tom morskom gastronomskom hepeningu uz šampanjac i kanape sendviče.
Prvi naš ženski punk-bend Schizoid Wikler’s osnovale su Vida Borš (bas) i Maja Kovač (glas) 1995. godine zajedno s Tajom Peršić (gitara) i Tihanom Dasović (bubanj).
DetailsNa festivalu Almissa Open Art 2019. godine Nina Kamenjarin predstavila se ponovnom izvedbom performansa Sanje Iveković iz 2015. godine, Upalim motor i nisam više na zemlji. Možda odem u raj, ali idem paklenski brzo
DetailsVatropokretač druga je u nizu akcija koje su najavljivale VATROTEHNU 2.0, rekonstrukciju prve cjelovečernje predstave MONTAЖ$TROJA.
DetailsU sklopu izložbe Žena – trudnica – majka: zelene sfere i nekropolitike, Miyu Križanić održala je i koncert sa svojim bendom Srbi, a u toku izvedbe pjesama izvela je i performans Presvlaka.
DetailsL.A.E. (Labin Art Express) je kao interdisciplinarna umjetnička udruga osnovana na tragu underground kulture osamdesetih, što su i pojasnili u svom programatskom tekstu Umjetnički credo L.A.E.
DetailsPerformans je umjetnica izvela prvoga tjedna svoje istoimene izložbe 2004. u okviru kojega je svakodnevno sjedila u osvijetljenu galerijskom prostoru, ispred kojega je bila razapeta bijela tkanina.
DetailsU svojim je kritičkim antimodnim performansima Ivana Popović (1968–2016) progovorila o pitanju konkurencije, o tome kako, nažalost, i u svakom drugom životnom segmentu vlada darwinovska konkurencija, za razliku od one Kropotkinove želje o uzajamnoj pomoći…
DetailsPerformans Life is Ca’ah (2022) umjetnica Ivana Filip izvela je u sklopu svoje izložbe Mjerica svih stvari. Riječ je o jednom od performansa kojim Ivana Filip otvara pitanje specizma u našoj zajednici, i to prema slobodnoživućim mačkama.
DetailsJubilarna pedeseta ploča benda Gori Ussi Winnetoua, promovirana je cjelodnevnom kabaretskom turnejom pod nazivom Komemoracijski performans tour – promocija XXXXX. (50.) komemorativne ploče – Istra Kurcomanka
DetailsDr. INAT odabire pulsko sklonište za izvedbu Proba orkestra (1996.), a s time se upisuje u modus performativnog kazališta.
DetailsKao reakcija na imenovanje Zlatka Hasanbegovića namjesto ministra kulture, na zgradi Ministarstva postavljena je ploča s natpisom “Ministarstvo nastave/narodne prosvjete”.
DetailsBožidar Jurjević, 1991. izvodi prvi samostalni performans ART – Ubi Fluxus Ibi Motus – zatvara se u sanduk u Etnografskom muzeju u Dubrovniku.
DetailsU sklopu projekta Umjetnost približavanja izvedena je interaktivna audio instalacija
Fragmenti.
Vincek je obučen u crnu uniformu komandosa i stoji na mjestu. Iz staklenke je ispio crni petrolej koji je neko vrijeme držao u ustima, te je potom, izbacujući naglo petrolej iz usta, izviknuo MORS.
Details1999. godine, tadašnje Ministarstvo obrazovanja s 1700 kn nagradilo je prosvjetare koji nisu sudjelovali u štrajku, pa tako i Jurjevića. Budući da su njegove molbe kolegama da zajednički novac ulože u nešto što je potrebno djeci bile odbijene, umjetnik je uzeo svoju “nagradu”, „otišao ravno u slastičarnicu i naručio kolače za svu djecu u školi“.
DetailsUslijed uskraćivanja pobačaja Mireli Čavajdi, koje je u javnost ponovo dovelo pitanje prava na pobačaj koje se kontinuirano krši u hrvatskim bolnicama, zagrebačka feministkinja, aktivistkinja i umjetnica Ksenija Kordić održala je performans Naša krv.
DetailsZlatko Kopljar na metak je dao ugravirati riječ ljubav na hrvatskom, engleskom i latinskom jeziku. Prateći video rad prikazuje umjetnika kako sprema metak u džep i vozi se do dogovorenog mjesta gdje ga čeka puška koju puni i publika koja prisustvuje umjetničkom činu.
