Udruga Domino provodila je od prvog dana početka predizborne kampanje za parlamentarne izbore 2024. godine upitnik koji ispituje stavove i politike stranaka koje su prema posljednjoj predizbornoj anketi IPSOS Pulsa prelazile prag u izbornim jedinicama i prema anketi imale bi zastupnike u Hrvatskom Saboru i mogućnost sastavljanja Vlade Republike Hrvatske. Konkretno, poslali smo upitnik sa sljedećim pitanjima strankama: HDZ, SDP, Domovinski Pokret, MOST i MOŽEMO. Na upitnik su odgovorile dvije političke stranke čije odgovore uz analizu prilažemo u cijelosti, dok preostale tri stranke nisu odgovorile na upit.
- Postoji li u predizbornom programu vaše stranke politika koja obuhvaća sve mjere vezane uz ženska prava ili su te mjere dio ostalih politika? Ukoliko su mjere vezane uz ženska prava dio ostalih politika, zašto se se odlučili na takvu programsku politiku?
- Molimo vas izdvojite pet po vama najvažnijih mjera unutar politike vezane uz ženska prava i pripadajuće zakonske prijedloge koje nudite biračima i biračicama.
- Na skali od 1 do 10 (pri čemu je 1 najmanje bitna, a 10 najbitnija) ocijenite važnost politika vezanih uz žene. Molimo kratko obrazložite odgovor.
- Kako procjenjujete položaj žena u Hrvatskoj?
- Biste li podržali prijedlog za ukidanje već stečenih ženskih prava (npr. pravo na izbor)?
Projekt financira PROTEUS projekt Transatlantic Foundation-a koji sufinancira Europska unija.
Izraženi stavovi i mišljenja isključivo su stavovi autora i ne odražavaju nužno stavove Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu. Europska unija i tijelo koje dodjeljuje potporu ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
SOCIJALDEMOKRATSKA PARTIJA HRVATSKE
1. Postoji li u predizbornom programu vaše stranke politika koja obuhvaća sve mjere vezane uz ženska prava ili su te mjere dio ostalih politika? Ukoliko su mjere vezane uz ženska prava dio ostalih politika, zašto se se odlučili na takvu programsku politiku?
Ženska prava se spominju na više mjesta u programu. Primjerice, kod politika u svijetu rada vezano uz ravnopravnost žena kod zapošljavnaja, napradovanja i jednake plaće, zatim kod politika aktivacija žena u svijetu rada unutar politike dječjeg doplatka za sve i vrtića za sve, jačanja uloga žena u ruralnim područjima u politikama kvalitetnijeg života poljoprivrednika, te proširenja prava na prekid trundoće i reproduktivnog zdravlja kod politike zdrastva dostupnog svima.
Na ovaj se način politike i mjere za zaštitu i jačanje ženskih prava prezentiraju prema tematskim područjima, a mjere za zaštitu ženskih prava se adekvatno integriraju u opće politike stranke što može potaknuti veću podršku i učinkovitiju zaštitu prava. Njihovo uključivanje u tematske politike može potaknuti širu podršku i angažman različitih skupina unutar društva.
2. Molimo vas izdvojite pet po vama najvažnijih mjera unutar politike vezane uz ženska prava i pripadajuće zakonske prijedloge koje nudite biračima i biračicama.
- Proširit ćemo prava na medicinski potpomognutu oplodnju te ćemo sačuvati i ojačati pravo žena na prekid neželjene trudnoće.
- Stvorit ćemo sustav rada i radnog prava koji smanjuje društvene nejednakosti, osigurava stabilnost i predvidljivost na tržištu rada, te rješava probleme rodne diskriminacije, posebno izražene u zapošljavanju i napredovanju žena.
- Potrebno je ograničiti uporabu ugovora o radu na određeno vrijeme, koji posebno negativno utječu na žene, osiguravajući pritom pravo na otpremninu.
- Osigurat ćemo i uključivanje žena na tržište rada, osobito onih žena koje su duže vrijeme bile nezaposlene i izvan tržišta rada – potičući samozapošljavanje kroz projekte financirane iz EU projekata.
