Hrvatska narodna predaja
Selma Banich
Platforma mladih koreografa 2010.
Revolution Now and Forever, New Media Gallery, Zadar, 2011.
Performans Hrvatska narodna predaja izveden je u sklopu protestne akcije Tijela nezavisne scene organizirane u okviru 10. Platforme mladih koreografa. Umjetnica je 30. rujna, 2010. satima stajala podignutih ruku ispred zgrade Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i sport u zagrebačkoj Ilici. Performans je trajao od 11 do 16 sati. Rad odražava aktivističku poziciju umjetnice, a možemo ga promatrati u kontekstu šireg aktivističkog projekta plesne scene koja je ukazivala na loše uvjete rada i položaj suvremene plesne umjetnosti u zemlji. Godinu dana ranije, nakon brojnih kontroverzi, otvoren je Zagrebački plesni centar, čiji je upravljački model također izazvao brojne rasprave i nedoumice, a 2010. godine eskaliralo je pitanje privatizacije javnih prostora, kao i masovnije reakcije i incijative za njihovim ponovnim prisvajanjem. Performans je tako direktna kritika manjkavosti kulturnih politika prema suvremenom plesu, ali i kritika opće pasivnosti hrvatskih građana koja je dovela do legitimizacije koruptivnog djelovanja vlasti.
Zanimljivo je da su slučajni prolaznici, pomažući umjetnici fizički ili joj pružajući verbalnu podršku, pridružujući se protestu komentarima o stanju u državi i društvu, pokazivali više solidarnosti i interesa za ovaj protestni čin nego li institucija kojoj je kritika namijenjena. Prema tekstu Nataše Govedić, (Public Domain: Outside and Against Institutions), još jednom se pokazalo kako je ulica, uzmemo li u obzir autocenzuru i ignoranciju institucija, jedino mjesto otvorene, necenzurirane debate, i u tom smislu, jedino moguće mjesto artikuliranog neposluha, empatije i solidarnosti. Prije akcije, umjetnica je uputila otvoreni poziv: “dođite me bodriti da izdržim, da ne odustanem, da dostojanstveno istrajem do kraja radnog vremena s dignutim rukama visoko u zrak”. Performans je ponovo izveden u Zadru 2011. godine, u sklopu međunarodne izložbe Revolution Now and Forever, kada je također satima u istoj poziciji stajala na Narodnom trgu. Rad Selme Banich obilježava aktivizam i društveni angažman, kao i aktivno djelovanje unutar inicijativa za poboljšanje uvjeta na plesnoj sceni.
Josipa Bubaš
SELMA BANICH je izvedbena umjetnica. Rođena u Jugoslaviji, živi u Zagrebu. Autorica je serije radova koje priprema samostalno i u suradnji s drugim umjetnicima, kustosima, grupama i inicijativama na Balkanu, u Europi i SAD-u. Stvara u mediju performansa, kroz akcije i intervencije u javnom prostoru te angažirane javne prakse u zajednicama. Radila je na brojnim plesnim, kazališnim i opernim produkcijama kao koreografkinja. Nastupa i na filmu. Umjetnički filmovi u kojima je angažirana prikazivani su na etabliranim festivalima i kuriranim programima nezavisnog filma. Njezina umjetnička praksa utemeljena je u procesualnom, istraživačkom i aktivističkom radu, a politički nadahnuta anarhizmom i feminizmom.
Popis literature:
Govedić, N. (2010). Public Domain: Outside and Against Institutions. Balcan Can Contemporary (no. 2).
Hrvatska narodna predaja. (2010). Selma Banich. https://selmabanich.org/hrvatska-narodna-predaja
Sibila, I. N. (2011). Ples i aktivizam: Aktivna tijela plesa. Kazalište (no. 47/48).
Popis priloga:
Fotografije : arhiva autorice