Sandra Sterle – Mučnina, 2008.
DOPUST – Dani otvorenog performansa, Split, 2008.
Izložba: Mučnina, Ateljeri žitnjak 2013.
Uz zvuk ponavljanja pjesme poznatog pjevača Miše Kovača, Dalmatinac nosi lančić oko vrata, umjetnica gura prst u usta i izaziva povraćanje. Performans traje četrdeset minuta. Prema intervjuu s umjetnicom, objavljenom u Jutarnjem listu, 17. studenog, 2017., performans je inspiriran njezinim čestim međugradskim vožnjama autobusom i glazbom koju je tijekom vožnje često prisiljena slušati. Pjesama, poput ove, koje govore o neraskidivom odnosu prema “rodnoj grudi” ima bezbroj i one predstavljaju stereotip o Dalmaciji, kvazipovezanosti čovjeka i prirode, koja ustvari implicira i neraskidivu vezu s tradicijom, a time i patrijarhatom. Kako je navedeno u opisu performansa na stranicama Udruge Kontejner, performansom umjetnica izražava “mučninu i nemoć” pred opresivnim društvenim mehanizmom, pri čemu zauzima poziciju “pobunjenog subjekta”. Pritom ne koristi jezik, nego tjelesne izlučevine koje odražavaju ono zazorno, ono što prethodi konstituciji subjekta, kako u predgovoru izložbi u Atelijerima Žitnjak piše Ivana Bago. Istovremeno, to je jezik koji većina direktno razumije. Također, repetitivnost puštanja pjesme simbolizira ponavljanje matrice, zarobljenost u društvenoj petlji i perpetuiranje društvenih obrazaca. Rad je izazvao brojne kontroverze. U Atelijerima Žitnjak održana je izložba na kojoj je prikazana videodokumentacija performansa, uz ispise reakcija publike na društvenim mrežama i u medijima, čime su umjetnica i kustosica Ivana Bago proširile inicijalni rad zrcaleći, prikupljenim komentarima i raznovrsnim argumentacijama, društvenu klimu tog trenutka.
U intervjuu s Ružicom Šimunović za HULU Split, Sterle navodi: “Često su, kao što znamo, neki oblici ponašanja žena koji nisu regulirani prema važećim muškim društvenim standardima, bivali cenzurirani u društvu, a žene proglašavane vješticama… Želim biti u mogućnosti dopustiti sebi i ovakve, grublje konfrontacije s društvom bez srama”. Rad je bio ponovno izveden u sklopu projekta Narančasti pas Udruge Kontejner, kada ga je ponovo izvela Vesna Sorić – Proljeće.
Multimedijalna umjetnica Sandra Sterle rođena je 1965. u Zadru. Godine 1989. diplomirala je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu te je nastavila svoje školovanje na Kunstakademie u Düsseldorfu 1995/96. Od 1991. do 2000. godine živjela je i radila u Amsterdamu, gdje je dobila stipendije i nagrade za svoj rad. Godine 1999. dobiva Arts Link stipendiju, te radi i boravi u Wexner Centru for the Arts u Columbusu, U.S.A. Godine 2001. u suradnji s Arts Linkom dobiva stipendiju Ford Foundation i sudjeluje u Franklin Furnace The Future of the Present programu, vodi radionicu na Parsons College of Art and Design u New Yorku, zajedno s bosanskom umjetnicom Danicom Dakić. Sudjeluje na međunarodnim izložbama, rezidencijima i festivalima od 1995. Izvanredna je profesorica na Umjetničkoj akademiji Sveučilišta u Splitu, gdje predaje kolegije Performans i video te Umjetnost u kontekstu.
Izvori:
https://www.jutarnji.hr/globus/kultura/sandra-sterle-umjetnica-najpoznatija-po-performansu-kad-je- HYPERLINK “https://www.jutarnji.hr/globus/kultura/sandra-sterle-umjetnica-najpoznatija-po-performansu-kad-je-40-minuta-povracala-na-pjesmu-mise-kovaca-dalmatinac-nosi-lancic-oko-vrata-6752967″40-minuta-povracala-na-pjesmu-mise-kovaca-dalmatinac-nosi-lancic-oko-vrata-6752967
http://sandrasterle.com/Nausea
https://hulu-split.hr/artisti/sterla-sandra/?lang=en
Popis priloga:
Fotografije preuzete s: Dubravec,T. (2021, 11.listopada). (https://www.jutarnji.hr/globus/kultura/sandra-sterle-umjetnica-najpoznatija-po-performansu-kad-je-40-minuta-povracala-na-pjesmu-mise-kovaca-dalmatinac-nosi-lancic-oko-vrata-6752967)