- Ubrzanje razvoja lokalnih zajednica bit će ostvareno kroz podršku inicijativama poput „pametnih sela“, s naglaskom na jačanju uloge žena i skrbi za ranjive skupine.
Dodatno, dio SDP-ove misije i stalnog rada je borba za prava žena da žive život bez nasilja, slobodno i neopterećeno, borba za punu implementaciju Istanbulske konvencije i borba protiv femicida. U te svrhe smo uputili niz zakonskih prijedloga, a posebno su značajni napori našeg zastupnika u Europskom parlamentu Predraga Freda Matića čiju je rezoluciju “Seksualno i reproduktivno zdravlje u Europskoj uniji u kontekstu zdravlja žena” usvojio Europski parlament.
3. Na skali od 1 do 10 (pri čemu je 1 najmanje bitna, a 10 najbitnija) ocijenite važnost politika vezanih uz žene. Molimo kratko obrazložite odgovor.
10
Ono što ćemo učiniti je da spriječimo da drugotnost žena u ovom društvu postane još više izražena. Dapače, mi želimo ostvariti ravnopravnost žena u našem društvu u svim područjima. Jer u ovom društvu postoje jednaki i jednakiji. Nažalost, žrtve koje nemaju političku pozadinu, žrtve koje su žene, su u daleko gorem položaju nego li je to nasilnik pred našim institucijama i to moramo mijenjati.
Posebno su na udaru reproduktivna prava žena, a posebno pravo na pobačaj koje se ograničava. Ustrajno ćemo braniti pravo na pobačaj.
4. Kako procjenjujete položaj žena u Hrvatskoj?
Ekonomska nesigurnost žena, svakodnevno nasilje nad ženama, femicid, razni molitelji, klečavci, pritisci ispred bolnica u kojima žene žele ostvariti pravo na pobačaj, stalni skandali koji se, nažalost, tiču osobnih teških sudbina pojedinih žena, nedovoljno razumjevanje i potpora rada organizacijama civilnog društva koje se bave zaštitom ženskih prava su stalni razlozi koji nam govore da ova pitanja moraju biti u vrhu prioriteta.
5. Biste li podržali prijedlog za ukidanje već stečenih ženskih prava (npr. pravo na izbor)
Apsolutno smo protiv ukidanja već stečenih ženskih prava. Naprotiv, treba ih štititi i dalje širiti.
Odgovori Socijaldemokratske Partije Hrvatske o brizi za žene i politikama vezanim uz žene pokazuju njihovu svijest o važnosti i potrebama za ženskim pravima u različitim područjima života.
Politička stranka uključuje ženska prava u različite dijelove svog programa. Mjere koje se odnose na ženska prava integrirane su u šire politike, kao što su ravnopravnost u zapošljavanju, pravo na prekid trudnoće i reproduktivno zdravlje, podrška ženama u ruralnim područjima i jačanje radnih prava. Ovaj pristup omogućuje širu podršku i angažman različitih društvenih skupina, te efikasniju zaštitu ženskih prava kroz integraciju u opće politike stranke.
Stranka je istaknula pet najvažnijih mjera unutar politika vezanih uz ženska prava: proširenje prava na medicinski potpomognutu oplodnju i očuvanje prava na prekid neželjene trudnoće.
stvaranje sustava rada i radnog prava koji smanjuje društvene nejednakosti i rješava probleme rodne diskriminacije, ograničenje uporabe ugovora o radu na određeno vrijeme, što posebno negativno utječe na žene, uključivanje žena na tržište rada, posebno onih koje su duže vrijeme bile nezaposlene, kroz projekte financirane iz EU fondova te podršku inicijativama za razvoj lokalnih zajednica, s naglaskom na jačanje uloge žena i skrbi za ranjive skupine. Stranka ocjenjuje važnost politika vezanih uz žene s ocjenom 10. Njihovo obrazloženje naglašava potrebu za postizanjem potpune ravnopravnosti žena u društvu i zaštitu njihovih prava od društvenih nepravdi, s posebnim naglaskom na reproduktivna prava. Posebno se ističe borba protiv drugotnosti žena u društvu, osiguravanje jednakih prilika i zaštita stečenih prava.
