Predstavljanje LGBTIQ+ aktivizma u regiji
Udruga Domino s ponosom vas poziva na sudjelovanje u međunarodnom okupljanju vodećih regionalnih Pride i LGBTQI+ udruga. “Q20 Konferencija” održat će se Tiflološkom muzeju u Zagrebu u trajanju od 02. do 03. lipnja 2022., kao dio cjelogodišnje proslave 20. obljetnice Queer Zagreba i 21. Zagreb Pride-a koji će se održati 04. lipnja 2022. Koristimo ovu obljetnicu za dodatno povezivanje i upoznavanje utjecajnih dionika aktivističke queer scene u regiji, kako bismo se osvrnuli na povijest borbe za jednakost LGBTQI+ zajednice, te da bismo ojačali kapacitete i prilike zajedničkog i ujedinjenog djelovanja u budućnosti.
Dvodnevna “Q20 Konferencija” održat će se u prostoru Tiflološkog muzeja u Zagrebu, u trajanju od 12-16 sati kada ćemo u interaktivnim panelima pratiti teme poput LGBT+ prava na Zapadnom Balkanu, porastu transfobije u LGBT+ aktivizmu, umjetnosti kao sredstvu aktivizma te seksualnom radu. Ulaz je slobodan a prilikom posjeta muzeju možete pogledati i izložbu “Uđite u naša četiri zida” koja obilježava 20 godina od prve povorke ponosa u Hrvatskoj.
RASPORED
Četvrtak 02.06.
16:00
Registracija
16:30
Umjetnost kao sredstvo aktivizma:
prednosti i ograničenja
Petak 03.06.
11:00
Registracija
11:30
Približavanje Zapadnog Balkana EU i LGBT+ prava
12:30
Ručak
13:00
Seksualni rad:
legalizacija ili abolicija?
14:15
Pauza za kavu
14:45
“Nevolja sa trans rodom”:
porast transfobije u
LGBT+ aktivizmu
“Q20 Konferencija” koja propitkuje Zapadni Balkan i LGBT+ prava pokušaj je adresiranja aktualnih pitanja i problema s kojima se ova regija susreće kad je riječ o napretku društvenog položaja pripadnik/ca queer spektra: neheteroseksualnih, kao i rodno/spolno „nenormativnih“ osoba. Geopolitičko područje – omeđeno Slovenijom sa „gornje“ stanje i Grčkom sa „donje“ – dijeli međusobne sličnosti – primjerice i dalje visok stupanj homofobije – uprkos primjetnom približavanju europskoj pravnoj regulativi i (još uvijek deklarativnoj) emancipaciji državnog aparata. Primjer srpske premijerke Ane Brnabić – koja živi sa ženom i odgaja dijete dok zakon u Srbiji ne prepoznaje istospolne brakove i usvajanje djece – amblematična je slika Zapadnog Balkana u kojem zjapi vidljivi raskorak između formalno-pravnih dimenzija i društvene realnosti koja je i dalje netolerantna i operira predrasudama o homoseksualnosti kao „bolesti, grijehu, protuprirodnom bludu“ i slično. Kako prebroditi ovo stanje „limba“ i aktivizam približiti širem građanstvu; jesu li legalizirane „queer porodice“, krajnji horizont aktivističke politike ili želimo temeljno prihvaćanje umjesto („puke“) tolerancije; i kakve su perspektive aktivizma u regiji koju prati globalni trend rastućeg konzervativizma – jesu li si mogući „koraci unatrag“, kao što vidimo u slučaju ponovnih pokušaja ukidanja prava na abortus, te možemo li ih preduhitriti?“
Tim riječima Dušan Maljković, urednik programa “Q20 Konferencije”, oko gorućih tema okuplja dionike aktivističke scene, stručnjake, brojne paneliste ali i zainteresiranu javnost u nadi da ćete prihvatiti ovaj poziv kao priliku za zajedničko obilježavanje svega što smo učinili do sada s ostalim regionalnim organizacijama koje dijele slične vrijednosti i ciljeve. Proslavit ćemo postignuti napredak, ali i razmisliti o svemu što tek treba postići kako bismo kreirali pravednije i jednakije demokratsko društvo u regiji.