Ciklus izložbi Prekasno je za odustajanje predstavlja sustavni pregled feminističkog performansa putem izabranih reprezentativnih radova umjetnica koje su definirale i definiraju performativnu scenu Hrvatske. Naslov ciklusa dijeli ime s tekstom rada Neli Ružić koji je osvijetlio Zagreb, Split i Rijeku te koncizno prenosi poruku o ulozi umjetnosti u suvremenom društvu.
Početna točka za istraživanje i realizaciju ciklusa polazi od knjige Jasmine Tumbas „I am Jugoslovenka: Feminist Performance Politics During & After Yugoslav Socialism“, objavljene 2022. godine u seriji Rethinking Art’s Histories izdavača Manchester University Press. U ovoj opsežnoj studiji autorica donosi pregled ženskog otpora kroz presjek feminizma, socijalizma i nacionalizma u vizualnoj kulturi istočne Europe i jugoslavenskih prostora. Analizira feministički otpor u umjetničkim praksama, počevši od konceptualne umjetnosti, performansa, video radova, filmske i pop muzike, pa sve do lezbijskog aktivizma. Riječ je o nizu performativnih akcija koje predstavljaju radikalno oličenje transnacionalnog i feminističkog naslijeđa. Sukladno tome ciklus obuhvaća radove doajenki hrvatskog performansa, umjetnica srednje generacije, ali i umjetnica mlađe generacije koje svoj performativni rad translatiraju u kontekstu suvremenog društva kapitalocena.
Kako bi se izbjegla tradicionalna linearnost u pristupu dokumentaciji i arhivu, izabrani su radovi za pojedinu izložbu koji se tematski nadovezuju i obuhvaćaju relevantne točke u povijesti hrvatskog performansa. Važno je napomenuti kako izabrani radovi nisu zamišljeni kao determinante čitavih umjetničkih opusa, već otvaraju kontinuirano relevantna pitanja za povijest i sadašnjost feminističkog umjetničkog djelovanja.
Izložbe unutar ciklusa nastoje pružiti pregled performativnih feminističkih praksi te naglasiti njihov transformativan značaj i društveni angažman. Pojedine izložbe obuhvaćaju konceptualne smjernice poput antimode kao momenta otpora, političke i aktivističke uloge performansa te njegovog mjesta unutar zelenih politika kao i suvremenu poziciju performansa u kontekstu postpandemije, rodne nejednakosti, neokonzervativizma i klimatskih politika.