Dodatno, stranka se zalaže za borbu protiv nasilja nad ženama i implementaciju Istanbulske konvencije, kao i za proširenje prava na pobačaj. Integracija ženskih prava u šire političke programe može potaknuti veću podršku i učinkovitost u njihovoj implementaciji. Ovaj pristup omogućuje da se pitanja ženskih prava promatraju kao integralni dio društvenog napretka, a ne kao izolirana tema.
MOŽEMO
1. Postoji li u predizbornom programu vaše stranke politika koja obuhvaća sve mjere
vezane uz ženska prava ili su te mjere dio ostalih politika? Ukoliko su mjere vezane uz
ženska prava dio ostalih politika, zašto se se odlučili na takvu programsku politiku?
Predizborni program Možemo! za parlamentarne izbore ima zaseban dio programa o rodnoj
ravnopravnosti koji obuhvaća tri segmenta mjera primarno, ali ne isključivo usmjerenih na
žene:
1. Zdravstvena zaštita žena, transrodnih i interspolnih osoba
2. Borba protiv nasilja nad ženama / femicid / rodno uvjetovano nasilje
3. Nejednakost žena i muškaraca na tržištu rada
Ujedno program ima i zaseban dio o pravima LGBTQIA+ osoba.
Međutim, prava žena su horizontalna vrijednost našeg programa te je ta vrijednost provučena
kroz pristup i prijedloge u drugim područjima. To uključuje područja poput rada i sindikalnog
pregovoranja, mirovinske politike i politike skrbi koje su izravno vezane uz materijalnu
neravnopravnost žena u našem društvu, ali i često zanemarivana područja poput sporta u
kojem značajan fokus stavljamo na rekreaciju i uključivanje žena i ostalih u sportu
marginaliziranih skupina, prometa u kojem fokus stavljamo na javni prijevoz kojeg češće
koriste žene u odnosu na privatni prijevoz kojeg nesrazmjerno češće koriste muškarci ili
vanjske politike koja dijelom polazi od feminističkih vrijednosti.
2. Molimo vas izdvojite pet po vama najvažnijih mjera unutar politike vezane uz ženska
prava i pripadajuće zakonske prijedloge koje nudite biračima i biračicama.
1. U jedinoj kliničkoj bolnici u vlasništvu Grada Zagreba, Svetom Duhu, uz ogromne otpore
smo osigurali dostupan pobačaj. Tako ćemo na nacionalnoj razini osigurat dostupan, siguran i besplatan pobačaj, a pravo žena na besplatan i dostupan pobačaj stavit ćemo referendumom u Ustav.
2. Žrtvama nasilja ćemo osigurati zaštitu te različite oblike podrške kao što su psihosocijalna,
zdravstvena, pravna, financijska, stambena i drugi oblici pomoći, nužni kako bi se žrtve
osnažile i oporavile od rodno uvjetovanog nasilja. Uspostavit ćemo adekvatan broj skloništa
te kriznih centara i telefonskih linija za pomoć žrtvama rodno uvjetovanog nasilja u skladu s
Konvencijom Vijeća Europe (tzv. Istanbulska konvencija) te preporukama GREVIO odbora i
osigurati dugoročno financiranje nezavisne podrške ženama žrtvama nasilja kroz aktivnosti
specijaliziranih ustanova te udruga i organizacija civilnog društva.
3. Kroz socijalno partnerstvo definirat ćemo mehanizme praćenja rodnog jaza u plaćama,
uključiti u proces praćenja sindikate i radnička vijeća te uvrstiti mjere za smanjivanje rodnog
jaza u plaćama u procese kolektivnog pregovaranja. Poticat ćemo veće plaće za zanimanja u
kojima većinom rade žene, rodne kvote u napredovanju zaposlenika i intenzivnije korištenje
mjera aktivne politike zapošljavanja žena, primjerice kroz programe stručne izobrazbe.
