Montažstroj: Vatropokretač – vožnja autobusom podsljemenskom zonom i hodočašće na Medvedgrad
Zagreb
Oltar domovine, 20. rujna 2010
Vatropokretač druga je u nizu akcija koje su najavljivale VATROTEHNU 2.0, rekonstrukciju prve cjelovečernje predstave MONTAЖ$TROJA. Akcija se sastojala od vožnje autobusom iz centra Zagreba podsljemenskom zonom do Medvedgrada, te hodočašćem publike i izvođača do Oltara domovine. Montažstroj se navedenim autobusnim hepeningom artivistički nadovezao na autobusni performans, protest Prava na grad i Zelene akcije, i to ironijskom inicijativom s proglasom kako je Vječna vatra s Oltara domovine 2010. godine prestala gorjeti s obzirom na to da se gradske i državne vlasti nisu uspjele dogovoriti „oko financijske nadležnosti za održavanje mjesta na kojem se odaje počast hrvatskoj domovini“. Odnosno, manifestnom objavom Montažstroja: „Dobar dan i dobrodošli na akciju Vatropokretač grupe Montažstroj. Poštovani posjetitelji, točno pred vama, na zagrebačkom podsljemenskom brijegu možete vidjeti mjesto s kojeg se vlada ovom zemljom, njenom ekonomijom i gospodarstvom, njenom sadašnjošću i budućnošću. Ponavljamo: mjesto s kojeg se vlada ovom zemljom, njenom ekonomijom i gospodarstvom, njenom sadašnjošću i budućnošću. Kulmerovi dvori, plemićko dobro s raskošnim dvorcem Šestine koje je obnovila tvrtka Agrokor, vlasništvo je poduzetnika Ivice Todorića. Iako je rezidencija uređena ponajprije za potrebe kompanije, u dvorac se 2006. uselio i dio velike obitelji Todorić. U svibnju iste godine Jutarnji list ekskluzivno je obišao nekadašnje plemićko dobro uoči samog useljenja.“ Na Medvedgradu članovi MONTAЖ$TROJA položili su vijenac s logotipom MONTAЖ$TROJA – ćiriličnim “Ž”, kraj Vječne vatre spomenika Oltar domovine te potom izveli fragmente iz predstave Vatrotehna temeljene na Eshilovom Okovanom Prometeju.
Suzana Marjanić
Montažstroj, MONTAЖ$TROJ – O počecima Montažstroja kao „nogometnog kazališta, avangardnog revolucionarnog kolektiva, kulta spartanske energije i ljepote“ koje je radilo na „teatralizaciji nogometne kulture“ usp. Šeparović 1996: 4–10, Šeparović 2011: 66–77, a detaljno o emancipatorskoj politici izvedbe Montažstroja i njihovom artivizmu usp. knjigu Lea Rafolta Montažstroj’s Emancipatory Performance Politics: Never Mind the Score (2022). Borut Šeparović voditelj je kazališne skupine Montažstroj (http://www.montazstroj.hr) od njegova osnutka 1989. godine. Pod njegovim se vodstvom Montažstroj profilirao kao jedinstveni kulturni brand, prepoznat u Hrvatskoj i inozemstvu kao zaštitni znak angažiranog kazališta. Trajno ga zanima stvaranje angažiranog kazališta i umjetnosti koji, daleko od eksplicitnoga dnevnopolitičkog diskursa, uvijek nanovo problematiziraju okružje u kojem nastaju. Već prvo javno pojavljivanje Montažstroja performansom Kopačka u galeriji 1989. godine obilježilo je Montažstroj kao izvedbenu skupinu koja funkcionira mimo ustaljenih kulturno-umjetničkih obrazaca. Naime, povodom otvorenja retrospektivne izložbe Kazimira Maljeviča te godine sami su se proglasili dijelom programa te usmeno obavijestili organizatore da će se pojaviti s njihovim pristankom ili bez njega. Upravo je to jedini razlog zbog kojeg su ih uvrstili u program.
Izvori:
Juniku, Agata. 2021. „Montažstroj – 30 godina mimoilaženja s hrvatskim teatrom“. U: Devedesete u hrvatskoj dramskoj književnosti i kazalištu. Prvi dio. Krležini dani u Osijeku 2020. ur. Martina Petranović. Zagreb: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti; Osijek: Hrvatsko narodno kazalište: Filozofski fakultet, 2021., str.123 – 137
Montažstroj: „Vatropokretač“ https://montazstroj.hr/projekti/vatropokretac/; https://www.youtube.com/watch?v=-EJkre3AmtI
Šeparović, Borut. 1996. „Teatar tranzicije“. (Razgovarao Goran Sergej Pristaš). Frakcija: magazin za izvedbene umjetnosti 1:4–10.
Šeparović, Borut. 2011. „Protunapad. Odabrani fragmenti teksta o izvedbenom aktivizmu“. Kazalište: časopis za kazališnu umjetnost 47–48:66–77.
Rafolt, Leo. 2022. Montažstroj’s Emancipatory Performance Politics: Never Mind the Score. Lexington Books, Rowman and Littlefield.