DetailsPovodom mokrenja u fontanu, za Večernji list Ujević je izjavio: „Rekao sam ono što svi misle. Neki dijelovi grada nemaju vodovod, a ovaj gradi fontane“.
DetailsU svibnju 2022. godine, u sklopu dvadesete godišnjice Queera, Igor Zenzerović s Bojanom Banom, izveo je performans Studija jednog zagrljaja.
DetailsPovodom Svjetskog dana mira, 22. rujna, u Spomen parku Dotrščina održan je performans Gilda Bavčevića „Otkucaji“.
DetailsAntre Kuštre je prvi reagirao na PDV na knjigu i to na način da je, kod Marulićeva spomenika, a preko puta Znanstvene knjižare u Splitu, prodavao knjige na kile; jedan kilogram poezije stajao je trinaest kuna, proze – jedanaest, publicistike – devet, te razno – sedam kuna.
DetailsXena će reći za svoje vokoperformanse da je u njima nit vodilja phoné, glas duboko vezan za zvučni i vokalni izraz bića. U vokoperformansu Živo-tinja umjetnica ističe matricu vlastitoga glasa promišljajući „što je živo biće, odnosno što ono koje je životinjsko čini višim čovještvo u meni.
DetailsNeda Šimić- Božinović ostvarila je svoje zapažane vokoperformanse. Samostalno kao vokoperformerica i kao članica benda The Rat Singers.
DetailsZlatan Dumanić u svom protestnom performansu zauzima moralnu vertikalu na postamentu na splitskoj Rivi. Umjetnik drži sokratovski govor i gleda kroz dalekozor, tražeći čovjeka, omladinu, da ih u kontekstu hrvatske stvarnosti poduči da budu nepošteni.
DetailsČin proskineze, u smislu klečanja ispred Konzuma na Trgu Eugena Kumičića u Koprivnici i izgovor molitve Oče naš; slijedi klanjanje i ljubljenje tla ispred trgovine. Umjetnik je navedeni čin antimolitve protiv konzumerizma i tržišta kapitala u tom protestnom performansu ponavljao tridesetak minuta.
DetailsSjene su serija performansa iz koje je nastao prijedlog za zagrebački spomenik Shoa u formi sjena srušene sinagoge u Praškoj ulici u Zagrebu.
DetailsHrvoje Cokarić zajedno je s Rambom Amadeusom promovirao performans Solarni tovar (2017) u svrhu zaštite te izumiruće životinjske vrste.
DetailsPosljednji performans trupe Ljubičasti Deltoid Despotizam mišljenja izveden je na glavnom zagrebačkom Trgu, na 1. maj 1992. godine, kao velika posveta tada ukinutoj proslavi radničkoga praznika.
DetailsU sklopu festivala Operacija grad 2008., Nemanja Cvijanović unajmljuje dvjestotinjak statista čiji je zadatak da prosvjeduju na Cvjetnom trgu u Zagrebu. Nakon sat vremena, koliko je trajao protest, umjetnik vrši isplatu honorara sudionicima. Akcija je postavljena kao filmski set, i fotografski i video dokumentirana.
DetailsU okviru Festivala Perforacije i Noći performansa 2021. Nikolina Majdak i Adriana Josipović performans Podržavam izvele su u Zagrebu, Koprivnici i Zadru.
DetailsTijekom sedam dana trajanja Festivala Sedam dana stvaranja, umirovljena glumica, Vesna Stilinović, koja je radni vijek provela u varaždinskom Narodnom kazalištu, svako je jutro, između 8 i 10 sati nepomično sjedila (svaki dan u različitoj poziciji, na različitim lokacijama i u različitim kostimima) i prosila.
DetailsTijekom nekoliko mjeseci 1994. i 1995. godine, na inicijativu Borisa Bakala, Sljedba štovatelja banaka reinterpretira niz ponašanja karakterističnih za bankovne korisnike, pritom ih dovodeći do apsurda.
DetailsU performansu Unutarnja kontrola Gildo Bavčević hoda gradom, te na natpise, reklame i ostale sadržaje koji su indikacija neoliberalnog sustava i njegovih apsurda aplicira vlastite pojmove, koje su često u kontrastu ili u ironijskom odnosu prema zatečenim sadržajima.
DetailsTijekom prosvjeda Hod za Život, koji se održavao svake godine, grupa feministkinja u organizaciji Ženske mreže Hrvatske sjela je na asfalt na Ilici, time zapriječivši put prosvjednicima.