4. Nevidljiv i neplaćen rad žena osnova je društvene reprodukcije. Taj rad iziskuje snažne
društvene institucije skrbi i ravnopravno sudjelovanje muškaraca kako teret rada skrbi ne bi
padao na žene. Proširit ćemo dostupnu skrb za djecu, ali i za druge osobe unutar obitelji
kojima je skrb potrebna – od univerzalne dostupnosti predškolskog odgoja i obrazovanja za
svu djecu diljem Hrvatske (što je u ovom času teži zadatak od besplatnih vrtića, jer u mnogim
sredinama vrtića naprosto nema) do osiguravanja podrške u zajednici za djecu s teškoćama u
razvoju, osobe s invaliditetom i osobe starije životne dobi. Kroz javne kampanje i
senzibilizaciju obitelji i poslodavaca o važnosti uključivanja očeva u aktivan odgoj djeteta
poticat ćemo očeve na korištenje roditeljskog dopusta.
5. Evaluirat ćemo provedbu međupredmetnog kurikuluma zdravlja i kurikuluma osobnog i
socijalnog razvoja te jačanje njihove provedbe u školama. Između ostaloga, želimo snažnije
promicati sadržaje vezane uz seksualna i reproduktivna prava i zdravlje.
3. Na skali od 1 do 10 (pri čemu je 1 najmanje bitna, a 10 najbitnija) ocijenite važnost
politika vezanih uz žene. Molimo kratko obrazložite odgovor.
10.
Iako žene čine većinu u našem društvu, izborno vrijeme daje uvid u stvarno vrednovanje
značaja i ravnopravnosti žena u društvu. HDZ nema niti jednu nositeljicu izborne liste, svega
dvije su na trećem mjestu, a ni u jednoj od 10 teritorijalnih izbornih jedinica izborne liste ne
ispunjavaju rodnu kvotu. Nažalost u najvećim strankama oporbe situacija nije znatno bolja.
Institucionalna politika iz strukturnih razloga isključuje žene, žene manje sudjeluju u takvoj
institucionalnoj politici i institucionalnu politiku nije moguće mijenjati bez davanja prioriteta
područjima u kojima žene nose naše društvo. To iziskuje ne da žene uhvate korak s
institucijama, nego da institucije uhvate korak sa ženama.
Sedam od naših 10 izbornih lista za teritorijalne jedinice nose žene (kao i onu u 11. izbornoj
jedinici) i liste su ustrojene po zip modelu. U temelju naših politika su radnička prava, prava
žena, borba protiv diskriminacije, zaštita javnih dobra i ekološka pravda. Žene vidimo kao
nositeljice temeljite promjene naše politike i našeg društva. One su te koje će HDZ skinuti s
vlasti.
4. Kako procjenjujete položaj žena u Hrvatskoj?
Nedostojanstven, nepravedan i težak. Femicid, rodno uvjetovano nasilje, mizoginija,
seksizam, nedostatak institucionalne skrbi, rodni jaz u sferi rada, nesrazmjerno siromaštvo u
mirovini bitno obilježavaju položaj i svakodnevicu žena u našem društvu. Potencijali žena
time su fundamentalno okljaštreni, a fundamentalno je okljaštreno i naše društvo.
5. Biste li podržali prijedlog za ukidanje već stečenih ženskih prava (npr. pravo na
izbor)
NE!
Program stranke “Možemo!” za parlamentarne izbore uključuje zaseban dio posvećen rodnoj ravnopravnosti koji obuhvaća tri glavna segmenta mjera:zdravstvena zaštita žena, transrodnih i interspolnih osoba, borba protiv nasilja nad ženama, uključujući femicid i rodno uvjetovano nasilje, nejednakost žena i muškaraca na tržištu rada.
Također, program sadrži zaseban dio o pravima LGBTQIA+ osoba. Prava žena su horizontalna vrijednost programa te su uključena i u druge sektore kao što su rad i sindikalno pregovaranje, mirovinska politika, politika skrbi, sport, promet i vanjska politika, gdje se stavlja poseban fokus na feminističke vrijednosti.
Ovakav pristup omogućava integraciju ženskih prava u sve aspekte društvenog života, čime se osigurava šira podrška i veća učinkovitost u zaštiti i promociji ženskih prava.
