Projekt Pravo žena na život bez nasilja serijom akcija upućuje na sve više prisutan problem hrvatskog društva. Porazne statistike pokazuju kako unatoč tome što su prava i slobode ženama uvjetovane zakonom i Ustavom one se kontinuirano krše čime se žene sustavno ugrožava. Primarni cilj projekta je osigurati uključivu i otvorenu raspravu koja će obuhvatiti širok spektar problema s kojima su danas suočene žene kao žrtve obiteljskog i drugih vrsta nasilja, govora mržnje i raznih oblika diskriminacije. Informiranjem i senzibilizacijom građanki i građana Domino zagovara nužnost zakonskih promjena i izrade plana za zaštitu žena od obiteljskog i svakog drugog nasilja.
Projekt na neposredan i aktivan način poziva na djelovanje odgovornih građana i građanki i osudu svih oblika nasilja, ograničavanja sloboda i prava te svjesnog i namjernog ugrožavanja žena. Tijekom posljednjih šest mjeseci kontinuirani dio projekta je skupna intervencija u javnom prostoru umjetnice Arijane Lekić Fridrih – Tiha misa. Tiha misa umjetnička je reakcija na muškarce koji u navodnoj molitvi kleče svake prve subote u mjesecu u desetak gradova diljem Hrvatske. Navedeni skupovi kroz simboliku molitve krunice potenciraju dodatnu neravnopravnost žena, ograničavajući njihovo slobodno kretanje i zazivajući smanjenje njihovih Ustavom zagarantiranih građanskih prava. Paralelnim i redovitim održavanjem Tihe mise Arijane Lekić-Fridrih ukazuje na sustavno odašiljanje poruka mržnje skupine muškaraca prema ženama, kao i činjenice da se žene ponovno moraju boriti za odavno stečena prava u uvjetima potencirane nestabilnosti i nesigurnosti.
Tiha misa je ove godine održana u Zagrebu, Splitu, Trogiru, Osijeku, Rijeci i Šibeniku, a Tihu misu do sada su podržali kako građani i građanke tako i druge udruge civilnog društva.
Kako je ova godina obilježena izborima na lokalnoj, nacionalnoj i europskoj razini dio projekta bile su javne tribine u Zagrebu, Splitu i Rijeci s političkim strankama i kandidatima s ciljem zagovaranje unošenja mjera za sprečavanje obiteljskog nasilja i zakonsko definiranje femicida u programe političkih stranaka. Osim toga proveden je upitnik za političke stranke i izborne kandidate o planovima za prevenciju nasilja i povećanje potpore žrtvama nasilja. Analiza upitnika i političkih programa stranaka omogućila je uvid u problematične točke koje je potrebno adresirati u budućim političkim mandatima. Nastavno je analiziran i postojeći zakon o rodno uvjetovanom nasilju koji slijedi preporuka za stvaranje Nove nacionalne politike o nasilju i zaštiti od rodno uvjetovanog nasilja. Pripremljena je i publikacija o dostupnim resursima i mjestima za pomoć žrtvama nasilja te toolkit za prijavu nasilja.
Pod oznakom #ženeodlučuju kreirana je video kampanja u sklopu projekta kojom je otvorena tema eksponencijalnog rasta obiteljskog i drugih oblika nasilja nad ženama. Govornice u video kampanji ukazale su na porast broja femicida, kao i na slučajeve zlostavljanja i svih vrsta uznemiravanja i diskriminacije na spolnoj i rodnoj osnovi. Videi su diseminirani putem društvenih mreža i YouTube kanala udruge Domino. Video kampanja #ženeodlučuju nastala je u suradnji s Arijanom Lekić-Fridrih, Severinom, Jasenkom Grujić, Doroteom Šušak, Dunjom Bonacci Skenderović, Ivanom Zidarevićem, Zvonimirom Dobrovićem, Fredom Matićem, Josipom Bubaš, Karlom Jelić i Dorom Čaldarović, Natašom Rajković, Nikom Havrle, Nikolinom Butorac, Tanjom Lacko i Željkom Jelavić.
S istim hashtagom organizirana je i serija edukacija u suradnji s udrugama civilnog društva u čitavoj Hrvatskoj kojima su jačani kapaciteti društvenog djelovanja žena te kojima se apeliralo na dekonstruiranju patrijarhalnih narativa (posebno u manjim mjestima) osvještavanjem nezamjenjivog ženskog djelovanja za uspješno održavanje zajednice.
Središnji dio projekta je Europska feministička konferencija koja se održala krajem 2023. godine, a nastavlja se i 2024. godine. Međunarodna konferencija i popratni umjetnički i aktivistički program u organizaciji udruge Domino 1. i 2. prosinca u Zagrebu okupili su više od 30 političarki i političara, umjetnica i umjetnika, aktivistkinja i aktivista iz Hrvatske i Europe. Na konferenciji su sudjelovali Jelena Višnjić (SRB), Mirjana Kučer (HR), Sanja Sarnavka (HR), Arijana Lekić – Fridrih (HR), Dorotea Šušak (HR), Aleksandra Berberih Slana (SI), Nataša Mackuljak (AT), Josipa Bubaš (HR), Dr. Ema Kaiser (AT), Keren Levi (NL), Merel Smitt (NL), Mašenjka Bačić (HR), Anne Kühlmeyer (DE), Nada Peratović (HR), Jasenka Grujić (HR), Marko Matijević (HR), Karla Jelić (HR), Franka Perković (HR), Kristina Lelovac (MCD), Milena Zajović (HR), Lana Bobić (HR), Jelena Veljača (HR), Snježana Pavić (HR), Silvija Šeparović (HR), Ivana Dragičević (HR), Tihana Barbarić (HR), Nina Markus (HR) i Lea Oršus (HR). Program je uključio panele o feminističkom aktivizmu, ženskim pravima u obrazovanju te umjetničkom i kulturnom sektoru, reproduktivnim pravima kao i panel o mladima i feminizmu. Dio programa bile su i umjetničke intervencije Arijane Lekić-Fridrih, izložba Lucije Žuti te radionice Anne Kühlmeyer.
Udruga Domino ovim projektom nastoji otvoriti prostor za upoznavanje javnosti s temom koja je krucijalna za stvaranje inkluzivnog, demokratskog i jednakopravnog društva. Promoviranjem suradnje s drugim udrugama civilnog društva kao i aktivistima/cama i osobama iz javnog života stvara se snažna mreža koja donosi aktivan i osviješten otpor prema svim oblicima nasilja.
Projekt financira PROTEUS projekt Transatlantic Foundation-a koji sufinancira Europska unija.
Izraženi stavovi i mišljenja isključivo su stavovi autora i ne odražavaju nužno stavove Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu. Europska unija i tijelo koje dodjeljuje potporu ne mogu se smatrati odgovornima za njih.