DetailsKsenija Kordić navodi kako je akcija hommage radničkoj i antifašističkoj povijesti Volovčice, zagrebačkog kvarta starog stotinjak godina, koji je najveći razvoj doživio nakon Drugog svjetskog rata, kao radnički kvart.
DetailsU performansu Almost Human (2020.) Darko Brajković Đepeto Njapo bavi se alijenacijom i nemoći. Dok u nizu svojih Facebook selfieja (od 2019.), sâm ili s prijateljima-radnicama, donosi radničku svakodnevnicu gdje radničko odijelo postaje svojevrstan izraz otpora protiv jednoobraznosti strategije preživljavanja.
DetailsZa individualnu akciju Raskid Ksenija Kordić izrađuje objekt – drveni križ na kojemu je knjiga s ispisanim USTAV RH – kao posvetu raskidu Vatikanskih ugovora. Objekt ilustrira činjenicu o tome kako je kroz Vatikanske ugovore naša država ustvari u vazalnom položaju spram jedne vjerske institucije.
DetailsNa početku performansa Zorana Pavelića sudionici odabiru i zauzimaju poziciju na osunčanom mjestu, na kojem stoje osvijetljeni nekoliko minuta, zatim odabiru novo, osunčano mjesto, i tako mijenjaju lokacije do kraja polusatnog performansa.
DetailsPerformans Titivillus izveden je u sklopu istoimene izložbe u zagrebačkoj galeriji Vladimir Bužančić. Na četiri galerijska postamenta postavljena su četiri kanonska teksta zapadne kulture (Platonova Država, Hegelova Filozofija povijesti, Heideggerov Bitak i vrijeme, Benjaminovi Estetički ogledi). Odabirom nekih od najznačajnijih autora zapadne misli, te njihovim bičevanjem, autor simbolički preispituje mogućnost spoznaje i istine.
DetailsU sklopu 2. bijenala industrijske umjetnosti „Na leđima palih divova“, koji su kurirale kustosice kolektiva WHW, umjetnica Vlatka Horvat poziva građane na sudjelovanje u performativnom činu koji se odvija na ulazu u riječko brodogradilište 3. maj.
DetailsZa svaku od dvanaest inkarnacija performansa 15th Extraordinary Congress, Vlatka Horvat okuplja novu grupu sudionica kojima je zajedničko to da su rođene na području Jugoslavije u periodu između kasnih šezdesetih i ranih osamdesetih te da sada žive u gradu ili široj regiji gdje se projekt realizira.
DetailsU koprivničkoj Galeriji AK, 2015. godine Milan Božić izvodi autoreferencijalni performans kojim tematizira ratne traume.
DetailsU Kumrovcu je 2004. godine raznesen spomenik Josipa Broza Tita. Kako bi obilježio taj događaj, Dalibor Martinis izvodi niz performansa u sklopu šire serije radova Data Recovery.
DetailsRobert Franciszty u performansu Hijeroanarhija tijela na jednom TV ekranu kolažira patnje životinja, a na drugom izjave Stjepana Mesića o ondašnjim hrvatskim strategijama konclogora.
DetailsUmjetnici Đurica Ciganović i Slobodan Kokotović – Libero ističu da performans parafrazira Buddhinu propovijed o vatri kao jedinom sredstvu koje nas može osloboditi od ropstva osjeta.
DetailsPerformans Telci multimedijalne grupe Šikuti Machine održan je u gradskoj loži u Savičenti 2014. godine. Za vrijeme izvedbe publika je s razglasa slušala fragmente iz Waldena pjesnika i filozofa prirode Henryja Davida Thoreaua.
DetailsUmjetničku akciju, realiziranu u suradnji sa SOS telefonom te građankama i građanima Rijeke, Milijana Babić započela je ispred Klinike za ginekologiju i porodništvo riječkoga KBC-a, protestno je kontrapunktirajući moliteljima inicijative ”40 dana za život”.
DetailsFranko Bušić i njegova udruga DADAnti na izložbi Re: Referendum (Split, 2012.) organizirali su performans Himna u kojoj su Ursonatu Kurta Schwittersa postavili kao potencijalnu himnu Europske unije.
DetailsVladimir Dodig Trokut, likovni umjetnik i sakupljač umjetnina, djelovao je akcijama i performansima, a početkom 80-ih postaje poznat kao „prvi naš umjetnik smeća“ (Junk Art). U Zagrebu je pokušao otvoriti antimuzej industrijske arheologije, što se nije realiziralo za njegova života.