Stranka “Možemo!” ocjenjuje važnost politika vezanih uz žene s ocjenom 10. Obrazlažu da žene čine većinu u društvu, no izborne liste drugih stranaka često ne ispunjavaju rodne kvote. Institucionalna politika isključuje žene iz strukturnih razloga, a stranka smatra da je potrebno dati prioritet područjima gdje žene nose društvo. Sedam od deset izbornih lista “Možemo!” nose žene, što pokazuje njihovu posvećenost ravnopravnosti i promjeni političkog sustava.
Stranka procjenjuje položaj žena kao nedostojanstven, nepravedan i težak.
Ključni problemi uključuju femicid, rodno uvjetovano nasilje, mizoginiju, seksizam, nedostatak institucionalne skrbi, rodni jaz u sferi rada te nesrazmjerno siromaštvo žena u mirovini. Smatraju da su potencijali žena fundamentalno okljaštreni, što negativno utječe na cjelokupno društvo.Stranka “Možemo!” je apsolutno protiv ukidanja već stečenih ženskih prava. Zalažu se za zaštitu i daljnje širenje tih prava, uključujući pravo na izbor (pobačaj). Stranka “Možemo!” pokazuje visoku razinu posvećenosti zaštiti i promociji ženskih prava kroz sveobuhvatan i integriran pristup u svom programu. Njihov fokus na rodnu ravnopravnost i borbu protiv rodne diskriminacije teže postizanju pravednijeg i ravnopravnijeg društva. Ključne mjere i zakonski prijedlozi usmjereni su na zaštitu reproduktivnih prava, borbu protiv nasilja nad ženama, smanjenje rodnog jaza u plaćama, prepoznavanje neplaćenog rada žena te promociju seksualnih i reproduktivnih prava u obrazovnom sustavu.
STRANKE KOJE NISU ODGOVORILE NA UPITNIK:
(analiza programa)
DOMOVINSKI POKRET
Politički program Domovinskog pokreta predstavlja nekoliko perspektiva i mjera vezanih za prava žena, rodnu ravnopravnost i povezane politike.
Deratifikacija Istanbulske konvencije:
Domovinski pokret zalaže se za hitnu deratifikaciju Istanbulske konvencije. Tvrde da konvencija nije smanjila broj fizičkih napada na žene niti femicida, te dovode u pitanje legitimitet procesa ratifikacije, sugerirajući da je hrvatski narod u početku bio protiv nje.
Stranka je kritična prema onome što opisuje kao “rodna ideologija” koja infiltrira društvo, uključujući djecu. Predlažu mjere za eliminaciju bilo kakvog oblika rodne ideologije iz ranog obrazovanja i javnih institucija.
Podrška ženama i majkama:
Program naglašava povećanje podrške trudnicama i mladim majkama. To uključuje proširenje kapaciteta za njihov smještaj i pojednostavljenje procesa posvajanja. Također se zalažu za promicanje udomiteljstva, ali strogo se protive posvajanju od strane homoseksualnih parova
Rodno specifični prostori:
Program se fokusira na održavanje odvojenih prostora za muškarce i žene, kao što su svlačionice u školama, sportskim objektima i javnim zgradama, kako bi se poštivala privatnost i dostojanstvo. Ova politika uključuje i osiguranje da se takva odvajanja održavaju i u zatvorima
Socijalna i financijska podrška:
Program naglašava važnost obiteljske podrške u emocionalnom i financijskom smislu. Sugeriše da blizina obitelji pruža značajnu pomoć, posebno u upravljanju obavezama i svakodnevnim zadacima.
Obrazovanje i skrb za djecu:
Domovinski pokret predlaže reforme u obrazovnom sustavu, uključujući produženje predškolskog obrazovanja do šeste godine, nakon čega bi započelo formalno školovanje. Cilj im je osigurati da su vrtići ideološki neutralni, bez promicanja globalističkih ideja ili sadržaja koji nisu odobreni od strane roditelja.
U sažetku, program Domovinskog pokreta odražava konzervativni stav prema rodnim pitanjima, naglašavajući tradicionalne obiteljske vrijednosti, protiveći se rodnoj ideologiji i zalažući se za deratifikaciju Istanbulske konvencije. Njihove politike sugeriraju preferenciju za jasne rodne razlike u javnim prostorima i fokus na podršku tradicionalnim obiteljskim strukturama i ulogama.
