Per Salviam et oleum terrae pronuntio: mors
Vlatko Vincek
3. Dani hrvatskog performansa
Varaždin, 2003.
Vincek je obučen u crnu uniformu komandosa i stoji na mjestu. Iz staklenke je ispio crni petrolej koji je neko vrijeme držao u ustima, te je potom, izbacujući naglo petrolej iz usta, izviknuo MORS. Umjetnik je nekoliko puta ponovio akciju, čime je uveo ritualne elemente, a samim time na sebe preuzeo ulogu pročišćenja. Prema tekstu u pregledu Varaždinskih dana performansa (2001.- 2012.), radi se o očiglednoj aluziji na tadašnja zbivanja u Iraku. Upravo 2003. godine SAD je započeo invaziju na Irak, pod izlikom da zemlja posjeduje oružje za masovno uništenje. Naknadno je postalo jasno da su izvještaji koji su govorili o postojanju oružja bili lažni, te se rat vodio isključivo radi iračkih prirodnih resursa, odnosno „crnog
zlata“. Nafta je simbol, ali i sinonim agresije i smrti i izvor borbe za moć. Također, nakon performansa, organizatori su morali što prije očistiti naftu, budući da onečišćuje okoliš, a time je performans dobio i ekološku dimenziju. U Kronotopu hrvatskog performansa, Suzana Marjanić, prema razgovoru s umjetnikom, navodi kako nafta ovdje „ne figurira samo kao crno zlato, nego i simbol ktonskog svijeta, nigredo stanja svijesti.“ U alkemiji, nigredo je „crno stanje“, truljenje, raspadanje, prvi i najteži korak na alkemičarskom putu k mudrosti. Korištenje ove višeslojne simbolike karakteristično je za Vincekovu konceptualnu umjetničku praksu u kojoj umjetnik gradi vlastiti jezik koji se ne zasniva „na upotrebnoj vrijednosti predmeta, nego na onoj energijskoj“, kako povodom izložbe u Galeriji AK 2021. godine u Koprivnici piše Tanja Špoljar. Prema umjetnikovoj izjavi, primarno čitanje performansa nije ono političko, no nemoguće je izbjeći suvremene političke konotacije.
Josipa Bubaš
Vlatko Vincek rođen je 10.6.1959.g. u Koprivnici. Godine 1983. diplomirao je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. 1983./’84. suradnik je Majstorske radionice Reiser-Ivančić. Godine 2007. u izdanju „Pastorale“ o njegovu radu objavljena je monografija pod nazivom Vlatko Vincek-Radovi (autori: Silva Kalčić, Ivica Župan, Marijan Špoljar). Član je i suosnivač umjetničke organizacije „Moja zemlja“ i „Pleh, te udruge AK. Također je i član HDLU-a. Do sada je imao pedesetak samostalnih izložbi i nastupa. Živi i radi u Zagrebu.
Izvori:
Marjanić, Suzana. Kronotop hrvatskog performansa. Školska knjiga, Zagreb, 2014.
Mesek, Ivan. (ur.) VARAŽDIN.STOP. 2001.-2012. STOP. PERFORMANSI.STOP. SLIJEDI. Galerijski centar Varaždin, 2013. Dostupno na:
PROVJERA.STOP.https://issuu.com/obla/docs/performance/33?fbclid=IwAR0PlkYFQJiCOt
hropY6cUcywQbV71wc10tNtGwqMakR1q7abIocCesuVdc
Koprivnica.hr. Izložba Vlatka Vinceka “Titivillus/Umwelt” 29.12.2001. Dostupno na:
https://koprivnica.hr/novosti/izlozba-vlatka-vinceka-titivillus-umwelt/