DetailsMilan Brkić performans Skok izveo je 2009. godine na 2. izdanju festivala DOPUST u Splitu. Na zagrebačkom izdanju DOPUST-a na temu Decentralizacija (2011.), umjetnik izvodi varijantu navedenoga performativnoga anarho-skoka „na Zagreb“.
DetailsKao što je Marijan Crtalić izjavio, serija radova Mogućnosti otpora predstavlja niz akcija i performansa te arhiviranja dokumenata i snimki njegovih medijskih nastupa kojima podcrtava lokalnu korupciju, putove gospodarenja novcem i financiranje vrijednosno upitnih kulturnih projekata u svom rodnom gradu Sisku.
DetailsU kontekstu serije izvedbenih pokora, Vice Tomasović je u Galeriji Vladimir Bužančić u Zagrebu (2021.) predstavio virtualno peto zazidavanje – Kvintesenciju, kao videoperformans koji se u prirodnoj veličini prikazuje u prostoru. Peta je Pokora videoinstalacija te kripto-umjetničko djelo.
DetailsU okviru Dana performansa MMC-a (2014.) Damir Stojnić na riječkom je Korzu izveo performans DIESELL, svojevrsni juriš na sve bankomate instalirane u centru Rijeke.
DetailsKolektivni performans Odgovor – rov izveden je kod graničnog prijelaza Rupa (2004.) te je ujedno označio otvorenje druge FONA-e, na dan ulaska Slovenije u Europsku uniju. Uslijedio je i njegov nastavak u Piranskom zaljevu, Odgovor – rov II, kao izvedbeni odgovor na projekt Družbe Adria.
DetailsU performansu Ispričavam se (2009.) Božidar Katić ispričava se 70 država, na 55 jezika, rabeći jedino frazu-performativ „Ispričavam se“. Na DOPUST-u u Splitu i na Salonu revolucije u Zagrebu izvodi performans Kupujmo hrvatsko (2008.), kojim je destruirao još jedan performativ – onaj Hrvatske gospodarske komore.
DetailsRedatelj Dario Juričan/ Milan Bandić u svojem djelovanju izvedbeno proteže dokumentarnu filmsku režiju na dokumentarni performans.
DetailsPerformans umjetnika Kreše Kovačičeka i Tajči Čekade nastao je u jeku afere „Selotejp“ u prostoru tadašnje Galerije likovnih umjetnosti Osijek, 2006. godine.
DetailsPerformans, živu skulpturu Zona sumraka (1987.) nakon Čakovca Krešo Mustać pokušao je izvesti u Rijeci, u čemu ga je spriječila ondašnja politička elita.
DetailsNa izložbi Dalmacijavino – izložba solidarnosti (2012.), Gildo Bavčević izveo je performans Dalmacijavino Resistance, kojim je otvoreno poručio da od bočica Pipi pića preostaje napraviti Molotovljeve koktele.
DetailsU performansu Rapture (2006.) Krešo Kovačiček poziva se na Stjepana Lahovskog, prvog gej autora prihvaćenog u našoj povijesti umjetnosti.
DetailsRad Dioklecijanova 1 poetski je dokument spora između Grada Splita, umjetničke udruge AAA (Adria Art Annale) i tvrtke Lino, oko prostorije od petnaestak kvadrata u vlasništvu Grada Splita u Dioklecijanovoj palači.
DetailsIvica Jakšić Čokrić Puko & Multimedijalna, putujuća, artistička skupina za mentalnu higijenu, fizikalnu terapiju i brzu prehranu „Šušur“ Bol u akciji Premještanje plaže Zlatni rat na sigurno mjesto, izvan dometa birokratskih struktura pozvali su stanovnike Bola i Brača na sudjelovanje.
DetailsU političkom performansu ironijske strukture Match Ball (2011.) Boris Šitum problematizira stravičan položaj radnica splitskoga Uzora.
DetailsNa Pulskom Forumu (2019.) i.j.piNO i njegov partner D.S. Dragoon izveli su performans kojim su kritizirali inicijativu tadašnjeg potencijalnog ulagača u brodogradilište Uljanik.
DetailsNa festivalu Almissa Open Art (2015.) Petar Grimani organizirao je umjetničku radionicu kao pripremu za instalacijski performans Most izveden na Cetini. Na festivalu DOPUST (2016.) umjetnik je predstavio projekt Ruta 2016 Split, koji su izveli građani na javnim površinama grada Splita.