HRVATSKA DEMOKRATSKA ZAJEDNICA
Mjere vezane uz ženska prava nalaze se unutar šireg konteksta drugih politika, posebno unutar borbe protiv nasilja nad ženama, nasilja u obitelji, te unaprjeđenja ravnopravnosti spolova. Ova integracija omogućava sveobuhvatan pristup koji osigurava da se ženska prava promiču i štite u svim aspektima društva, a ne izolirano.
Borba protiv nasilja nad ženama: Uvođenje kaznenog djela femicida i osvetničke pornografije, te propisivanje rodno utemeljenog nasilja nad ženama kao otegotne okolnosti pri počinjenju djela.
Podrška žrtvama nasilja: Uspostava Nacionalnog pozivnog centra koji radi 24 sata dnevno, uključujući vikende i praznike, te osnivanje novih skloništa za žrtve nasilja.
Financijska podrška žrtvama nasilja: Uvođenje Alimentacijskog fonda iz kojeg će država isplaćivati alimentacije za djecu čiji roditelji ne izvršavaju svoju obvezu.
Veća zastupljenost žena u nadzornim i upravnim odborima: Izmjena Zakona o trgovačkim društvima kako bi se osigurala veća zastupljenost žena u nadzornim i upravnim odborima
Edukacija i podrška pravosudnim tijelima: Edukacija pravosudnih dužnosnika i službenika o pravima žrtava nasilja te širenje sustava podrške žrtvama i svjedocima na sudovima
Na temelju navedenih predizbornih mjera političke stranke koja je već dva mandata na vlasti, može se izvesti nekoliko zaključaka o njihovoj politici prema ženama. Evo ključnih točaka:
Sveobuhvatan pristup: Stranka očito teži integriranom pristupu u promicanju ženskih prava, fokusirajući se na uključivanje mjera za zaštitu žena unutar šireg konteksta borbe protiv nasilja i ravnopravnosti spolova. To sugerira da smatraju važnim adresirati probleme na način koji obuhvaća sve aspekte društva.
Borba protiv nasilja nad ženama: Uvođenje specifičnih kaznenih djela poput femicida i osvetničke pornografije, te tretiranje rodno utemeljenog nasilja kao otegotne okolnosti, ukazuje na ozbiljan pristup prema kriminalizaciji nasilja nad ženama i potrebi za pravnom zaštitom. Ove mjere reflektiraju odlučnost da se stvore jasni pravni okviri za suzbijanje i kažnjavanje takvih djela.
Podrška žrtvama nasilja: Uspostava Nacionalnog pozivnog centra koji radi 24 sata dnevno te osnivanje novih skloništa pokazuje posvećenost pružanju konkretne pomoći i podrške žrtvama nasilja. Ove mjere ukazuju na želju za osiguranjem dostupnosti hitnih i stalnih resursa za žene koje su pretrpjele nasilje.
Financijska podrška: Uvođenje Alimentacijskog fonda predstavlja konkretan korak u zaštiti djece čiji roditelji ne izvršavaju svoje obveze, što može imati značajan utjecaj na žene koje su često primarni skrbnici djece. Ova mjera također ukazuje na razumijevanje ekonomske dimenzije problema koji utječe na žene.
Veća zastupljenost žena u nadzornim i upravnim odborima: Izmjena Zakona o trgovačkim društvima radi povećanja zastupljenosti žena na ključnim pozicijama u poslovnom sektoru pokazuje nastojanje za postizanje ravnoteže spolova i pružanje žena većim prilikama za liderstvo i odlučivanje u poslovnom svijetu.
Edukacija i podrška pravosudnim tijelima: Edukacija pravosudnih dužnosnika o pravima žrtava nasilja i širenje sustava podrške na sudovima odražava napor za unapređenje pravnog sustava i osiguranje da se žrtve nasilja adekvatno tretiraju i podržavaju kroz pravosudni proces.
Sve ove mjere ukazuju na to da stranka ozbiljno pristupa pitanjima rodne ravnoteže i zaštite ženskih prava. Oni pokrivaju pravne, socijalne i ekonomske aspekte, pokazujući da politika stranke teži stvaranju sustava koji ne samo da reagira na trenutne potrebe, već i aktivno radi na prevenciji i dugoročnom unapređenju statusa žena u društvu.
