Ovo nije moj svijet
Željko Jerman
Akcija izvedena 17.4.1976. godine, Studentski kulturni centar (SKC) u Beogradu
U sklopu manifestacije 5. aprilski susret Željko Jerman je s grupom umjetnika sudjelovao na izložbi-akciji koja se odvijala na otvorenom prostoru ispred zgrade SKC-a, a kasnije se nastavila i u unutrašnjem prostoru. Jerman je na pločniku razvukao desetmetarsku rolu foto-papira na kojoj je fiksirom ispisao tekst OVO NIJE MOJ SVIJET. Nakon što se fiksir osušio, rad je izložen na pročelju zgrade SKC-a. Ubrzo je uklonjen s fasade zbog intervencije uprave. Očito je natpis velikog formata na vrlo frekventnom mjestu u glavnom gradu Jugoslavije bio previše provokativan čak i za zagovornike radikalne umjetničke prakse okupljene oko SKC-a.
Jerman je započeo eksperimentirati s fotografskim medijem početkom sedamdesetih godina koristeći osnovne elemente (papir, svjetlo, fiksir, razvijač, negativ), tvoreći procesualne radove koji ispituju sam medij i njegovu ulogu u kreativnom procesu. Ubrzo nakon što je fotografiju doveo do samoukinuća (rad Krepaj fotografijo, 1973., ispisan je flomasterom na foto-papiru bez upotrebe foto-kamere ili kemikalija), Jerman je, zajedno s grupom umjetnika s kojima je bio povezan idejama o životu i umjetnosti, započeo zajedničku izlagačku aktivnost koju su oni sami imenovali izložbe-akcije. U grupi su, uz Jermana bili Boris Demur, Vlado Martek, Mladen Stilinović, Sven Stilinović i Fedor Vučemilović. Već je na prvoj izložbi-akciji (kupalište na Savi u Zagrebu, 11.5.1975.) Jerman koristio foto-papir kao ključni materijal performativne akcije: ležao je na suncu na velikom foto-papiru i tako ostavio prirodni otisak vlastitog tijela. U kasnijim akcijama koristio je tekst i gestu u izvedbi procesualnog rada u fotografskom mediju, ispisujući izjave koje naziva intimne parole (I love you; Intiman zapis; Ostavljam trag), datum nastanka rada (5.9.1975.) ili bilježeći sam proces (Elementarna fotografija), u potpunosti negirajući ili zaobilazeći tradicionalni medij.
Natpis Ovo nije moj svijet Jerman naziva intimnom parolom, no jasno je da jedna jednostavna izreka, uvećana u format nalik na onaj prisutan na političko-aktivističkim parolama koje su tada bile uobičajena urbana ikonografija, i njezinim izlaganjem na istaknutom mjestu, poprima novu političku dimenziju. Nakon izložbe, rola foto-papira s ispisanim tekstom stajala je godinama u Jermanovu ateljeu i tek je rijetko bila pokazivana na izložbama. Međutim, ovaj rad bio je jedan od njegovih najpopularnijih radova, zahvaljujući razglednici u izdanju Galerije Srećna nova umetnost, izdanoj u Beogradu 1979 godine. Prema jednom svjedočenju, česti kupci razglednice bili su vojnici JNA koji su je slali svojim prijateljima diljem Jugoslavije.
Darko Šimičić
ŽELJKO JERMAN (Zagreb, 1947. – Korčula, 2006.)
Jerman je od kraja šezdesetih godina eksperimentirao u fotografskom mediju i ostvario jedan od ključnih opusa u tom mediju na domaćoj likovnoj sceni. Od 1975. do 1979. intenzivno izlaže na izložbama-akcijama koje organizira s grupom umjetnika. S njima izdaje časopis katalog Maj 75 (izašlo 17 brojeva, 1978. – 1984.). Pisao je teorijske i kritičarske priloge, feljtone i kolumne.
Popis ilustracija i priloga
Jerman, Ž. Ovo nije moj svijet. Fotodokumentacija akcije. Autor fotografije: Fedor Vučemilović
Jerman, Ž. Ovo nije moj svijet. Razglednica, izdanje Galerije Srećna nova umetnost, Beograd, 1979.
Popis literature
Željko Jerman – subjektivne i elementarne fotografije, foto i fotogramske slike. Moderna galerija, Zagreb, 1996.