Kvintesencija
Vice Tomasović
Performans, videoinstalacija, NFT, Varaždin, Pula, Split, Zagreb
Vice Tomasović u svojim skulpturalnim performansima Pokora – riječ je o ciklusu performansa – Pokora – Vatra (2015), Pokora – Zemlja (2015), Pokora – Voda (2016) i Pokora – Zrak (2018) – tematizira ulogu vjere, pokoru kao čin kajanja, gdje neznanje i strah udaljavaju osobu od sakramenta pokore i pomirenja, kojom osoba pokazuje iskrenu namjeru da više ne sagriješi.
Naime, u četirima performansima Pokora, svojevrsnom tetragramatonu iskupljenja, umjetnik se koristi kršćanskom duhovnom tehnologijom koja za cilj ima pomirenje preko žrtve – u vlastitoj (ili našoj) Pokori koristi kršćansku matricu kako bi izgradio naraciju o iskupljenju zajednice. Publika vidi samo proces u kojemu se ciglama umjetnik odjeljuje od njih i postaje jedno s okruženjem u kojem se nalaze. Time se poništava, tj. ugrađuje dio njih u prostor koji je opterećen njihovim naslijeđem. Do sada se umjetnik zazidao u četiri povijesne građevine što je povezao sa simbolikom četiri osnovna elementa koje je Zapadna konceptualizacija koristila za opisivanje strukturu Svemira. Tako je u okviru 14. Performance Art Festivala u Varaždinu 2015. umjetnik izveo performans samozazidavanja Pokora – Vatra gdje se samozazidao u skučeni prostor (u 1m2) u središtu bivše sinagoge, prostoru opterećenom povijesti grada Varaždina i Hrvatske, mjestu najveće svetosti za židovsku zajednicu koja je nekada postajala u Varaždinu. Navedenu je pokoru umjetnik povezao s vatrom koja je simbol vjere i božje prisutnosti, kao i sa svijećnjakom menorom, kao simbolom židovstva, koji u sinagogama treba stalno gorjeti. U kontekstu navedenoga umjetnik je povezao i simboliku vatre koja je zloupotrijebljena u „konačnom rješavanju židovskog pitanja“ kao i drugih nacionalnih i etničkih skupina. Na sličnom tragu je i Pokora, izvedena u Puli, koju je umjetnik povezao sa Zemljom, a zazidao se u vojni bunker kao arhitektonski simbol rata, s obzirom da se rat najčešće i vodi zbog zemlje u koju je bunker ukopan. Nadalje, u Splitu umjetnik je izveo pokoru podnaslova Voda u okviru čega se zazidao u Dioklecijanove podrume, ispod razine mora, u dio koji prokišnjava, a koji je pored kanalizacijskog otvora (referenca na mučeničku smrt svetog Sebastijana). Umjetnikovim obrazloženjem: „U njemu sam se referirao na opasnosti turizma – proces gentrifikacije Palače, revalorizacije povijesne osobe Dioklecijana, mjesta za umjetnost u Palači i sl.“ Posljednji izvedeni performans iz te serije, podnaslova Zrak, umjetnik je izveo u Meštrovićevu paviljonu (HDLU, Zagreb), visoko u kupoli, gdje se zazidao u ventilacijski otvor kao „reakcija na odnos prema institucijama moći koje eksploatiraju one zbog kojih postoje kako bi same ustanove prosperirale, bez da oni zbog kojih institucije postoje od toga imali koristi.“
U kontekstu navedene serije izvedbenih pokora umjetnik 2021. godine u Galeriji Vladimir Bužančić u Zagrebu premijerno predstavlja virtualno peto zazidavanje – Kvintesenciju, kao videoperformans koji se u prirodnoj veličini prikazuje u prostoru. Rubovi projekcije su rubovi otvora u koji se umjetnik zazidao, a sâm proces se bezgranično repetativno izvodi u petlji. Tako aplicirana u izložbeni kontekst peta Pokora postaje videoinstalacija i posve je razumljivo da se autor odlučuje za nematerijalnu izvedbu kako bi rad povezao s petim elementom, Eterom. Dodatni sloj za analizu rada služi nam i činjenica da je navedeni videoperformans kripto-umjetničko djelo; originalan i jedinstven digitalni dokument upisan u blockchain kriptički sustav, tzv. NFT (non-fungible token – nezamjenjivi tokeni) za koji se koristio Eter (kriptovaluta Etherium) kao sredstvo plaćanja „transmutacije“ rada u kriptirani jedinstveni oblik. Pritom sve daljnje moguće preprodaje djela također će se temelji na eteru kao monetarnom mediju.
Suzana Marjanić
VICE TOMASOVIĆ (Split, 1986.) diplomirao je 2009. godine na Umjetničkoj akademiji Sveučilišta u Splitu, na Odsjek za likovnu kulturu i likovnu umjetnost. Osnivač je i ravnatelj Almissa Open Art festivala suvremene umjetnosti u Omišu. Ravnatelj je Hrvatske udruge likovnih umjetnika u Splitu (HULU, Split) i voditelj izložbene djelatnosti u galeriji Salon Galić i u Dioklecijanovim podrumima. Sudjelovao je na velikom broju samostalnih i grupnih izložbi, umjetničkih festivala i manifestacija kao organizator, kustos, izlagač i izvođač. Godine 2014. dobitnik je posebnog priznanja stručnog žirija 32. salona mladih za rad Ex Nihilo.
Literatura:
Greiner, Boris. 2021. „Kvintesencija“. Osvojena područja 9. Zagreb. Petika. Dostupno na: http://dossier21.petikat.com/dossier/171/15/kvintesencija
Tomasović, Vice. 2018. Ex nihilo. ur. Anđelko Mihanović. Šibenik. Galerija sv. Krševana.
Tomasović, Vice. 2019. „Odgovornost iz ljubavi“. (Razgovarala Suzana Marjanić). Plesna scena. 2019. http://www.plesnascena.hr/index.php?p=article&id=2359