DODATAK: Hrvatska Demokratska Zajednica platila je kaznu za nedovoljan broj žena na listama. Plaćanje kazne za nedovoljan broj žena na izbornim listama može sugerirati da postoji nesklad između javnih izjava stranke o ravnoteži spolova i stvarnih politika ili praksi. Dok stranka možda javno ističe važnost rodne ravnoteže i zaštite ženskih prava, konkretne akcije (ili njihov nedostatak) u vezi s predstavljanjem žena na izbornim listama ukazuju na mogućnost da se primjena tih načela u praksi još uvijek razvija ili nije u potpunosti integrirana.
MOST NEZAVISNIH LISTA
U programu političke stranke Most nema posebne politike koja obuhvaća sve mjere vezane uz ženska prava. Mjere koje se odnose na žene su dio šire demografske, socijalne i ekonomske politike.
Program političke stranke Most po pitanju ženskih politika i prava žena sadrži nekoliko ključnih mjera i prijedloga:
Predlaže se standard prema kojem tijekom prve godine života djeteta sve majke (zaposlene ili nezaposlene) imaju minimalnu naknadu u visini 125% proračunske osnovice, što iznosi 5.518,00 kuna. Time se povećava postojeća naknada i omogućava roditeljima da ostanu s djetetom tijekom prve godine života. Roditelji s većim plaćama od navedene primali bi punu naknadu jednaku njihovoj plaći tijekom cijele prve godine djetetovog života.
Roditelji s troje i više djece, kao i blizance, imali bi mogućnost roditeljskog dopusta u trajanju od tri godine, uz mogućnost povratka na posao nakon prve godine uz mjesečnu naknadu od 70% proračunske osnovice. Uvođenje mogućnosti da bake i djedovi koriste roditeljski dopust umjesto roditelja, uz naknadu od 70% proračunske osnovice.
Zakonski prijedlozi omogućuju majkama da se uz roditeljstvo profesionalno ostvaruju. Time se olakšava zadržavanje njihovog mjesta na tržištu rada i pravilnije raspoređuje teret brige o djeci na druge članove obitelji, što doprinosi boljem položaju žena na tržištu rada i ostvarivanju ustavne kategorije ravnopravnosti spolova.
Time se smanjuju prekidi u radnom odnosu, povećava broj godina radnog staža za žene, što će u budućnosti smanjiti razlike u mirovinama i sniziti rizik od siromaštva u starijoj dobi.
Predlaže se uvođenje fiksnih iznosa doplatka za svu djecu, što bi najviše koristilo roditeljima s ispodprosječnim plaćama te dvoje ili više uzdržavane djece. Doplatak za prvo dijete iznosio bi 80 eura mjesečno, za drugo 106 eura, za treće 145 eura, za četvrto 200 eura, a za peto i svako sljedeće 270 eura.
Promjene propisa vezanih uz porez na dohodak i doplatak za djecu su ključne za poticanje demografske politike i brige za zaposlene roditelje, osiguravajući njihovu aktivnu prisutnost na tržištu rada ne samo tijekom rodiljnog i roditeljskog dopusta već i kroz sustavne zakonske prijedloge.
Ove mjere i prijedlozi pokazuju usmjerenost stranke Most na poboljšanje položaja žena kroz prilagodbu rodiljnih i roditeljskih naknada, poticanje ravnopravnosti spolova na tržištu rada te pružanje financijske potpore obiteljima kroz doplatke i porezne olakšice.
Iako program sadrži značajne mjere koje mogu poboljšati položaj žena, cjelokupan program nije u potpunosti usmjeren na ženska prava kao posebnu cjelinu. Mjere su uglavnom integrirane u šire demografske i socijalne politike. Za bolji učinak na položaj žena, bilo bi korisno razviti specifičnu, integriranu politiku koja bi obuhvatila sva ključna pitanja vezana uz ženska prava i ravnopravnost spolova.
DODATAK: Stranka MOST i predstavnici i predstavnice te stranke su tijekom predizborne kampanje iskazivali različite pojedinačne stavove o pravu na izbor i dostupnosti pobačaja.