Streaking, trčanje gol u centru grada
Tomislav Gotovac
Akcija, Beograd, 12.5.1971.
Tomislav Gotovac je pred masom iznenađenih prolaznika gol protrčao ulicom u centru Beograda uzvikujući Ja sam nevin! Pri kraju ulice se gotovo sudario s prolaznikom, muškarcem u uniformi oficira JNA. Mjesto događanja je Sremska ulica, frekventna ulica u strogom centru grada koja se od Terazija spušta u smjeru Zelenog venca. Gotovčeva akcija trajala je vrlo kratko, oko jednu minutu. Zabilježena je na filmu i nizom fotografija.
Naoko jednostavna performativna akcija sadrži u sebi bitno subverzivne elemente. Pojava golog muškarca koji trči ulicom sigurno je djelovala šokantno na sve promatrače. Osim toga, javni prostor uvijek podrazumijeva ponašanje koje ne odstupa od pravila „pristojnog“ ponašanja, a u socijalizmu se budno pazilo da se ne dogodi bilo kakav eksces mimo državne kontrole. Gotovac je bio fizički vrlo markantan lik koji je tada nosio dugu kosu i bradu i bio vrlo uočljiv, gdje god se pojavio. Od samog početka umjetničke aktivnosti svjesno je koristio vlastito tijelo u procesu realizacije djela, od prve fotografske serije Glave 1960. (1960.) preko nekih vrlo ranih primjera performansa izvedenih pred fotografskom kamerom (Pokazivanje Ellea; Udisanje zraka, 1962.; Poziranje; Ruke; Kofer; Tri, 1964.) do prvog happeninga Happ naš kojeg je izveo 1967. godine zajedno s Ivom Lukasom i Hrvojem Šercarom. Izjavio je da mu je saznanje da vlastito tijelo može koristiti kao materijal za umjetničko djelo bitno promijenilo ideju umjetnosti i tvrdio da nema razlike između života i umjetnosti.
Gotovac odlazi 1967. godine u Beograd na studij filmske režije na Akademiju za pozorište, film, radio i televiziju u klasi Aleksandra Petrovića. Bio je omiljen među kolegama zbog enciklopedijskog znanja o filmu i opsesivnog gledanja svih filmova na kino repertoaru. Tijekom 1971. godine aktivno je sudjelovao u snimanju filma Plastični Isus, diplomskog filma svojeg kolege Lazara Stojanovića. Glavni lik u filmu je Tomislav Gotovac, mladić koji iz Zagreba dolazi u Beograd snimiti film, ali mu to ne polazi za rukom. Upušta se u niz ljubavnih veza prije nego ga jedna od ljubavnica ubije u nastupu ljubomore. Unutar Stojanovićeva scenarija Gotovac izvodi niz vlastitih akcija, poput šišanja i brijanja i trčanja gol u centru grada. Film obiluje seksualnim sadržajem, a Gotovac se u nizu scena pojavljuje gol, ljubi se s muškarcem i silovan je od grupe beskućnika. Uz igrane scene u montaži su dodani brojni dokumentarni filmovi poput propagandnih filmova iz vremena Drugog svjetskog rata, snimke nedavnih studentskih demonstracija i niz sekvenci s govorima Josipa Broza Tita. Film je prikazan profesorima Akademije, a Stojanović je diplomirao s najboljim ocjenama. No uskoro je optužen za neprijateljsku propagandu i 1973. godine osuđen na tri godine zatvora. Kao posljedica sudjelovanja u filmu, Gotovcu nije bilo dozvoljeno diplomirati na vrijeme, nego je to uspio tek 1976. godine. Sudski proces i zabrana Plastičnog Isusa predstavljaju kulminaciju obračuna s filmskim autorima tzv. Crnog vala jugoslavenskog filma. Zabrana je ukinuta tek 1990. godine, nakon čega je film izdan na DVD-u, prikazan na televiziji i na projekcijama diljem svijeta.
Gotovac je izlagao fotodokumentaciju performansa Streaking, trčanje gol u centru grada na velikoj izložbi Inovacije u hrvatskoj umjetnosti sedamdesetih godina u Zagrebu, Beogradu i Sarajevu 1982. godine, a jedna fotografija je reproducirana u katalogu. Nakon 1990. godine filmska sekvenca je prikazivana na brojnim samostalnim i grupnim izložbama. Na istaknutom mjestu pokazana je na izložbi My Body is the Event – Vienna Actionism and International Performance u MUMOKu u Beču 2015. godine.
Darko Šimičić
TOMISLAV GOTOVAC (1937. – 2010.)
Diplomirao je filmsku režiju na Akademiji za pozorište, film, radio i televiziju u Beogradu 1976. godine.
Umjetnička aktivnost Tomislava Gotovca izrazito je multimedijska: bavio se filmom i fotografijom, izrađivao kolaže, objekte i instalacije, mijenjao vlastiti izgled, izvodio akcije i performanse u javnim prostorima, pisao tekstove i provokativno participirao u masovnim medijima. Od šezdesetih godina prošlog stoljeća realizira niz eksperimentalnih filmova za koje je nagrađivan na GEFF-u i drugim filmskim festivalima. Prvu samostalnu izložbu imao je u Galeriji SKC u Beogradu. U širokoj javnosti poznat je po provokativnim performansima izvedenim u javnom prostoru, npr. Zagreb volim te!, 1981. Retrospektivna izložba njegovih radova i filmska retrospektiva održane su u Rijeci 2017. godine. Danas se njegova djela nalaze u nizu uglednih muzeja u zemlji i inozemstvu.
Popis ilustracija
Gotovac, T. Streaking, trčanje gol u centru grada. Fotodokumentacija akcije, Beograd 1971., foto: Brana Srdić
kolekcija Sarah Gotovac / ljubaznošću Instituta Tomislav Gotovac
Popis literature
Gotovac, T. (2003) Čim ujutro otvorim oči, vidim film. Hrvatski filmski savez / Muzej suvremene umjetnosti, Zagreb
Gotovac, T. (2017) Anticipator kriza / Crisis Anticipator. Muzej moderne i suvremene umjetnosti, Rijeka
Šijan, S. (2012) KINO TOM Antonio G. Lauer ili Tomislav Gotovac između Zagreba i Beograda. Muzej savremene umetnosti, Beograd / Hrvatski filmski savez, Zagreb
Šijan, S. (2018) Tomislav Gotovac – Life as a film experiment. Tomislav Gotovac Institute, Croatian Film Association & Multimedia Institute, Zagreb