K9 Compassion
Zlatko Kopljar
2004.
U seriji fotografskih performansa K9, koja je započela 2003. godine u New Yorku za vrijeme rezidencijalnog programa na poziv Franklin Furnace Archive-a, Kopljar izvodi jednostavnu gestu klečanja. Na suptilan i neagresivan način, umjetnik se time izmješta iz karakteristične reakcionarne pozicije, te naglašava čin suosjećanja, referirajući se time istovremeno na ranjivost pojedinca u globalnoj mreži kapitala. Godine 2005. Kopljar izvodi performans i ispred Capitola u Washingtonu, Houses of Parliament u Londonu, Europskog Parlamenta u Bruxellesu, Dume u Moskvi i Kineskog Parlamenta u Pekingu. K9 Compassion možemo promatrati kao kritiku hegemonije i izostanka suosjećanja, kojim Kopljar “afirmira vjeru u mogućnost drugačijeg svijeta”, kako piše Tihomir Milovac. Zauzimajući poziciju umjetnika s periferije, umjetnik naglašava vlastitu ranjivost u odnosu na simboličke, ali i stvarne izvore globalne moći. Stavljajući u odnos vlastito tijelo i impozantnu arhitekturu institucija, on promatra odnos dvosmjerno, osvještavajući utjecaj institucije na njega i obrnuto. Ovim činom Kopljar priziva ideje ravnopravnosti, slobode i pravednosti, izostalih u globalnoj raspodjeli moći.
Commpassion at home domaća je verzija ovog ciklusa. 2010. godine umjetnik kleči na Mirogoju ispred groba Franje Tuđmana. Vladavina prvog hrvatskog predsjednika, u najmanju ruku, bila je obilježena kontradikcijama poput agresije na Bosnu i sustavnog ekonomskog kriminala za vrijeme tranzicije. Zauzimajući istu gestu pred njegovim grobom i pred globalnim institucijama moći, Kopljar propituje nacionalnu poziciju u odnosu na globalne trendove i probleme, time testirajući simboličku moć preminuloga. Realizaciju projekta K9 Compassion produkcijski je podržao Muzej suvremene umjetnosti u Zagrebu.
Josipa Bubaš
Zlatko Kopljar rođen je u Zenici. Sudjelovao je na brojnim skupnim i samostalnim izložbama u Hrvatskoj i inozemstvu. Izlaže od 1990. godine. Među ostalim, izlagao je na bijenalu Săo Paulo Art, u riječkom Muzeju moderne i suvremene umjetnosti, u zagrebačkom Muzeju suvremene umjetnosti dva puta, u New Yorku, u Pragu u Galeriji Manes te u Novom Sadu u Muzeju suvremene umjetnosti. Djela mu čuvaju razni muzeji, pa ga u zbirkama imaju Muzeji suvremene umjetnosti u Zagrebu i Rijeci, te brojne privatne osobe. U New Yorku, gdje je izlagao, je 2002. godine osvojio nagradu Franklin Furnace Grant for Performance. 2019. godine imao je veliku retrospektivnu izložbu u MSU u Zagrebu.
Popis literature:
K9 Compassion +. (2005). Zlatko Kopljar. https://zlatkokopljar.com/portfolio/k9-compassion/
Festival prvih. (2007). K9 Compassion +. http://www.studio-artless.hr/fp_old/detalji2007/k9.htm
Popis priloga:
Fotografije preuzete s:
K9 Compassion +. (2005). Zlatko Kopljar. https://zlatkokopljar.com/portfolio/k9-compassion/
K9 Compassion At Home. (2010). Zlatko Kopljar. https://zlatkokopljar.com/portfolio/k9-compassion-at-home/