Volim Zagreb
Slaven Tolj
Performans, Operacija: Grad, Zagreb, 2008.
Performans Volim Zagreb Slaven Tolj izveo je u sklopu inicijative Operacija: Grad koja se bavila pitanjem privatizacije javnog prostora. Nešto ranije, 23. listopada 2008. dogodio se atentat na medijskog magnata Ivu Pukanića u centru Zagreba. Unatoč ranijim prijetnjama i činjenici da su poznati prijestupnici neko vrijeme boravili u gradu, osiguranje je potpuno zakazalo, te su pripadnici srpskog kriminalnog miljea postavili bombu ispod Pukanićeva auta u dvorištu uredništva tjednika Nacional pri čemu je, osim Pukanića, poginuo i Niko Franjić. Inicijatori ovog čina do danas su nepoznati. Pukanićev atentator dovezao se u dvorište Nacionala na motoru s motorističkom kapom i postavio bombu. U isto vrijeme dogodilo se još jedno ubojstvo koje je podsjećalo na mafijaški obračun. U motorističkom odijelu, s kacigom na glavi, Tolj je oko sat vremena šetao centrom grada, ukazujući na opasnost i atmosferu nesigurnosti koja je tada vladala Zagrebom, a svakako je bila povezana s koruptivnim i mafijaškim temeljima političkog uređenja. Zanimljivo je da su, prema riječima Tolja, reakcije gotovo izostale, a prema njegovoj izjavi na tportalu ″Samo je jedna žena, kada sam prolazio u blizini Mesićeva stana u Ilici, pokušala alarmirati tamošnje policajce, no oni se nisu obazirali″. Performans je ujedno i parafraza performansa Tomislava Gotovca Zagreb, volim te iz 1981. godine u kojemu je Gotovac prolazio gol glavnom zagrebačkom ulicom i poljubio asfalt. Performans je prekinula policija. Za razliku od tog, tada radikalnog, čina, Tolj potpuno izvrće narativ, još više podcrtavajući osjećaj straha, izmaknutosti i anksioznosti, dominantan u tadašnjem društvu.
Josipa Bubaš
SLAVEN TOLJ rođen je u Dubrovniku 1964. godine. Diplomirao na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu, 1977. Od 1988. voditelj je dubrovačke Art radionice Lazareti u kojoj je organizirao velik broj izložbi, kazališnih predstava, filmskih i glazbenih zbivanja. Izlagao je i izvodio performanse na brojnim samostalnim i grupnim izložbama u zemlji i svijetu. Kao hrvatski predstavnik sudjelovao je na izložbi Documenta X, u Kasselu 1997. godine. Bio je hrvatski selektor Venecijanskog bijenala 2005. Radio je kao ravnatelj ravnatelj Muzeja moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci.
Popis literature:
Kipke, Ž. (2009). Umjetnost u doba nadzornih kamera. Oris (no. 57).
Marjanić, S. (2017, 10. svibnja). Izvedbe vlastite svijesti i savjesti ili protest art. Plesna scena. https://www.plesnascena.hr/index.php?p=article&id=2057
Tolj, S. (2009). Volim Zagreb. u: Kovačević, L., Medak T., Milat, P., Sančanin, M., Valentić, T., Vuković, V. (ur.) Operacija: Grad. Priručnik za život u neoliberalnoj stvarnosti. Zagreb: Savez za centar za nezavisnu kulturu i mlade, Multimedijalni institut, Platforma 9,81, BLOK, Clubture.
Popis priloga:
Fotografije: Marko Ercegović