DetailsU djelu Prekinuta igra Slaven Tolj upućuje promatrača na cijeli niz povijesnih i prostornih činjenica. Fotografije je prema Toljevim uputama snimio Boris Cvjetanović.
DetailsPolitičari ubijajte se umjetnička je akcija dijeljenja istoimenog samizdata i letka Vlade Marteka 1996. godine.
DetailsProtestnu akciju Knjiga i društvo 22% inicirao je i organizirao Igor Grubić u suradnji s Autonomnom tvornicom kulture (Attack!).
DetailsZa vrijeme ministra Zlatka Hasanbegovića, grupa umjetnika pod nazivom Kulturnjaci 2016. godine izvela je nekoliko prosvjednih akcija u Zagrebu.
DetailsZavijanje ranjenika prva je umjetnička akcija Siniše Labrovića izvedena u Sinju 22. lipnja 2000. godine.
DetailsKolektivna akcija Protest temeljena je na četrdesetoj godišnjici revolucionarnih pokreta 1968. godine.
DetailsU Laubu stiže odabir nekih od najistaknutijih akcija i happeninga iz sfere političkih performansa na ovim prostorima od šezdesetih godina do danas.
DetailsMultimedijalna performirana koncertna agitka« održana je povodom otvaranja ugostiteljskog objekta Mala krčma Skalinada.
DetailsAkcija dijeljenja sira i vrhnja na tržnici Dolac, koju su inicirale umjetnica Kristina Leko i nevladina organizacija BLOK, označila je početak višegodišnje inicijative za zaštitu zagrebačkih mljekarica i njihova običaja proizvodnje i prodaje sira i vrhnja kao izvornog proizvoda kontinentalne Hrvatske u trenutku otvaranja pregovora o ulasku Hrvatske u Europsku Uniju.
DetailsDan prije samog ukazanja, Damir Čargonja Čarli ga je na Facebook stranici beach bara Morski prasac najavio, i to u 18 h na blagdan Velike Gospe, koji se u Rijeci svečano i masovno obilježava i predstavlja bitan praznik
DetailsZa vrijeme prosvjeda zagrebačkim ulicama, koji je izgledao kao svojevrsna okupacija teritorija, Njec Hranjec, zagrebačka transrodna punkerka i frontwoman benda Abergaz, presrela ih je nekoliko puta, vozeći se na poniju iza kojeg su se koturale boce u najlonskoj vrećici, privezane za bicikl, užetom za sušenje rublja.
Details20. listopada 2015. godine grupa branitelja započela je prosvjed ispred Ministarstva branitelja u Zagrebu, Savskoj ulici 66, izražavajući nezadovoljstvo tadašnjom vladajućom politikom i zahtijevajući smjenu ministra Predraga Matića i njegovih zamjenika.
DetailsAkcija se sastoji od lijepljenja plakata Josipa Broza Tita i poruke “Poštujte šestoricu” u Kružnoj ulici ispred kluba Palach prije parlamentarnih izbora 1999. godine.
DetailsPad kratodemije je završni čin višemjesečne akcije u sklopu koje se Ivan Mesek, umjetnik i, tada stručni suradnik za kulturu u gradskoj upravi, svake subote s balkona varaždinske Gradske vijećnice obraćao narodu.
DetailsPerformansom Ukazanje Djevice Marije, Sterle se bavi, kako je navedeno u opisu, “specifičnim odnosom vjerskih simbola i akumulacije kapitala”.
DetailsUz zvuk ponavljanja pjesme poznatog pjevača Miše Kovača Dalmatinac nosi lančić oko vrata, umjetnica gura prst u usta i izaziva povraćanje.
DetailsDrugo more u sklopu programskog pravca Dopolavoro projekta Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture.
DetailsPerformans se bavi neravnopravnošću žena, kao i pomanjkanjem ženske samosvijesti koje je rezultat stoljetne degradacije.
DetailsProjektom Vječna vatra gnjeva umjetnik “komemorira, arhivira i ponovno ustoličuje čin pobune”.
DetailsMarko Marković jedan je od radikalnijih umjetnika suvremene performerske scene.
DetailsPerformans Hrvatska narodna predaja izveden je u sklopu protestne akcije Tijela nezavisne scene.
DetailsVolim Zagreb Slaven Tolj izveo je u sklopu inicijative Operacija: Grad koja se bavila pitanjem privatizacije javnog prostora.
