Sonja Njec Hranjec
Hoće li prije završiti rat ili panker pročitati roman?
Savska 77, 2015.
20. listopada 2015. godine grupa branitelja započela je prosvjed ispred Ministarstva branitelja u Zagrebu, Savskoj ulici 66, izražavajući nezadovoljstvo tadašnjom vladajućom politikom i zahtijevajući smjenu ministra Predraga Matića i njegovih zamjenika. Tadašnja vlast nije podržavala ekstremnu desničarsku politiku i željela je racionalizirati tretman branitelja, budući da se godinama tim statusom financijski i politički manipuliralo. Branitelji su podigli šator i „zauzeli“ javni prostor, kampirajući ispred ministarstva. U šatoru su se redovno pekli janjci, a domaćini su često ugošćivali i političku i crkvenu elitu. Prosvjed je, prema Jutarnjem listu, trajao 555 dana. U to vrijeme, Savska ulica pretvorena je u prostor ekstremizma, kojim je bilo neugodno proći. Prosvjed je eskalirao, a sveprisutna agresija prema neistomišljenicima kulminirala je postavljanjem plinskih boca (28.05.2015.). Potaknuta desničarskom agresijom, transrodna pankerka i frontwoman benda Abergaz, tada još uvijek prikrivajući svoj stvarni rodni identitet, datuma 17. ožujka u 16 h počela je čitati roman Marije Jurić Zagorke Tajna Krvavog mosta, pitajući se: : Hoće li prije završiti rat ili će punker pročitati roman Tajna Krvavog mosta Marije Jurić Zagorke?” Roman je odabran zbog ogromne količine likova i kompliciranih odnosa, motiviranih interesima i intrigama. Tajnu Krvavog mosta Njec je čitala petnaest sati i petnaest minuta, odnosno, završila je oko sedam sati ujutro idućeg dana. Prva četiri sata čitala je na megafon, no kasnije je i megafon prestao raditi. Za vrijeme i nakon performansa, Njec su upućene brojne uvrede, dobacivanja, prijetili su joj smrću, „prodavali demagogiju” te je čak i pokušali „podmititi janjetinom“. Jedina osoba koja je skupa s Hranjec bila svo vrijeme prisutna, od početka do kraja cijele akcije, jest tadašnja njezina partnerica Marija. Portal Lupiga donosi izvještaj koji je Hranjec napisala nakon završetka čitanja u kojemu, zahvaljujući se svima koji su ga podržali, piše: „Naravno da bih radije da je prije završio taj prokleti rat, ali ipak sam prije pročitao i tu knjigu.” U izjavi za Tportal, navodi: „Otkada znam za sebe, sjećam se tog prokletog rata kako ubija što tjelesno, što mentalno ljude oko mene sa svih strana. Sada imam dvadeset šest godina te vidim da taj prokleti rat još uvijek traje jer se njegovi investitori i profiteri očito još uvijek ‘nisu dovoljno nahranili’ na račun istog, jer u civilizacijskom kriminalu ogromnih proporcija – kao što je to bio (i kao što to još uvijek jest) i ovaj rat – jedino investitori i profiteri mogu izaći kao pobjednici iz istog, jer svi mi ostali samo najebemo, kao što je to empirijski dokazano i u ovom primjeru iz povijesti. Meni je dosta tih pozivanja na krvoprolića i veličanja istih, kao i pasivnosti te papčinstva sugrađanki i sugrađana – onih koji su također kao protiv toga”.
Sonja Njec Hranjec (1989., Zagreb)
Sonja Njec Hranjec rođena je 25.1.1989. u Petrovoj bolnici u Zagrebu, u 22 sata i 35 minuta. Iako za sebe zna od svoje četvrte godine da je ženskog roda, ima probleme s uklapanjem u okolinu koja ju ne prihvaća zbog, po rođenju genitalijama određenog muškog spola. Nakon što završava Prvu srednju informatičku školu sa strukom računalne tehničarke i maturom iz audio-video montaže, najviše formalno obrazovanje postiže prekvalifikacijom u programerku aplikacija za Android uređaje, na učilištu Algebra u Zagrebu. Od 7.3.2006. stvara i nastupa kroz punk bend Abergaz, s kojim je nedavno objavila i 10 main- story album, a također je svirala, nastupala i/ili stvarala i s bendovima Truj Se Dok Si Mlad, Dvajzdeka Špeka, Srbi, Drotpad i No More Idols. Kada nema pandemijskih restrikcija, uz odd jobs (od koloporterstva, direktne prodaje i dostave hrane), također se bavi i volontiranjem u zagrebačkom Autonomnom Kulturnom Centru Medika. Trenutno se, uz glazbu, također bavi i prozom, programiranjem/izradom video igara te administracijom više meme stranica na internetu.
Izvori
Razgovor sa Sonjom Njec Hranjec
Strukic, S. Panker protiv ‘šatoraša’: ‘Hoće li rat završiti prije nego što pročitam roman?’ , objavljeno 17.03.2015. URL: https://www.rtl.hr/vijesti-hr/novosti/1549925/panker-protiv-satorasa-hoce-li-rat-zavrsiti-prije-nego-sto-procitam-roman/ (Pristupljeno 20.7.2021.)
V.P.P., Punker nije uspio zaustaviti rat: šatorašima čitao 15 sati bez rezultata, Lupiga, objavljeno 18.03.2015., URL: https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/vise-od-15-sati-panker-citao-zagorku-braniteljima-u-savskoj-20150318 (Pristupljeno 20.7.2021.)
Bajruši, R., Četiri godine od prosvjeda koji je promijenio Hrvatsku: jedan od sudionika priznao nam je tko je bio pravi organizator pobune. Jutarnji list, objavljeno 21.10.2018. URL:https://www.jutarnji.hr/magazini/cetiri-godine-od-prosvjeda-koji-je-promijenio-hrvatsku-jedan-od-sudionika-priznao-nam-je-tko-je-bio-pravi-organizator-pobune-7961326 (Pristupljeno 20.7.2021.)
Indeks Video, Njec Hranjec presreo šatoraše, objavljeno 29.05.2015. URL:https://www.youtube.com/watch?v=zqHy08stQKE (Pristupljeno 20.7.2021.)
Popis priloga i ilustracija
Fotografiije preuzete s: (S. Strukic, Pixsell) https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/kako-sam-prezivio-15-sati-ispred-satora-u-savskoj-20150319 Preuzeto (17.10.2021.)