O-kruženje
Božidar Jurjević
1991.-
O-kruženje je serija radova koja prati i bilježi devastaciju Dubrovnika, od ratnih razaranja 1991. godine preko perioda tranzicije koja je Grad pretvorila u scenografiju različitih visokobudžetnih serija i filmova. Ciklus počinje 1991. godine, kada umjetnik, nakon najžešćeg napada na Dubrovnik, posjećuje najstariji dubrovački hotel, Hotel Imperial, kako bi vidio posljedice granatiranja, i uzima ostatke nagorjele posteljine i ručnika koji će, kako piše Božo Majstorović, “postati materijalna i simbolička građa” brojnih Jurjevićevih radova. „Posteljina je izgorjela na način da je u procesu gorenja samo središte ostalo neizgorjelo tvoreći eliptičan oblik s bjelinom oko koje se nalazi smeđi aureol i crni nagoreni obrub. Materijal s takvim izgledom postaje prostor u kojem se odvija kako vlastita sudbina, tako i sudbina okruženja.“ Tijekom poslijeratne privatizacije Hotel Imperial postaje dio lanca hotela Hilton. Umjetnik koristi nagorene materijale koje podsjećaju na američku zastavu te ukazuje na devastaciju koja se događa kao posljedica poslijeratnog koristoljublja i pohlepe. Izvodi performans Imperial-Hilton 2007. u Lazaretima i realizira izložbe, te konačno izrađuje zastavu Imperial-Hilton. Zastava je trebala biti podignuta na Minčeti 2011. godine, u sklopu festivala Perforacije, ali Društvo prijatelja dubrovačke starine je zabranilo performans. Rad O-kruženje je u različitim formama i kontekstima bio realiziran diljem svijeta, od Dubrovnika, Zagreba, Zaragoze, New Yorka i drugdje. U tekstu O atavizmu i aktivizmu u mom umjetničkom radu u časopisu Kazalište 49/50 iz 2012., Jurjević piše kako je “Projekt O-KRUŽENJE je zapravo životni projekt” u kojemu “ready made nagorene posteljine i ručnika postaju temelj i smjer daljnjeg kretanja izražavanjem napora, otpora i boli”.
Josipa Bubaš
Božidar Jurjević rođen je 1963. godine u Dubrovniku. Godine 1988. diplomirao je Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu u klasi prof. Petra Waldegga. Izlagao je na brojnim samostalnim i skupnim izložbama i izveo performanse na brojnim manifestacijama. Božidar Jurjević autor je brojnih performansa, intervencija i akcija izvedenih od početka devedesetih godina, te je jedan je od rijetkih hrvatskih umjetnika kojemu je performans primarni medij izraza. Berislav Valušek u monografiji Božidar Jurjević: Performances, koja obuhvaća autorove radove od 1990. do 2002. tvrdi da se Jurjevićevi radovi bave egzistencijalnim pojmovima i iskustvima izoliranosti, napora i otpora, te boli. Jurjević je pokrenuo i sudjelovao u brojnim aktivističkim akcijama usmjerenim na zaštitu Dubrovnika od poslijeratne devastacije.
Popis literature:
Jurjević, B. (2012). O atavizmu u umjetničkom radu. Kazalište (no. 49/50)
Majstorović, B. (2018). O-kruženje. [Izložba]. Galerija umjetnina Split.
Marjanić, S. (2005). Razgovor s Božidarom Jurjevićem. Zarez (no. 148). Preuzeto s: http://www.zarez.hr/clanci/razgovor-s-bozidarom-jurjevicem
Privatni razgovor s umjetnikom.
Popis priloga:
“Zastave“, 2011. iz serije “O-KRUŽENJE“, Dubrovnik-Imperial”, 2011.
“O-KRUŽENJE / SUR-ROUNDINGS”, 1994., Galerija, ‘Otok’, Dubrovnik, Fotografija: Vesna Mitrović