DetailsNiz mikropolitičkih akcija i intervencija koje je umjetnik izvodio gotovo svakodnevno tijekom 2008. i 2009. godine,
DetailsU seriji fotografskih performansa K9 Compassion Kopljar izvodi jednostavnu gestu klečanja.
DetailsU Muzeju savremene umetnosti u Beogradu Boris Šincek održao je performans Poljubac – ljubljenje sa Srbinom.
DetailsPerformans je izveden 2001. godine na frekventnom zagrebačkom Cvjetnom trgu.
DetailsJednostavan, ali rječit performans izveden je ispred zgrade Brodsko-posavske županije i zgrade Grada Slavonskog Broda.
DetailsMotiv za izvođenje performansa bio je najavljeno preseljenje brodogradilišta Uljanik iz Pule.
DetailsAutori su instalirali 96 metalnih zastavica s natpisom “mine” u osječkom Šetalištu Petra Preradovića.
DetailsU sklopu drugog izdanja Festivala alternativnog kazališnog izričaja, Schmrtz teatar izveo je performans Out, demons, out!
DetailsVrijeme vladavine Franje Tuđmana bilo je izuzetno nepovoljno za alternativnu kulturu.
DetailsUmjetnik superponira elemente filmova Fritza Langa i dokumentarne snimke ratnog razaranja u Osijeku.
DetailsRadnja performansa krajnje je jednostavna: Gotovac, gol, mirno stoji na vrhu zgrade licem okrenut prema istoku.
DetailsU performansu Dubrovnik – Valencia – Dubrovnik Slaven Tolj postepeno skida dvanaest slojeva odjeće.
DetailsO-kruženje je serija radova koja bilježi devastaciju Dubrovnika od ratnih razaranja 1991. godine preko perioda tranzicije.
DetailsIvica Čuljak, najpoznatiji pod umjetničkim imenom Satan Panonski djelovao je u sklopu punk subkulture.
DetailsU noćnoj akciji grupa studenata i učenika u Splitu obojila je crvenom bojom kameni pločnik Peristila.
Details“Na gradskom trgu stojim privezana za drvo. Odjeća mi je razderana, šminkom su mi napravljene masnice po licu…”
DetailsMeđu brojnim objektima napravljenim od neobičnih materijala koje je Vlado Martek realizirao posebno mjesto zauzima Dlakava zastava.
DetailsRad je započet na izložbi-akciji grupe umjetnika na Trgu republike u Zagrebu, održanoj 19. listopada 1977.
DetailsNa otvorenju izložbe knjiga pod nazivom Knjigarad u Galeriji Studentskog centra, Martek je izveo akciju Prodavanje novca.
DetailsNa prostoru gradskog kupališta uz Savu u Zagrebu održana je izložba na kojoj je svoje radove izložila grupa umjetnika.
DetailsPerformans je izveden 10. svibnja 1979. za vrijeme posjeta Josipa Broza Tita Zagrebu.
DetailsU okviru manifestacije 5. Aprilski susret u Beogradu održana je izložba-akcija grupe zagrebačkih umjetnika.
DetailsU sklopu manifestacije 5. aprilski susret Željko Jerman jesudjelovao na izložbi-akciji ispred zgrade SKC-a.
DetailsNa vrlo frekventnom mjestu u Ilici Goran Trbuljak je proveo referendum angažirajući prolaznike da ispune anketne listiće.
DetailsTomislav Gotovac je pred masom prolaznika gol protrčao ulicom u centru Beograda uzvikujući Ja sam nevin!
DetailsNa pročelju kuće na Trgu republike bila su postavljena tri fotoportreta.
DetailsUmjetnici okupljeni u grupu Pan 69 izveli su na Komornoj pozornici Teatra &td. happening Majski i drugi rituali.
DetailsSusret filmskih istraživača GEFF 69 za osnovni cilj je imao prikazivanje novih i eksperimentalnih filmskih ostvarenja domaćih autora.
DetailsCookie | Duration | Description |
---|---|---|
cookielawinfo-checkbox-analytics | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics". |
cookielawinfo-checkbox-functional | 11 months | The cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional". |
cookielawinfo-checkbox-necessary | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary". |
cookielawinfo-checkbox-others | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other. |
cookielawinfo-checkbox-performance | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance". |
viewed_cookie_policy | 11 months | The cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data. |
Change Language To: English